• Szkoła pamięta!

     • Nasza szkoła włączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki #SzkołaPamięta. Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi uczniów na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności.

       

      W ramach akcji uczniowie klas 4 i 5 pojechali na wycieczkę do Tarnowa, gdzie udali się na spacer śladami obecności Józefa Bema- Patrona Szkoły Podstawowej nr 123. Upamiętniając bohaterstwo Orląt Lwowskich, został zorganizowany konkurs plastyczny „Składamy Hołd Orlętom Lwowskim”.
      16 listopada w naszej szkole odbędzie się „Wieczorek Patriotyczny” podczas którego uczniowie z koła teatralnego wystąpią przed publicznością lokalną i wspólnie odśpiewają piosenki i pieśni patriotyczne.

      W klasach młodszych zostały zrealizowane lekcje „Pamiętamy o poległych za ojczyznę”. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali gazetki nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych.

     • Ślubowanie klas 1

     • Dnia 23 października 2023 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania i pasowania na uczniów. Uroczystość ta na stałe wpisała się w kalendarz imprez szkolnych. To bardzo ważne wydarzenie zarówno dla najmłodszych, jak również ich rodziców. Najmłodsi uczniowie w obecności Pani Dyrektor, wychowawców i rodziców złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły.

      Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli.

      Dzieci zaprezentowały wiersze i piosenki, a po odśpiewaniu hymnu i złożeniu przysięgi Pani Dyrektor Marta Dębosz-Warchoł dokonała aktu pasowania. Tym samym pierwszoklasiści zostali włączeni do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej Imienia Generała Józefa Bema. Dowodem były dyplomy pasowania na ucznia oraz legitymacje szkolne wręczone dzieciom przez wychowawców. ​​​​​​​

      Uczniom klas pierwszych życzymy wielu sukcesów, nieustającego uśmiechu, a przede wszystkim czerpania radości z każdej chwili spędzonej w naszej szkole.

     • W Układzie Słonecznym wirują planety...

     • W środę 25 października uczniowie klasy 2a odwiedzili Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach. W pierwszej części wykorzystując aparaturę planetarium i możliwości WorldWide Telescope, dzieci udały się w podróż przez nasz Układ Słoneczny. W prosty i bardzo atrakcyjny sposób przedstawione zostały podstawowe informacje dotyczące naszego miejsca we Wszechświecie, budowy planet i przyszłych losów naszego Słońca. 

      Druga część dotyczyła wyglądu nocnego nieba i niezwykłych zjawisk jakie możemy często obserwować na sklepieniu niebieskim. Dzieci dowiedziały się także jak wygląda praca astronautów w stacji kosmicznej. Zajęcia były naprawdę bardzo ciekawe!

     • K-jak klocki, K jak- KOSMOS

     • 26 X klasa 1b była na warsztatach w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Tym razem byliśmy w Strefie Klocków.  Celem zajęć było popularyzacja dziedzictwa techniki i najważniejszych osiągnięć naukowych, a także rozbudzanie zainteresowania kierunkami technicznymi. A wszytko to dzięki specjalnie dobranym mega klockom w różnych kształtach.dzięki czemu rozwijają małą motorykę , uczą zręczności, rozbudzają wyobraźnię oraz uczą współpracy w zespole. 

      Dzieci konstruowały: bazę kosmiczną , kosmitę , robota,kosmonautę i rożne pojazdy. Wykazały się dużą wyobraźnią i pomysłowością  budując obiekty wg własnych pomysłów a zarazem świetnie się bawiły.

     • Plebiscyt Edukacyjny Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego

     • Redakcja Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego ma przyjemność poinformować, że nasza szkoła została zgłoszona przez uczniów i ich rodziców do nagrody w tegorocznej edycji Plebiscytu Edukacyjnego 2023.

      Ponadto nominację otrzymał pracujący w Państwa szkole nauczyciel: Pani Dorota Cienkosz.

      Głosowanie w plebiscycie rozpocznie się już we wtorek, 24 października. Wszystkie informacje o akcji można znaleźć w naszym serwisie internetowym pod adresem: www.gazetakrakowska.pl/nauczyciel

      Linki do głosowania:

      >>> Szkoła

      >>> P. Dorota Cienkosz

     • Zapraszamy uczniów klas 1-3 do udziału w konkursie!

     • Serdecznie zapraszamy uczniów i uczennice klas 1-3 do wzięcia udziału w konkursach związanych z poezją Juliana Tuwima. Już w listopadzie w naszej szkole odbędą się dwa konkursy - plastyczny i recytatorski.

      Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursu!

