• Światowy Dzień Książki

     • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.

      Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO.​​​​​​​

      Ciekawostki z świata książki   

      Książkowe rekordy

      Książki fascynują ludzi od stuleci nie tylko z powodu ich ciekawej treści. Wokół literatury istnieje ogromny świat autorów, wydawców, tłumaczy i dotyczących ich ciekawych historii oraz anegdot. Oto porcja interesujących faktów o książkach, o których nie miałeś pojęcia!

      Dążenie do bycia „naj” jest obecne w każdej dziedzinie życia, również w literaturze.

      • Najdroższą książką na świecie  jest Kodeks Leicester Leonarda da Vinci. Jej cena przekracza 30 mln dolarów.
      • Najdroższa polska książka to drugie wydanie O obrotach sfer niebieskich – kosztowało 103 tysiące złotych.
      • Najmniejsza książka świata powstała w Polsce, jest to Alfabet łaciński z 1976 roku o wymiarach 1 x 0,8 mm.
      • Największa książka świata powstała w Denver w Stanach Zjednoczonych. Jej wymiary to 2,74 x 3,07 m i waży 252,6 kilograma.
      • Największy zbiór książek posiada Biblioteka Kongresu w Stanach Zjednoczonych – ponad 113 mln egzemplarzy.
      • Książka sprzedana w największej liczbie egzemplarzy to Biblia. Ponad 2 miliardy i 500 milionów sztuk.
      • Najdłuższa książka świata to pewien chiński słownik wydany w 5020 tomach.​​​​​​​​​​​​​​

      Czytanie i czytelnicy

      Po drugiej stronie książki znajdujemy się my, czyli czytelnicy. Nasze zwyczaje dotyczące kupowania, wypożyczania i czytania stanowią również ciekawą porcję wiedzy.

      • Statystyczny czytelnik najczęściej traci zainteresowanie książką na 18 stronie.
      • W Polsce najpopularniejszym źródłem pozyskania książki jest pożyczenie od znajomych (34%).
      • 57 % Polaków zakończyła przygodę z literaturą po ukończeniu swojej edukacji.
      • Najbardziej zagorzali czytelnicy mieszkają w Indiach i spędzają z książką ponad 10 godzin tygodniowo.
      • 28 % Polaków przyznaje, że nie ma w domu żadnej książki.
      • 68 % wszystkich sprzedawanych książek jest kupowane przez kobiety.
      • Najwyższy próg czytelnictwa w Europie mają Czechy. Regularnie czyta tam    86 % ludności.
      • Najdłużej przetrzymana książka została oddana po 47 latach do biblioteki w Michigan.
     • Działaj świadomie. Po co oszczędzać wodę?

     • Chcielibyśmy mocno zaakcentować obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi. Zależy nam aby w tym roku skupić się na znaczeniu wody, problemach z jej deficytem w wielu częściach świata. Często słyszymy, żeby nie marnować wody, ale nie uzmysławiamy sobie dlaczego jest to takie ważne. Chcemy wspólnie dotrzeć do rzetelnych informacji, podejrzeć jak sytuacja braku wody wpływa na dzieci i młodzież na drugim końcu świata. Jeśli zrozumiemy problem, to łatwiej będzie nam świadomie działać. 


      Uczniowie  opracowują krótkie, bogate  w ilustracje, lub filmiki materiały dotyczące wody. W tygodniu poprzedzającym obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi materiały będą rozsyłane do uczniów, tak aby każdego dnia przekazać małą porcję wiedzy. Punktem kulminacyjnym będzie quiz, w którym pojawią się pytania związane z przygotowanymi  materiałami. 

      Projekt jest finansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków w ramach Programu Wsparcia Samorządów Uczniowskich #SU-w-ak („Samorząd Uczniowski w Akcji”).

     • Podsumowanie Quizu o Józefie Bemie, Patronie Szkoły Podstawowej nr 123

     • W quizie przygotowanym z okazji Dnia Patrona naszej szkoły wzięło udział 73 uczniów z klas 4-8. Średnia poprawnych odpowiedzi to 9,2 na 11 zadanych pytań.   Oto klasy, które najliczniej odpowiadały: 

      klasa 6b - 15 uczniów

      klasa 6c - 15 uczniów

      klasa 7a - 13 uczniów

      Pozostałe klasy:

      4a - 4

      4b - 2

      5a - 9

      6a - 0

      7b - 0

      7c - 7

      8a - 0

      8b - 7

      Serdecznie gratulujemy wiedzy o Naszym Patronie i dziękujemy za wspólną zabawę. 

