• Klasa 1b i 1c w Kopalni Soli w Bochni

• We wtorek 17 stycznia klasy 1b i 1c  wraz z opiekunami wybrały się na całodniową wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni. Oprócz zwiedzania uczniowie wzięli udział w programie edukacyjnym „Śladami pracy górnika”. Swój pobyt rozpoczęliśmy od zjazdu windą górniczą, a następnie przejazdu kolejką podziemną „Kuba”. Poznaliśmy historię wydobycia soli oraz narzędzia i urządzenia, które służyły do urobku soli.

Mieliśmy okazję spotkać górnika, który opowiedział  o swoim fachu, mundurze i górniczym nakryciu głowy „czako”. Zwiedziliśmy Kaplicę Świętej Kingi, a w komorze Ważyn odpoczęliśmy i zjedliśmy drugie śniadanie. Kolejną atrakcją były gry i zabawy na podziemnym boisku rekreacyjnym.

Na zakończenie pobytu uczniowie wzięli udział w warsztatach plastycznych, na których wykonali czapki górnicze. Wycieczka była świetną okazją do integracji uczniów klas pierwszych  i dostarczyła wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.

• Wyniki konkursu plastycznego pt. "Moje wymarzone zwierzę"

• Wyniki świetlicowego konkursu plastycznego pt. "Moje wymarzone zwierzę":

I MIEJSCE: Bartosz Madejczyk 1a

II MIEJSCE: Jakub Błaszczyk 1b, Emilia Rosiek 1a

III MIEJSCE: Antonina Deptuła 1a, Oliwia Migas 1b

WYRÓŻNIENIA: Julia Lalik 1b, Nikola Kopeć 1a, Jakub Sikora 1b

Gratulujemy szystkim nagrodzonym !

Nauczyciele świetlicy

• Lawa w szklance

• Przyrodnik to osoba, dla której nowe wyzwania nie są niczym strasznym, a obserwowanie, badanie i eksperymentowanie są nieodłączną częścią poznawania otaczającego nas świata.  W myśl tej zasady, w ubiegłym tygodniu, na zajęciach Szkolnego Koła Przyrodniczego, uczniowie klas trzecich wykonali ciekawy i niezwykle efektowny eksperyment o nazwie „lawa w szklance”.

Aby wykonać doświadczenie w warunkach domowych niezbędne są: szklanka, woda, olej, barwnik spożywczy oraz musująca tabletka. Po odpowiednim zmieszaniu opisanych składników możemy obserwować, jak w fascynujący i przykuwający uwagę sposób pęcherzyki powietrza unoszą w oleju cząsteczki kolorowej wody, co daje efekt znany z popularnych lampek nocnych.

Chcecie zobaczyć to ciekawe zjawisko na własne oczy? Nie czekajcie, eksperymentujcie :-)

• Uczniowie SP nr 123 stypendystami programu Mecenas Dziecięcych Talentów

• Z wielką przyjemnością informuję, że uczniowie naszej Szkoły: Kacper Kubin z klasy 6b i Dawid Pękala z klasy 5a zostali stypendystami programu Mecenas Dziecięcych Talentów organizowanego pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa.

Celem programu Mecenas Dziecięcych Talentów jest pomoc dzieciom wybitnie zdolnym i utalentowanym, uczęszczającym do szkół podstawowych znajdujących się na terenie miasta Krakowa oraz aby miały możliwości rozwoju swojego talentu. Sylwetki i sukcesy naszych Uczniów znajdują się na stronie: https://liblink.pl/mAEEMIvwbm

Kacper Kubin - MATEMATYKA, SZACHY, JU-JITSU, lat 12

Kacper od najmłodszych lat interesuje się matematyką. Chętnie poznaje nowe zagadnienia i bierze udział w konkursach, odnosząc liczne sukcesy. Finalista konkursu Krakowska Matematyka 2021 oraz laureat konkursu Orzeł Matematyczny 2020/21 i 2021/22. Pasją Kacpra są szachy. Jest zawodnikiem Krakowskiego Klubu Szachistów i posiada III kategorię szachową. Finalista ogólnopolskiego projektu Edukacja przez Szachy w Szkole. W 2020 r. zajął 3 miejsce w Małopolsce w I Mistrzostwach Polski w rozwiązywaniu zadań szachowych Juniorów. W Ju-Jitsu Kacper posiada pomarańczowy pas. Od 6 r.ż. trenuje w klubie Grappling Kraków. W 2022 r. w Pucharze Polski w Ju-Jitsu zajął 1 miejsce w swojej kategorii wiekowej. W 2021 r. zdobył podwójny tytuł wicemistrza Polski a także 2 miejsce podczas Pucharu Polski w Ju-Jitsu. W 2020 r. zdobył 2 brązowe medale w Mistrzostwach Polski. Kacper w przyszłości chce być matematykiem. Marzy o zdobyciu normy na II kategorię szachową oraz czarnego pasa w Ju-Jitsu.

Dawid Pękala - SZACHY, lat 11

Dawid przygodę z królewską grą rozpoczął w wieku 5 lat. Szachy zostały od tej pory jego ogromną pasją. Wiele godzin spędza przy szachownicy analizując partie najwybitniejszych szachistów. Podczas swojej drogi zdobywa wiele wyróżnień i tytułów. Dwa razy został wicemistrzem Krakowa (w 2018 oraz 2022 roku), zajął też 2 miejsce na Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół i Przedszkoli w szachach w Katowickim Spodku. Rywalizował też na Międzynarodowych Mistrzostwach Schengen - Szachy dla pokoju w Luksemburgu, na których zdobył 3 miejsce. W 2019 roku zdobył 3 miejsce na rozgrywanym na Słowacji Międzynarodowym Szachowym Festiwalu Młodzieży. W 2021 roku został laureatem szachowego konkursu SzachMaks (zdobył 3 miejsce w kraju). Najbliższe cele Dawida to Mistrzostwa Polski 2023 w szachach klasycznych i zdobycie mistrza Polski.

Serdecznie gratuluję naszym stypendystom i życzę Kacprowi i Dawidowi dalszych wspaniałych sukcesów sportowych oraz spełnienia wszystkich marzeń w Nowym 2023 Roku.

Ryszard Budkiewicz

• Jasełka

• Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami.

W świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie ze Szkolnego Koła Teatralnego, którzy wraz z klasą 4a przygotowali przedstawienie jasełkowe. Zaprezentowali je w czwartek 22 grudnia, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Nie zabrakło także akcentu regionalnego - pary krakowskiej.

Uroku inscenizacji dodały piękne dekoracje i kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt.

Po występie głos zabrała dyrektor szkoły, która złożyła wszystkim świąteczne i noworoczne życzenia.

Przedstawienie przygotowały p. Dorota Cienkosz, Justyna Zapiór oraz Magdalena Pala.