• Od kopacza do górnika

     • 6 XII uczniowie klas: 1a, 1b, 1c oraz 2a wybrali się na wycieczkę do Kopalni Soli w Weliczce. Brali udział w warsztatach edukacyjnych pt. „Od Kopacza do Górnika” zorganizowanych przez Muzeum Żup Krakowskich na III poziomie kopalni soli. Na początku pobytu w Muzeum przypomniana została legenda o księżnej Kindze. Następnie dzieci odbywając interaktywny podziemny spacer zmierzyły się z pracami dawnych górników. 

      Wędrując podziemnymi korytarzami poznały trudną i niebezpieczną pracę górników, posługiwały się narzędziami wykorzystywanymi podczas codziennej pracy w kopalni oraz miały możliwość użycia kilofa i poznania ciekawych tradycji związanych z wielickimi górnikami. Na koniec podziemnego spaceru czekała na dzieci ogromna niespodzianka w postaci Świętego Mikołaja. Radości nie było końca, dzieci zaśpiewały Mikołajowi piosenkę w podziękowaniu za pamięć i prezenty. Wycieczka była bardzo ciekawa i udana, do szkoły wróciliśmy pełni wrażeń i przeżyć.

     • Wyniki międzyszkolnego konkursu plastycznego pt. „ Obrazy Mistrza Jana ”

     •  

      Rok 2023 został ogłoszony rokiem Jana Matejko dlatego uczniowie klasy  IVb i Vc  wzięli udział w  konkursie plastycznym pt.„ Obrazy Mistrza Jana  ”. Organizatorem konkursu była  Społeczna Szkoła Podstawowa nr 5 STO w Krakowie 

       

      Celem konkursu było

       - przybliżenie postaci Jana Matejko – malarza naszej historii,

      - rozwijanie zdolności plastycznych dziec

      Na konkurs wpłynęły prace o wysokim poziomie artystycznym .

      Uczeń Jan Ostrowski ( I miejsce ) i Lena Wójcik  ( II miejsce)  z klasy Vc znaleźli  się w gronie uczestników nagrodzonych Odbiór nagród oraz dyplomów odbył się w dniu 05.12.2023r. podczas lekcji plastyki. Dziękuję za udział wszystkim uczniom Laurze Iwańskiej z klasy IVb i Filipowi Piąstce z klasy Vc

      Gratuluję i życzę dalszych sukcesów plastycznych

      Agnieszka Jasińska

     • "Najpiękniejsza czapka górnika" - rozstrzygnięcie konkursu.

     • 4 grudnia to Barbórka. Z tej to okazji uczniowie klas I - III zostali zachęceni do wykonania czapek górników nawiązując do wspaniałych tradycji Barbórki, czyli święta górników w Polsce. W dniu 1 grudnia 2023 r. odbyło się podsumowanie konkursu na najładniejszą czapkę górnika. Strona artystyczna prac świadczyła o dużym zaangażowaniu oraz wkładzie pracy włożonym w ich wykonanie. Poniżej lista zwycięzców oraz wyróżnionych:

      miejsce I:

      Karolina Kowalczyk kl. 1c

      Jakub Woźniak kl. 2b

      miejsce II:

      Emilia Rosiek kl. 2a

      miejsce III:

      Oliwia Stawarz kl. 2b

      Oliwia Gałka kl. 1c

      Wyróżnienia: 

      Alicja Maślanka kl. 3a

      Jan Kapuśniak kl. 2c

      Julia Lalik kl. 2b

      Lena Gruca kl. 1a

      Maja Syrek kl. 1c

       

      Dla zwycięzców przygotowano nagrody książkowe i dyplomy, a dla wyróżnionych dyplomy. Nagrody książkowe zostały ufundowane przez Radę Rodziców. Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym GRATULUJEMY!

      Organizator konkursu: Katarzyna Stala

     • Akademia Bohaterów Klimatu

     • Uczniowie klasy 2 b i 2 c w roku szkolnym 2023/2024 będą uczestniczyć w projekcie Akademia Bohaterów Klimatu. Jest to cykl spotkań, podczas których uczniowie mają szansę poprzez gry i doświadczenia poznawać różne aspekty dotyczące klimatu.  28 listopada w Nowohuckim Centrum Kultury  odbyła się uroczysta inauguracja. Podczas wydarzenia wyświetlone zostały filmy animowane przygotowane przez Miasto Kraków oraz Wodociągi Miasta Krakowa a uczniowie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych "Magiczny ogród w słoiku".