     • Wielkanocne obyczaje

     • Jeszcze w marcu klasy 1-3 wspólnie przygotowywały się do obchodów Świąt Wielkanocnych w szkole. Oto efekt ich pracy - jest radosny, świąteczny i pozwala poznać polskie, wielkanocne obyczaje. Chociaż tak - będąc osobno, możemy być razem. Życzymy wszystkim radosnych świąt!

     • Są takie święta raz do roku...

     • Zapraszamy do obejrzenia filmu z okazji Świąt Wielkanocnych, przygotowanego przez uczennice i uczniów z klasy 5a i 6a pod opieką wychowawców - Pani Anny Włosek i Pani Agnieszki Jasińskiej.

     • Krakowski panel klimatyczny


     • KOMUNIKAT

      Wysyłka zaproszeń do Krakowskiego Panelu Klimatycznego –
      pierwszego panelu obywatelskiego w Krakowie.

       

      Już wkrótce, z udziałem Prezydenta Miasta Krakowa rozpocznie się Krakowski Panel Klimatyczny – pierwszy panel obywatelski w Krakowie. Właśnie ruszyła wysyłka zaproszeń do 20 000 losowo wybranych gospodarstw domowych na terenie Krakowa. Rejestracja Panelistów i Panelistek potrwa do 26 marca 2021r.

       

      Panel obywatelski jest sposobem podejmowania ważnych decyzji przez losowo wyłonioną grupę mieszkańców, której rolą jest rozstrzygnięcie danej sprawy biorąc pod uwagę dobro wspólne. Pierwszy w Krakowie panel obywatelski poświęcony jest zmianom klimatu i neutralności klimatycznej miasta. Jego celem jest wypracowanie odpowiedzi na pytanie: Jak Miasto Kraków 
      i mieszkańcy mogą ograniczyć zużycie energii i zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej?

       

      Wysyłka zaproszeń jest pierwszym etapem doboru Panelistów i Panelistek. Spośród osób, które otrzymają zaproszenie i które następnie wyrażą chęć udziału w panelu,  wyłoniona zostanie grupa 60 osób wraz z 10-osobową grupą rezerwową. Wylosowane osoby będą stanowić grupę reprezentatywną dla całego miasta pod względem cech społeczno-demograficznych 
      i przestrzennych (płeć, grupa wiekowa, dzielnica zamieszkania, poziom wykształcenia).

       

      Planowane terminy spotkań Panelu:

      1. 10 kwietnia 2021 r. – spotkanie inauguracyjne i edukacyjne;
      2. 17 kwietnia 2021 r. – spotkanie edukacyjne;
      3. 24 kwietnia 2021 r. – spotkanie edukacyjne;
      4. 15 maja 2021 r. – spotkanie deliberacyjne;
      5. 29 maja 2021 r. – spotkanie deliberacyjne;
      6. 12 czerwca 2021 r. – głosowanie i spotkanie podsumowujące.

       

      Spotkania odbywać się będą w godzinach 9.00-15.00 w krakowskiej Tauron Arenie.

      Za udział w panelu przewidziano wynagrodzenie.

      Ze względu na sytuację pandemiczną, która może uniemożliwić odbycie spotkań w trybie stacjonarnym, istnieje możliwość, iż spotkania uczestników panelu będą się odbywać w formule on-line. Operator panelu zapewni pełne wsparcie techniczne dla panelistów.

      Rekomendacje przyjęte z poparciem na poziomie co najmniej 80% głosujących panelistów będą przedłożone Prezydentowi Miasta Krakowa do realizacji.

       

      Operatorem Krakowskiego Panelu Klimatycznego jest Fundacja Instytut Polityk Publicznych, niezależna organizacja pozarządowa o profilu społeczno-eksperckim. 

       

      Dodatkowe informacje nt. Panelu znajdują się na stronach internetowych:

      Zadanie publiczne jest finansowane ze środków Miasta Krakowa.

