• Krakowski Tydzień Zawodowców

     • 6 marca rozpocznie się dziewiąta edycja Krakowskiego Tygodnia Zawodowców. Wydarzeniu będą towarzyszyć także otwarte soboty organizowane w krakowskich szkołach prowadzących kształcenie zawodowe. Program przedsięwzięcia jest bardzo ambitny, już teraz warto się z nim zapoznać!

     • 23 lutego - Światowy Dzień Walki z Depresją

     • Pewnie każdy z nas opisałby depresję jako zły nastrój, niechęć do życia, smutek. Czy jednak każda osoba, która przeżywa wyżej opisane emocje ma depresję?

      Odpowiedź na to pytanie brzmi NIE. 

      Pamiętaj, że gorszy dzień może zdarzyć się każdemu.

      Jednak, jeżeli okaże się, że takich dni jest coraz więcej może to być objaw choroby, który wymaga interwencji specjalisty (psychologa, psychiatry). 

      KTÓRE WIĘC OBJAWY POWINNY ZWRÓCIĆ NASZĄ UWAGĘ?

      Jeżeli czujesz, że problem może dotyczyć Ciebie lub bliskiej Ci osoby REAGUJ I POPROŚ O POMOC!!!

      Co możesz zrobić w takiej sytuacji?

      Skontaktować się na miejscu z psychologiem szkolnym

       Zadzwonić - Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111

       

      Skontaktować się z jedną z niżej wymienionych placówek w Krakowie:

      1) SOR psychiatryczny

      ul. Strzelecka 2 szpital św. Ludwika (oddział stacjonarny dla dzieci do 14 roku życia)

      2) Poradnie

      - Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży ul. Strzelecka nr. tel. 12 619 86 93

      - Specjalistyczne Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży Poradnia Zdrowia Psychicznego ul. Wielicka 25 nr. tel. 12 413 00 99

      - Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży ul. Babińskiego 29 nr. tel. 12 652 45 00, 539 960 851

      - Krakowski Ośrodek Terapii ul. Helclów 23a nr. tel. 12 422 18 58

       

      Pamiętaj! Depresja może dotknąć każdego. Bez względu na wyniki w nauce, popularność, wiek oraz liczbę otaczających nas ludzi. Jej przyczyna tkwi także w zaburzonej chemii w mózgu.

       

      JAK PRZECIWDZIAŁAĆ DEPRESJI?

       

      Buduj relacje z innymi ludźmi.

      Ucz się i rozwijaj pasje.

      Systematycznie ćwicz w domu.

      Zaplanuj zrównoważoną dietę.

      Zadbaj o zdrowy sen.

       

      A NA KONIEC PRZYPOMINAMY KAŻDEMU NA WYPADEK GDYBY O TYM ZAPOMNIAŁ;)

      Życzymy wszystkim zdrowia i zapraszamy w razie potrzeby do kontaktu:)

      Artemi Skalińska – psycholog szkolny

      Kinga Mirowska – pedagog szkolny

     • Bal karnawałowy klas 1-3

     • Karnawał to miła, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków  i zabaw tradycja. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć  i radości.

       

      21 II 2023r. tak też było w naszej szkole. Panie prowadzące bal z Centrum Artystyczno – Edukacyjnego „Tanmuz” zachęcały wspólnych zabaw oraz do tańca przy skocznej muzyce, którą dzieci dobrze znały, a często nawet wtórowały jej -  śpiewając.

      Dzieci przebrane były za: wróżki, królewny, biedronki, księżniczki, piratów, policjantów, żołnierzy, piłkarzy, ninja … nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Podczas pląsów było bardzo kolorowo i wszyscy bawili się wesoło.

     • CyberTriki - Program Bezpieczny Kraków

     • Dzień Ofiar Przestępstw to polskie święto obchodzone 22 lutego na mocy ustawy Sejmu RP z dnia 12 lutego 2003 roku celem monitorowania sytuacji ofiar przestępstw oraz działań na rzecz poprawy ich położenia. W ramach tego dnia chcemy przekazać stworzone przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w ramach Programu poprawy bezpieczeństwa dla miasta Krakowa na lata 2022 – 2024 pn. „Bezpieczny Kraków” serię filmów edukacyjnych CyberTriki.

      Są to materiały skierowane do dzieci, młodzieży oraz seniorów, którew przystępny sposób objaśniają jakie zagrożenia czekają na nas w sieci i jak się przed nimi skutecznie bronić.  To kompendium wiedzy dla każdego, kto porusza się w cyberświecie i chce być w nim bezpieczny. Okazuje się, że zastosowanie prostych, nieskomplikowanych  zabiegów to nic trudnego!