      REGULAMIN KONKURSU <

       

      Organizatorki:

      p.Wioletta Antosiewicz, p. Justyna Zapiór, p. Magdalena Feliks

       

     • Dawid Pękala mistrzem Małopolski w szachach! 

     • Szanowni Państwo, drodzy Uczniowie!

      Miło mi poinformować, że wspaniały sukces odniósł Dawid Pękala z klasy 6a, który został Drużynowym Mistrzem Małopolski w Szachach i równocześnie zdobył złoty medal na pierwszej szachownicy w kategorii do lat 12!

       

      Zawody odbyły się w Krakowie, gdzie rywalizowało ponad 100 najlepszych szachistów z całej Małopolski. Każdy uczeń rozegrał 9 rund tempem 3 minuty plus 2 sekundy za każdy ruch dla zawodnika, przy czym grano w kategoriach wiekowych. Dawid uzyskał 7,5 punktów i zdobył 1 miejsce, złoty medal i puchar oraz dodatkowo nagrody rzeczowe. Szczegóły w poniższych linkach do zawodów i galerii zdjęć z turnieju:

      Krakowski Klub Szachistów 1893 - KKSz | Facebook
       

      Nadmieniam również, że Dawid awansował do Finałów Mistrzostw Polski w Szachach Klasycznych po zdobyciu 3 miejsca w Mistrzostwach Międzywojewódzkich Juniorów – Mistrzostwach Strefy w Bystrem.

      Serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów,
      Ryszard Budkiewicz 

     • Wyniki konkursów zorganizowanych z okazji "Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji"

     • Miło nam poinformować Państwa o wynikach konkursów zorganizowanych dla uczniów naszej szkoły  z okazji Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji.

      KONKURS PLASTYCZNY dla uczniów klas I-III  „Ortografia na wesoło” – rebus ortograficzny:

      I miejsce JAKUB SIKORA kl.2a

      II miejsce MATEUSZ STANEWICZ kl. 2b; JAN KAPUŚNIAK kl.2c

      III miejsce JAKUB BŁASZCZYK kl.2b

      Wyróżnienie BARTOSZ MADEJCZYK kl.2a

       

      KONKURS GRAFICZNY promujący dysleksję dla uczniów klas IV-VIII:

      I miejsce ANASTAZJA LELEKA kl. 5a

      II miejsce JAN OSTROWSKI kl. 5c

      III miejsce OLIWIA KRAMARSKA kl. 7b; PATRICK DOBROŚ kl. 7a

       

      Nagrody zostały ufundowane przez zespół ds. pomocy psychologiczno – pedagogicznej w składzie:

      Artemi Skalińska, Anna Zając, Kinga Mirowska.

      Bardzo serdecznie gratulujemy WSZYSTKIM uczestnikom!!!

     • Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji - podsumowanie.

     • Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji dobiegł końca. W tym roku świętowaliśmy w dniach 2-6 października pod hasłem "Uczeń z dysleksją w cyfrowym świecie". Jak co roku w tych dniach w naszej szkole podejmowane były działania propagujące wiedzę o dysleksji.

      Na korytarzach szkoły wyeksponowano gazetkę na temat specyficznych trudności w nauce typu: dysleksja, dysgrafia, dysortografia i dyskalkulia. Znalazły się tam również zdjęcia sławnych osób z dysleksją.

       

      Podczas tego tygodnia młodsi uczniowie naszej szkoły  uczestniczyli w grach, zabawach i ćwiczeniach interaktywnych pozytywnie wpływających na naukę czytania i pisania. Mieli również okazję spróbować swoich sił podczas bieganego dyktanda „Tropiciele ortografii”. Uczestnicząc i weryfikując swoje umiejętności w różnorodnych zadaniach uczniowie świetnie się bawili i uśmiechnięci pokonywali kolejne przeszkody. Dla klas I-III dodatkowo został zorganizowany konkurs plastyczny „Ortografia na wesoło” który polegał na przygotowaniu rebusu ortograficznego.

      Starsze klasy natomiast mogły wykazać się podczas czytania książeczek młodszym kolegom i koleżankom z klas pierwszych oraz uczestnicząc w konkursie graficznym, polegającym na przygotowaniu plakatu promującego dysleksję.

       

      Rodziców uczniów z dysleksją zachęcamy do zapoznania się z  podstawowymi informacjami na temat tego, jak wspierać dzieci ze specyficznymi trudnościami w nauce.

      https://www.ptd.edu.pl/odysleksji.html

       

      Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji zorganizowały: Artemi Skalińska, Anna Zając, Kinga Mirowska.

      Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w tegorocznych obchodach!

      Do zobaczenia za rok!