     • Klasy I - III powitały wiosnę!

     • 19 marca 2021 r. dzieci z klas I – III wraz z wychowawczyniami powitały wiosnę. Aby podkreślić nastrój tego dnia oraz trochę na przekór aurze za oknem - przyszliśmy ubrani na zielono. Oprócz tego uczniowie mieli na głowach przepiękne, pomysłowe – WIOSENNE NAKRYCIA GŁOWY. 

      Klasa 1a przygotowała układ taneczny do piosenki „Wiosno, wiosenko”, wiosenną dekorację, w klasie odbył się również pokaz talentów. Dzieci oglądały film o oznakach  i zwiastunach wiosny jak również miały wiosenną, muzyczną gimnastykę na wesoło. 

      Uczniowie 1b wzięli udział w wiosennych zabawach ruchowych pt: „Wiosna na sportowo”. 

      Klasa 1c zaśpiewała piosenkę „Idzie do nas Wiosna” , dzieci odgadywały zagadki związane z rozpoznawaniem wiosennych ptaków i kwiatów, wykonały z kolorowego papieru bociana i pszczółkę.

      Klasa 2a powitała wiosnę pyszną, zdrową surówką, a klasa 2c miała okazję wykazać się wiedzą w klasowym, wiosennym turnieju.

      Uczniowie korzystali również z wiosennych gier na tablicy interaktywnej. 

      Był to wspaniały dzień i radośnie spędzony czas, na twarzach dzieci gościł nieustanny uśmiech, oby towarzyszył im jak najdłużej, bo nie ma nic piękniejszego niż dziecięca radość. 

     • Rozwijamy talenty

     • Jest nam bardzo miło poinformować, iż  sukcesy naszych uczniów w ogólnopolskich konkursach przedmiotowych przyczyniły się do wyróżnienia naszej szkoły Certyfikatem Placówki Rozwijającej Talenty. Dziękujemy i życzymy naszym uczniom i nauczycielom niegasnącego zapału do dalszego pogłębiania wiedzy, inspirowania i rozwijania talentów. Gratulujemy!

     • Dzień Patrona Szkoły

     • Marzec to miesiąc, w którym przypada rocznica urodzin i dzień imienin patrona naszej szkoły - generała Józefa Bema. Z tej okazji chcemy zachęcić wszystkich uczniów - młodszych i starszych - do zapoznania się z życiorysem Józefa Bema przygotowanym przez uczniów z koła teatralnego.

      Przygotowaliśmy dla Was również zabawy dzięki, którym sprawdzicie swoją wiedzę o patronie szkoły:

       

      >>>   UZUPEŁNIJ TEKST

      >>>   ZAGRAJ W MILIONERÓW


      Uczniów klas 4-8 zapraszamy do udziału  w QUIZIE ONLINE na temat dokonań naszego bohatera. Klasa, która osiągnie najwyższe wyniki, otrzyma nagrodę!

       

      >>>    QUIZ DLA KLAS 4-8

      QUIZ będzie aktywny od poniedziałku (15.03) od 8.00 przez dwa tygodnie do piątku 26.03.

       

      Zachęcamy również do udziału w konkursach plastycznych organizowanych z okazji Dnia Patrona Szkoły. Więcej informacji w zakładce  konkursy.

       

     • Warsztaty ceramiczne

     • W ostatnich tygodniach uczniowie klas 1-2 dwukrotnie brali udział w warsztatach z ceramiki. W I części pod okiem pani Urszuli lepili różne wzory; motyle, patery, sówki, zajączki. Po procesie wypalania prace wróciły do nas i w dniu dzisiejszym dzieci malowały swoje prace. Wyszły piękne rękodzieła. Wszystkim podobała się taka nauka przez zabawę

     • Koło teatralne prezentuje "Walentynkowy serwis informacyjny"

     • Mimo iż uczniowie klas 4-8 w dalszym ciągu uczą się zdalnie, to nie brakuje im chęci i zapału do podejmowania dodatkowych działań. Uczniowie uczęszczający na zajęcia koła teatralnego postanowili z okazji zbliżających się walentynek przygotować krótki film. Tym razem zmierzyli się z formą mini programu telewizyjnego, w którym... zresztą zobaczcie sami! Miłego odbioru! 

