• „Śmieciowa EKO Zabawka” – wyniki konkursu

     • Z radością prezentujemy wyniki szkolnego konkursu pt. „Śmieciowa EKO zabawka”. Poniżej lista tegorocznych laureatów.

      I miejsce: Łucja Korczek (5B)

      II miejsce: Franciszek Cygan (5B)

      III miejsce: Wiktor Cepil (4A)

      Wyróżnienia: Mateusz Ofierski (4A), Hanna Rożek (5A), Kacper Kubin (5B), Karolina Sosin (6A), Kacper Trybuła (6A).

      Wszystkim uczestnik składamy serdeczne gratulacje!

     • Tworzymy szkolny ogródek

     • W piątek 29 kwietnia w szkole zbieraliśmy kwiaty do SZKOLNEGO OGRÓDKA. Była to jedna z akcji samorządu uczniowskiego "Klasa z Klasą". Następnie uczniowie klasy 7c zasadzili przed budynkiem szkoły przyniesione, przepiękne, kwitnące rośliny, m.in. bratki, stokrotki, goździki. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i włączenie się do akcji. 

     • Dzień Ziemi 2022

     • 22 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole 52. Międzynarodowy Dzień Ziemi, który jest największym dorocznym świętem ekologicznym na świecie, poświęconym naszej planecie i jej środowisku naturalnemu.

      W ramach szkolnych obchodów tego święta, nasza społeczność szkolna miała okazję zakupić sadzonki roślin wyhodowanych specjalnie na tą okazję. Na naszym stoisku dominowały rośliny z rodzaju Geranium, Chlorophytum oraz wielobarwne trzykrotki i fitonie. Sam kiermasz cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, a zakupione rośliny na pewno staną się ozdobą naszych domów i przyczynią do poprawy jakości powietrza, którym na co dzień oddychamy.

      Uczniowie klas IV-VI w ramach konkursu pt. „Śmieciowa EKO zabawka” wykonali ciekawe formy przestrzenne z wykorzystaniem surowców wtórnych, takich jak: plastikowe butelki, aluminiowe puszki, kapsle po napojach, zakrętki, zużyty papier, makulatura, tektura i wiele innych. Pokazali tym samym, jak w prosty sposób można wykonać „coś z niczego” i nadać naszym odpadom tzw. „drugie życie”.

      Część naszych podopiecznych napisała specjalne listy dla Ziemi, w których zachęciła osoby dorosłe do proekologicznych zachowań i podejmowania działań na rzecz ochrony przyrody i środowiska naturalnego.

      Nasi ósmoklasiści wzięli udział w corocznej akcji sprzątania Parku Rzecznego Drwinka. Dzięki ich dużemu zaangażowaniu i aktywności udało się zebrać ogromne ilości odpadów,  które na co dzień zaśmiecają i zanieczyszczają to niezwykłe i urokliwe miejsce. Ich poświęcenie dało terenom zielonym naszej dzielnicy kolejny, głęboki oddech.

      Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie szkolnych obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi składamy serdeczne podziękowania!

     • Rowerowy Maj

     • Nasza szkoła przystępuje do Kampanii Rowerowy Maj. Kampania realizowana jest przez Miasto Kraków. Głównym celem zabawy jest promowanie aktywności fizycznej i zrównoważonej mobilności, w szczególności komunikacji rowerowej. Uczestnikiem Rowerowego Maja może być każdy uczeń zgłoszonej do udziału placówki. Warunkiem uczestnictwa dziecka w Kampanii jest wyrażenie pisemnej zgody przez rodzica/opiekuna i dostarczenie jej do wychowawcy do piątku 29 kwietnia 2022 roku (zgoda może być wysłana przez dziennik elektroniczny).

      Za aktywne podróże uznaje się przejazdy do szkoły rowerem, hulajnogą, a także w przypadku dalszych odległości, podróże komunikacją miejską łączone z aktywnymi podróżami odbyte od dnia 4 maja do dnia 31 maja 2022 roku.

      Zasady kampanii są bardzo proste: każdy uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy.

      Najaktywniejsi uczestnicy zabawy otrzymają ciekawe nagrody. Szczegółowe informacje oraz regulamin znajdą Państwo na stronie internetowej naszej szkoły oraz na stronie organizatora Kampanii (link poniżej).

      Koordynator szkolny: Justyna Frączek

     • Wielkanoc

     • Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu własnoręcznie wykonali kartki wielkanocne. Zostały one przekazane Seniorom uczestniczącym w zajęciach "Z kulturą na ty - od malucha do seniora", organizowanych na terenie Centrum Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej "Na Kozłówce". Uczniowie spotkali się z  Seniorkami, złożyli życzenia i wręczyli pięknie zdobione kartki.

     • Pomagamy Polakom na Ukrainie

     • Uczniowie naszej szkoły tuż przed Świętami Wielkanocnymi przyłączyli się do akcji pomocy Polakom na Ukrainie. 