     • Andrzejki w klasie 2a

     • 29 listopada uczniowie klasy 2a wspólnie bawili się podczas zabawy andrzejkowej. Najpierw poznaliśmy dawne zwyczaje związane z wróżbami andrzejkowymi, a następnie próbowaliśmy poznać własną przyszłość dzięki wróżbom przygotowanym przez dzieci. Nie zabrakło ciasteczek z wróżbą, magicznych, kart, spodków i oczywiście serc z imionami chłopców i dziewcząt. Tradycyjnie sprawdziliśmy też, czyj bucik jako pierwszy przejdzie przez próg. Zabawę zakończyły wspólne tańce do ulubonej muzyki.

     • Andrzejki w klasie 4a

     • W dniu 24.11.2023r. klasa IVa zorganizowała Andrzejki klasowe. Uczniowie przygotowali zabawy, magiczne ciasteczka i wróżby   dzięki którym mogli dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości. 

      Każdy chciał wiedzieć, co go czeka niebawem . Dzieci przekłuwały serduszka z imionami, losowały karteczki i liczby , rzucały kostką, rozwiązywały rebusy. Oczywiście nie mogło zabraknąć wróżby z butami. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także ciasteczka z wróżbą.

      Podczas tego spotkania było mnóstwo śmiechu i zabawy, bo przecież wiemy, że wróżby należy  traktować z ,,przymrużeniem oka”.

      Uczniowie świetnie bawili się także podczas wspólnego tańca „ Just dance”  do wybranych piosenek .

      Spotkanie klasowe było integracyjne i wesołe .

     • Świetlica realizuje Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Cztery pory roku"

     • W tym roku szkolnym nasza świetlica bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym  pt. "Cztery pory roku". Oto nasze jesienne prace plastyczne.​​​​

      Głównym celem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego Cztery Pory Roku jest zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia, wyzwalanie ekspresji twórczej, wspieranie harmonijnego rozwoju oraz kreatywności dzieci poprzez działania plastyczno- techniczne.

      Cele szczegółowe

      • Prowadzenie działań plastyczno- technicznych wspierających rozwój dziecka, a szczególnie motoryki małej, integracji sensorycznej, koordynacji wzrokowo-ruchowej.
      • Rozwijanie postawy twórczej dzieci
      • Rozwijanie uzdolnień i zainteresowań artystycznych
      • Rozwijanie zmysłu estetyki
      • Doskonalenie umiejętności koncentracji uwagi i skupienia na danym zadaniu
      • Kształtowanie postaw proekologicznych poprzez promowanie recyklingu i upcyklingu plastyczno- technicznego
      • Rozwijanie samodzielności, wzmacnianie wiary we własne możliwości i poczucia sprawczości
      • Doskonalenie umiejętności konstrukcyjnych
      • Odkrywanie dziecięcych talentów
      • Rozwijanie kreatywności, krytycznego myślenia i innowacyjności
      • Nauka spędzania czasu w sposób twórczy
     • Sukces Antosi Deptuły

     • W dniu 20 listopada w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 19 odbył się XXVIII Międzyszkolny Konkurs Piosenki pod hasłem „Śpiewać każdy może”. Uczestniczyło w nim aż 53 uczniów klas I-III z 13 krakowskich szkół. 

      Naszą szkołę reprezentowała Antonina Deptuła z klasy 2a.  Antosia wykonała piosenkę  pt. "To nasza ojczyzna"  i zdobyła wyróżnienie w kategorii soliści.  Gratulujemy i życzymy dalszych muzycznych sukcesów!

       

     • Fotobudka

     • Rok szkolny 2023/24 będzie obfitował w akcje poświęcone Zdrowiu, a nade wszystko zdrowemu odżywianiu. 20 listopada w obiektywie naszego szkolnego fotografa, Ignacego Boruty, znalazły się uczniowskie śniadaniówki, przede wszystkim wypełnione witaminami - owocami, warzywkami, płatkami...Pyszności !