     • Sztuka lepienia pierogów

     • 18 października uczniowie naszej szkoły uczyli się lepić pierogi. Kulinarne zajęcia zorganizowano w ramach projektu "Działajmy razem" realizowanym wraz z Miejskim Dziennym Domem Pomocy Społecznej nr 6 w Krakowie. Celem projektu jest integracja pokoleń i budowanie więzi społecznych oraz wspólna aktywność kulturalna uczniów z osobami starszymi. 

       

      Uczniowie brali aktywny udział w warsztatach, podczas których poznali tajniki wykonania tradycyjnych, polskich pierogów. Wychowankowie wraz z seniorami wspólnie przygotowali i wałkowali ciasto, wycinali kółka  oraz układali farsz. Starali się, aby każdy wyszedł im jak najpiękniej. Było wesoło, praktycznie, a na koniec... smacznie.

     • Tydzień Jesiennych Kolorów 2023

     • Jesień już powoli zachwyca nas pięknymi kolorami, więc tradycyjnie jak co roku zapraszamy uczniów klas 1-3 do kolorowej jesiennej zabawy. Każdego dnia postarajmy się przyjść do szkoły ubrani w jesienne barwy i wykonać wspólną klasową fotografię.

     • Klasa 2a w Brzechwolandii

     • W poniedziałek 2 października klasa 2a wybrała się w podróż do krainy wyobraźni "Brzechwolandii". Stało się to za sprawą aktorów Narodowego Teatru Edukacji, którzy na scenie Kina Kijów wystąpili z barwnym i pełnym humoru przedstawieniem o takim właśnie tytule. Spektakl opowiadał o zabawkach, które po nieobecność Zuzi i Krzysia szukają pomysłu na spędzenie czasu. Z pomocą przychodzi im książka Jana Brzechwy i zawarte w niej wiersze, które bawią, uczą i pomagają odróżniać dobro od zła.

      Spektakl  bardzo podobał się młodej widowni, która z entuzjazem rozpoznawała kolejne wiersze ulubionego poety i recytowała oraz śpiewała wraz z aktorami. 

     • Warsztaty w Ogrodzie Doświadczeń

     • Uczniowie klasy 2c uczestniczyli w warsztatach "Dziecinnie proste eksperymenty".  Przekonali się, że można zrobić szaszłyk z balona. Badali gęstość substancji oraz sprawdzili czy kartka papieru jest w stanie zatrzymać wodę w szklance. Następnie zwiedziliśmy ogród, gdzie poprzez zabawę i samodzielne wykonywanie eksperymentów każdy mógł wzbogacić swoją wiedzę o otaczającym świecie. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. 

     • Tropiciele ortografii

     • Uczniowie klasy 2c aktywnie włączyli się w obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji. Wzięli udział w dyktandzie ruchowym, które rozwija umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz spostrzegawczość. Zabawa sprawiła uczniom dużo radości i wywołała wiele śmiechu. 

     • Żyj Zdrowo, Jedz Zdrowo !! - akcja SU

     • Serdecznie zapraszamy uczniów klas 6 - 8 do wzięcia udziału w akcji Samorządu Uczniowskiego pt. "Żyj Zdrowo, Jedz Zdrowo !!". Celem akcji jest popularyzowanie i promowanie zdrowego żywienia, a polega ona na wykonaniu prezentacji multimedialnej na temat zasad zdrowego odżywiania się. Prezentację należy wykonać do 16 października 2023 r. Poniżej szczegółowa informacja na temat  akcji.

     • Klasa 4c i 5a na tropach gen. Józefa Bema

     • 27 września odbyła się wycieczka do Tarnowa – rodzinnego miasta patrona naszej szkoły, gen. Józefa Bema. Wzięli w niej udział uczniowie klasy 4c i 5a. 

      Na tarnowskim rynku spotkaliśmy się z lokalnym przewodnikiem. Zostaliśmy zapoznani z historią miasta. Następnie udaliśmy się na spacer śladami obecności Józefa Bema w Tarnowie. Widzieliśmy domy, w których wychowywał się w dzieciństwie nasz Patron, miejsce pracy jego ojca. Odwiedziliśmy katedrę, w której został ochrzczony. Pan przewodnik co krok zaskakiwał nas nowymi informacjami i ciekawostkami o słynnym generale. Odwiedziliśmy jego pomnik oraz podziwialiśmy mural przedstawiający fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej. Spacer zakończył się w Parku Strzeleckim, gdzie zobaczyliśmy monumentalne mauzoleum Józefa Bema. Ponieważ dopisała nam pogoda, postanowiliśmy resztę dnia spędzić na tutejszym placu zabaw. Był to doskonały czas, żeby odpocząć, pobawić się i zintegrować.