      Na pomoc czekały osoby polskiego pochodzenia, które pozostały na Ukrainie. Najczęście ludzie starsi, ubodzy i nieporadni nawet w czasie pokoju, a co mówiąc wojny. Wielkanocne Paczki zostały przygotowane przez uczniów klasy 7a i 3c oraz przekazane zostały do Domu Polonii w Krakowie. Stamtąd zostały  dowiezione do rodaków w rejonach: wołyńskim, chmielnickim, winnickim, tarnopolskim, odesskim, lwowskim.  

      Serdecznie dziękujemy za okazane serce i pomoc!

     • Świąteczna środa w szkole…

     • Kochani,

      13 kwietnia w naszej szkole królowała świąteczna, wielkanocna  wrzawa, przepełniona JAJEM w roli głównej, a nade wszystko śmiechem !

      Mieliśmy okazję poznać zwyczaje Świąt Wielkiej Nocy, z różnych zakątków świata, a celem każdej klasy było zdobycie gigantycznej pisanki z niespodzianką w środku dla wszystkich uczniów.

      Przecudne gałązki wierzbowe, latawce, kapelusze i tradycyjny stół wielkanocny, wszystkich zachwyciły !

      Wspomnienia to jedyny wehikuł czasu, jakim dysponujemy – zatem galeria zdjęć okaże się bezcenna…, a selfie Pań Dyrektor… - sami zobaczcie !

      Podziękowania szczególne kieruję do Rodziców, którzy poświęcili czas, by dzisiejszy dzień zapisał się w naszej pamięci wielkanocnym akcentem !

      Agnieszka Piskorska

      Ewelina Dranka

      SU, klasa 5a

     • U progu Wielkanocy...

     • W dniu dzisiejszym odbył się apel klas 1-3 pod tytułem Przy wielkanocnym stole. Był to wspólny  program wszystkich klas w trakcie, którego Panie odczytywały wiersze a uczniowie śpiewali wesołe piosenki o tematyce świątecznej.​​​​​​​

      W klasach odbyły się spotkania przy wielkanocnym stole, zaś uczniowie klasy 2b odwiedzili kolegów z klas pierwszych z inscenizacją Wielkanocny alfabet.​​​​​​​

     • Wielkanocne warsztaty z ceramiki

     • W minionym tygodniu odbyła się druga część warsztatów z ceramiki tym razem o tematyce wielkanocnej. Dzieciaki jak zawsze świetnie sobie poradziły i wykonały piękne prace, które na pewno będą ozdobą w domach podczas nadchodzących świąt Wielkanocnych.

     • Klasa 3c z wizytą w bibliotece

     • Po długiej przerwie spowodowanej pandemią Filia nr 44 Biblioteki Publicznej ponownie otworzyła drzwi dla młodych czytelników. W czwartek 31 marca uczniowie klasy 3c wraz z wychowawcą i panią Magdaleną Feliks odwiedzili osiedlową bibliotekę. Dzieci czestniczyczyły w bardzo ciekawych zajęciach przygotowanych przez panie bibliotekarki w oparciu o książkę pt. "Czarna książka kolorów". 

      "Książka ta  jest miejscem spotkań między widzącymi i niewidzącymi. Nie jest książką dla niewidomych, jest książką dla wszystkich, gdyż uczy współodczuwania i uwrażliwia na odmienność. Autorka książki wyobraziła sobie przyjaźń dwóch chłopców, z których jeden, Tomek, jest niewidomy. Jego widzący przyjaciel opowiada nam, jak Tomek potrafi poczuć, dotknąć, usłyszeć, posmakować kolory. My też zaczynamy je widzieć inaczej, tak jak Tomek w 'świecie ciemności'."

      Uczniwoie mieli okazję poznać historię Louisa Braille'a - twórcy alfabetu dla osób niewidomych, a także czuć się w sytuacje osoby niewidomej wykonując intersujące ćwiczenia i eksperymenty.

     • Zbiórka na rzecz osób pokrzywdzonych wojną w Ukrainie

     • W dniach od 9 do 11 marca w naszej szkole, w ramach pomocy Ukrainie, odbywała się sprzedaż ciast, babeczek oraz innych słodkości przygotowanych przez dzieci, rodziców i grono pedagogiczne. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem        i podczas każdej przerwy wokół stoiska ze słodyczami nie brakowało chętnych do ich zakupu. Udało się zebrać niesamowitą kwotę 4150 zł, która w całości została przeznaczona na pomoc Polskiej Akcji Humanitarnej wspierającej uchodźców oraz osoby dalej przebywające na terenach Ukrainy.

       

      Wszystkim zaangażowanym osobom składamy serdeczne podziękowania!

     • Tydzień matematyczny - podsumowanie

     • PODSUMOWANIE TYGODNIA MATEMATYKI

      W dniach 14 – 18 marca 2022 r. w naszej szkole królowała matematyka.  Zaproponowane zabawy i konkursy cieszyły się wśród uczniów klas IV – VIII dużym zainteresowaniem.