     • Warsztaty - Odnawialne źródła energii

     • W piątek 24 listopada odbyły się w naszej szkole warsztaty dotyczące odnawialnych źródeł energii. Spotkanie rozpoczęło się  teoretycznym wprowadzeniem do tematu. Podczas prezentacji uczniowie poznali, co kryje się pod skrótem OZE. Dowiedzieli się, jakie rozróżniamy odnawialne źródła energii, jakie są plusy i minusy ich wykorzystania oraz jak dużo wytwarzanej w naszym kraju energii pochodzi ze źródeł odnawialnych. Następnie uczniowie podzieleni na zespoły przeprowadzili eksperymenty, w trakcie których wykonali różnorodne testy i pomiary, aby sprawdzić, czy wielkość i kształt łopatek wiatraka ma znaczenie przy wytwarzaniu prądu elektrycznego. Sprawdzili również wydajność minipaneli słonecznych i spróbowali za ich pomocą uruchomić autko.

     • Koncert Międzypokoleniowy "Tu wszędzie jest moja ojczyzna"

     • Uczniowie z koła teatralnego wystąpili na koncercie międzypokoleniowym "Tu wszędzie jest moja ojczyzna". Wydarzenie odbyło się 21.11.2023r.  na scenie Miejskiego Domu Pomocy Społecznej w Krakowie. Uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności przed szerszą publicznością oraz interakcji z osobami starszymi.

      Koncert przebiegał w miłej, patriotycznej atmosferze wspólnego śpiewu, radości ale i wzruszenia. Na jego repertuar złożyły się pieśni patriotyczne nawiązujące do polskiej walki o wolność i niepodległość ojczyzny. 

     • Wieczór z poezją i pieśnią patriotyczną

     • 16 listopada uczniowie ze Szkolnego Koła Teatralnego zaprezentowali program artystyczny z okazji Święta Niepodległości. Wydarzenie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Prezentowane pieśni i wiersze na tle pięknej scenerii wprowadziły wszytskich w uroczysty nastrój.  Zaproszeni goście oraz seniorzy współpracujący w tym roku z naszą szkołą nie kryli wzruszenia.

      Po występie mogli spędzić czas na rozmowie przy herbacie i poczestunku przygotowanym m.in. przez  Szkolne Koło Wolontariatu. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w przygotowaniu tego wydarzenia.

      A oto krótka relacja. 

     • Klasa 2 c na Wawelu

     • Uczniowie klasy 2 c uczestniczyli w lekcji muzealnej  "Co archeolodzy znaleźli na Wawelu?" Celem zajęć było przybliżenie najdawniejszych dziejów wzgórza wawelskiego, jego budowli obronnych, rezydencjonalnych i kościelnych. Dzięki zabytkom i wykopaliskom archeologicznym prezentowanym na wystawie uczniowie poznali rolę archeologa w badaniu dawnych dziejów. Odwiedzili również Smoka Wawelskiego oraz zjedli tradycyjne krakowskie obwarzanki :)

     • Spotkanie kynologiczne z Zofią Stanecką w Radio Kraków

     • We wtorek 14 listopada klasa 1c miała okazję odwiedzić Radio Kraków, by uczestniczyć w Festiwalu Literatury dla Dzieci: Niech żyje literatura! Temat spotkania brzmiał: Dobry pies! Było to spotkanie kynologiczne z Zofią Stanecką, skierowane przede wszystkim dla wielkich miłośników i miłośniczek psów

      Zofia Stanecka znana przede wszystkim dzieciom z serii książek o Basi opowiedziała o swojej pierwszej wielkiej miłości! Czyli o swoim jamniku Draniu, który szczekał basem, miał na wszystko własne zdanie i był wiernym przyjacielem autorki z czasów szkoły podstawowej. W swoich opowieściach uwzględniła też historię obecnie posiadanego psa - Lotty, który ma dziwne upodobania, co autorka podsumowała żartobliwie: Ten pies wychowywał sobie ludzi. Ciekawie opowiadala o miłości do zwierząt i o budowaniu więzi z psami. 