      >>>ZOBACZ SERIĘ FILMIKÓW TUTAJ <<<​​​​​​


     • POCZTÓWKA DO KOLEKCJI Z ŻYCIA J. BEMA - KONKURS SU

     •  Kochani,

      przed nami marzec, a marzec to miesiąc poświęcony PATRONOWI SZKOŁY. Mam nadzieję, iż wśród Nas są tacy, którzy pomimo nowoczesnych technologii wciąż wysyłają pocztówki (np. z wakacji, ferii) lub je kolekcjonują. Konkurs dedykuję uczniom klas 4-8, którzy pragną poprzez swój talent, wyobraźnię, wiedzę, stworzyć unikatową serię pocztówek z życia Józefa Bema.

      Technika dowolna z zachowaniem formatu widokówki ( inspiracją niech będą sceny z życia, Jego podobizna ...). Prace należy dostarczyć opiekunom SU do 15 marca br. Można skorzystać ze strony https://www.canva.com/pl_pl/pocztowki/szablony/urodziny/

      Opiekunowie SU

      Agnieszka Piskorska,

      Ewelina Dranka

     • Klasa 1a na urodzinach Mikołaja Kopernika

     • W piątek 17 lutego uczniowie klasy 1a wzięli udział w lekcji bibliotecznej w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

      Zajęcia zatytułowane "Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię..." dotyczyły postaci wybitnego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika i wpisały się w obchody 550 rocznicy jego urodzin. 

       

       

      Podczas zajęć dzieci zapoznały się z biografią Mikołaja Kopernika, dowiedziały się ciekawostek na temat jego życia, rodziny oraz miasta z którego pochodził. Zajęcia były także okazją do powtórzenia wiedzy o Układzie Słonecznym w formie zabaw ruchowych i plastycznych. Na zakończenie wszyscy degustowali pyszne toruńskie pierniczki.

     • WOŚP 2023 - fotorelacja

     • Wszystkim tym, który włączyli się w organizację Szkolnego Finału WOŚP składam serdeczne podziękowania za włożony trud i czas poświęcony na przygotowanie występów artystycznych i pokazów, prac plastycznych i rękodzieła artystycznego. Dziękuję też za udostępnienie, udekorowanie i nagłośnienie, a następnie sprzątanie sali gimnastycznej i jadalni, za przygotowanie i prowadzenie Kawiarenki i Kiermaszu oraz za wszystkie ciasta, desery, przekąski i inne dary rzeczowe, które sprzedawaliśmy lub licytowaliśmy podczas Finału. Dziękuję, że byliście z nami, dziękuję za gromkie oklaski i emocjonujące licytacje oraz za każdą złotówkę wydaną na ten szczytny cel. Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję, że uda nam się powtórzyć ten sukces za rok.

      Adrianna Misiuda

     • SERCEM POZDRAWIAM... - 14 LUTY

     • Kochani,

      warto mówić, co się czuje. Warto też o uczuciach pisać ...14 lutego możesz skorzystać z naszej walentynkowej, szkolnej poczty. Okaż sympatię, życzliwość poprzez walentynkową kartkę (imię, nazwisko, klasa) dedykowaną koleżance, koledze, wychowawcy, nauczycielowi.

     • Podsumowanie akcji SU - Czysta szkoła, czyste korytarze...

     • Kochani,od 7.11.2022r. do 13.01. br. klasy IV-VIII brały udział w akcji SU - Czysta szkoła, czyste korytarze. Uczniowie dbali o czystość sal lekcyjnych, korytarzy, wywiązując się tym samym z obowiązku klasowego dyżurnego.

      Po podsumowaniu punktów warto pochwalić uczniów klas, którzy nienagannie troszczyli się o mienie szkoły. Klasy: 6b, 7a, 6a, 4c, 8b, 8c, 5b zasługują na gratulacje za sumienne i staranne wykonywanie powierzonych obowiązków !!! 

      Akcja będzie kontynuowana w II semestrze.

      Opiekunowie SU,

      Agnieszka Piskorska i Ewelina Dranka

     • Klasa 1a z wizytą w Pałacu Krzysztofory

     • W ostatnim tygodniu stycznia uczniowie klasy 1a wybrali się na pokonkursową wystawę Szopek Krakowskich do pałacu Krzysztofory na krakowskim rynku. 

      W drodze do muzeum dzieci miały okazję zobaczyć szopki umiejscowione w  gablotach w przestrzeni miejskiej. 

       

      Podczas zwiedzania wystawy  w kolejnych salach poznawały postaci obecne w szopkach - te tradycyjne jak i te związane z Krakowem oraz zbierały pieczątki ilustrujące m. in. aniołka, lajkonika, hejnalistę czy Pana Twardowskiego.

      W drodze powrotnej pierwszaki odwiedziły kościół Ojców Bernardynów i z zachwytem przyglądały się największej ruchomej szopce w Krakowie.