      Wystąpili:

      Ignacy Boruta, kl.4a

      Milena Jacak, kl.5a

      Natalia Nowak,  kl.6a

      Wiktoria Gwiazdowicz, kl.6b

      Szymon Kisiel, kl.6b

      Opieka: p. Dorota Cienkosz i  p. Justyna Zapiór

       

     • Projekt klas drugich - FOOD MINI BOOKS

     • Zadaniem uczniów klas drugich z języka angielskiego było przygotowanie mini książeczek o jedzeniu. Dzieci miały zamieścić w nich obrazki i opisać o swoich preferencjach kulinarnych – co lubią jeść a za jakimi produktami nie przepadają. Uczniowie wykazali się ogromnymi zdolnościami plastycznymi i pomysłowością. Stworzyli przepiękne kolorowe książeczki z zabawnymi ilustracjami. Ciekawym pomysłem była zakładka i strona bonusowa, na której opisany został ulubiony przysmak kotka. 

     • Uśmiechy, tańce, zabawa – karnawał klas I-III

     • Tegoroczna zabawa karnawałowa wzbudziła u najmłodszych uczniów naszej szkoły wiele radości. Mimo, że z powodu obostrzeń związanych z Covid-19 nie było jak co roku odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej i każda klasa bawiła się w oddzielnych terminach, zabawa dostarczyła dzieciom wiele pozytywnych emocji, radości i zachwytu.

      Rodzice zadbali o wspaniałe stroje i przebrania. Nie zabrakło księżniczek, kowbojów, zwierzątek czy superbohaterów. Dzieci podczas zabawy miały możliwość zaprezentowania swoich umiejętności tanecznych, szczególnie ulubionymi tańcami okazały się makarena, kaczuchy czy marsz krasnoludka. Dodatkową atrakcją były konkursy i zabawy, przygotowane przez wychowawców. Największym zainteresowaniem cieszyły się zabawy: taniec zamrażaniec, robot dance, „limbo” - świetna hawajska zabawa, uczestnicy zabawy w rytm muzyki przechodzą pod tyczką, wyginając się do tyłu (głowa skierowana w stronę sufitu), następnie zwiększany jest poziom trudności, poprzez obniżanie tyczki coraz niżej.W celu zregenerowania swoich sił i nabrania nowej energii do karnawałowych szaleństw wychowawcy wraz z rodzicami zapewnili dzieciom poczęstunek.Punktem kulminacyjnym zabaw karnawałowych był wybór króla i królowej balu. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Dzień ten dostarczył dzieciom wielu przeżyć i miłych wrażeń, zresztą – zobaczcie sami!

     • Laureaci Olimpusa

     • Miło nam poinformować, że dwie uczennice naszej szkoły: Nina Jarosz i Zuzanna Maciaszek zostały laureatkami ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej z biologii OLIMPUS sesja jesienna. Nina zajęła 6 miejsce wśród 201 uczestników, a Zuzanna 15 miejsce wśród 322. Gratulujemy!

     • Ogólnopolski konkurs "Orzeł Matematyczny"

     •  

      W dniach 27.10.20 r oraz 10.11.20 r odbył się Ogólnopolski Konkurs „Orzeł Matematyczny” oraz Ogólnopolski Konkurs „Orzeł Matematyczny” online.

      W konkursie brało udział łącznie 31 uczniów z naszej szkoły z klas II – VIII.

      Laureatami konkursu zostali:

      Bartosz Korzeń z kl. 2a

      Andrzej Reich z kl. 2b

      Adam Piekarski z kl. 2c

      Sebastian Oczkowicz z kl. 2c

      Julia Nazgowicz z kl. 3a

      Wiktor Cepil z kl. 3a

      Ignacy Boruta z kl. 4a

      Kacper Kubik z kl. 4a

      Kacper Kubin z kl. 4b

       

      Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą, uzyskując bardzo wysokie wyniki. Z tego powodu pragniemy złożyć gratulacje wszystkim uczniom, którzy postanowili wziąć udział w konkursie, wykazując szczególne zainteresowanie przedmiotem, ambicję i zaangażowanie w naukę.