      Rozmowa z pisarką pozwoliła dzieciom spojrzeć na prace związaną z przygotowaniem książek z zupełnie innej perspektywy i nieco zrozumieć ten proces. Dzieci miały tez okazję wykazać się kreatywnością z wielkim zaangażowaniem wzięły udział w spotkaniu odpowiadając na zadawane pytania  oraz wykonując wspólnie z pisarką niepowtarzalny rysunek abstrakcyjnego psa. Spotkanie z Zofią Stanecką autorką bestsellerowych książek o małej Basi przebiegało w bardzo miłej atmosferze.

     • Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole


     • 11 listopada obchodzimy rocznicę jednego z największych wydarzeń w naszej historii- odzyskanie przez Polskę niepodległości. Z tej okazji wyemitowana została audycja radiowa przypominająca historię naszej ojczyzny. Przekazywane treści przeplatane były patriotycznymi piosenkami. 

      Uczniowie koła teatralnego zaprezentowali występ o charakterze patriotycznym. Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w Festiwalu Piosenki Patriotycznej i wspólnie zaśpiewali „Przybyli ułani pod okienki”, „My Pierwsza Brygada”, „Piechota” oraz „Wojenko, wojenko”. W ramach ogólnopolskiej akcji #Szkoła do hymnu uczniowie wszystkich klas odśpiewali Hymn Polski.

     • Wyniki konkursu "Składamy hołd Orlętom Lwowskim"

     • Z przyjemnością informuję, że międzyszkolny konkurs plastyczny dla uczniów klas IV-VIII „Składamy hołd Orlętom Lwowskim” został rozstrzygnięty. Konkurs organizowany był przez Szkołę Podstawową nr 123 w Krakowie.

      Celami konkursu było:

      •Zachęcenie uczniów do zdobywania i pogłębiania wiedzy na temat historii Orląt Lwowskich

      •Kultywowanie wartości, ideałów i postaw jakimi cechowały się Orlęta Lwowskie

      •Kształtowanie patriotyzmu

      •Rozwijanie aktywności twórczej

       

      Wpłynęło dużo pięknych i wzruszających prac spośród nich wyłoniono następujących zwycięzców:

       

      Alicja Urban kl. 7b  - I miejsce

      Marta Błaszczyk kl. 6a -  II miejsce

      Jan Ostrowski kl. 5c -  II miejsce

      Wiktor Cepil kl. 6a -  III miejsce

      Franciszek Cygan kl. 7b -  III miejsce

      Nicola Skotniczna kl. 8a  - Wyróżnienie

      Zofia Łukaszewska kl. 7a  - Wyróżnienie

       

      Gratuluję i życzę dalszych sukcesów!

      Agnieszka Jasińska

     • Na krakowskim szlaku niepodległości Polski

     • Uczniowie klasy 4c, aby uczcić zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości, w dn. 6 listopada wyruszyli szlakiem pamiątek historycznych po pokoleniach Polaków, którzy przez 123 lata zaborów walczyli o wolność ojczyzny.

      Na Rynku Głównym oglądali płytę upamiętniającą przysięgę Tadeusza Kościuszki, naczelnika pierwszego  powstania narodowego oraz zapoznali się z jego historią. Następnie wyruszyli do kościoła oo. dominikanów, aby zobaczyć grób gen. Jana Skrzyneckiego, dyktatora powstania listopadowego. Kolejnym etapem wycieczki był kościół oo. franciszkanów, w którym przy grobie Anny Różyckiej, działaczce spiskowej, zapoznali się z historią powstania krakowskiego.

      Obejrzeli także witraż Stanisława Wyspiańskiego „Bóg Ojciec”. Pani przewodnik opowiedziała o wuju artysty, Adamie Rogowskim, powstańcu styczniowym i sybiraku, który zainspirował malarza przy tworzeniu wizerunku Boga. Ostatnim punktem zwiedzania był pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego  i Czwórki Legionowej.

      W ten sposób w nawiązaniu do akcji „Szkoła pamięta” uczniowie lepiej poznali historię Polski nie tylko przez ważne wydarzenia, lecz także poprzez osobiste historie wielkich polskich patriotów, którzy przez cały okres zaborów nigdy nie pogodzili się z utratą wolności i walczyli o niepodległość kraju.