      Z przyjemnością prezentujemy wyniki konkursów.

      „Matematyka jest wszędzie” – konkurs plastyczno – literacki

               I miejsce Hanna Rożek  kl. 5a

               II miejsce Kinga Misiuda kl. 5b

               III miejsce Kacper Kubin kl. 5b

      Sudoku - laureaci

               Julia Nazgowicz kl. 4a

               Franciszek Cygan kl. 5b

               Kacper Trybuła kl. 6a

               Łukasz Romański kl. 7c

               Nadia Łyczak kl. 8a

      Rachmistrz – laureaci

               Piotr Pistol kl. 4b

               Kacper Kubinkl. 5b

               VladyslavBahynskyikl. 6a i Adrian Karłowicz kl. 6a

               Łukasz Romański kl. 7c

               Mateusz Żołnierczyk kl. 8c

      Origami

               I miejsce Wiktor Korczek kl. 8b

               II miejsce Łucja Korczek kl. 5b

               III miejsce Krzysztof Turecki kl. 5a

      Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy!

      Nauczyciele matematyki

     • Z wizytą w Teatrze Groteska

     • W marcu uczniowie klasy IIIa, IIIb i IIIc wybrali się do Teatru Groteska w Krakowie. Dzieci uczestniczyły w spektaklu pt.: „Detektyw Pozytywka”, przygotowanym na podstawie książki autorstwa Grzegorza Kasdepke.

      Podczas przedstawienia uczniowie mieli możliwość rozbudzenia swoich zainteresowań teatralnych, uczenia się kultury odbioru sztuki i świadomego z nią obcowania. Kształtowali nawyki właściwego zachowania się  w miejscach publicznych oraz integrowali się podczas wspólnego wyjścia. 

      Detektyw Pozytywka, który potrafi rozwiązać każdą zagadkę,  oczarował dzieci. Świadczył o tym głośny śmiech oraz aktywny i pełen emocji udział w przedstawieniu.

     • Informacja Dyrektora SP 123

     • Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 123  w Krakowie informuje o liczbie wolnych  miejsc w poszczególnych klasach:

      Klasa  I - 1

      Klasa  II - 23

      Klasa  III - 16

      Klasa  IV- 9

      Klasa  V - 5

      Klasa  VI - 0

      Klasa  VII - 18

      Klasa  VIII - 14

       

      Директор початкової школи № 123 у Кракові повідомляє про кількість вільних місць у кожному класі:

      Клас I - 1

      Клас II - 23

      Клас III - 16

      Клас  IV- 9

      Клас V - 5

      Клас VI - 0

      Клас VII - 18

      Клас VIII - 14

       

       

      >> Informacje Ministerstwa Edukacji i Nauki <<

      >> Informacje dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy <<

     • Powitanie wiosny 2022

     • ​​​​​W tym roku nadejście wiosny widać było gołym okiem. Pierwszy dzień wiosny był ciepły i pełen słońca.  Uczniowie klas I-III poprzez ubiór, okrzyki, śpiew, wspólną zabawę  zaakcentowali nadejście wiosny.  Na korytarzach królował kolor zielony oraz wiosenne opaski na głowach. 

      ​​​

      Na boisku szkolnym wspólnie świętowaliśmy pierwszy dzień wiosny. Każda klasa zaśpiewała przygotowaną wiosenną piosenkę, dwójka uczniów z klasy 3a zagrała na dzwonkach „Stokrotkę”, dzieci rozwiązywały zagadki i odpowiadały na pytania dotyczące wiosny. Na koniec podążając za Marzanną przeszliśmy marszem dookoła szkoły.  Dzień był radosny, pełen wiosny.

     • Wycieczka klas trzecich do Kopalni Soli w Bochni

     • Uczniowie klasy IIIa, IIIb I IIIc odwiedzili zabytkową, najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni.

             Podróż rozpoczęła się od zjazdu pod ziemię. Panie Przewodniczki - bardzo ciekawie przybliżyły nam historię kopalni, opowiedziały o ciężkiej pracy górników, o tradycjach, obyczajach i legendach z nią związanych. Mieliśmy możliwość podziwiania prawdziwych arcydzieł wykonanych z soli oraz odbyć podróż podziemną kolejką zwaną „Kuba”. Ciekawostką okazała się Kaplica Św. Kingi, ponieważ jest ona jedynym na świecie kościołem, przez który biegną tory kolejowe i przejeżdża pociąg. Na koniec spotkaliśmy się z dobrym duchem kopalni Skarbnikiem, który sprawdził naszą wiedzę i obdarował woreczkami soli tzw. „białym złotem”. Były też gry i zabawy na boisku sportowym w komorze Ważyn.

               Pobyt w kopalni był dla nas interesującą lekcją historii.

     • Wycieczka do Tarnowa - Spacer "Szlakiem pamiątek po Generale Bemie”

     • 16 marca 2022 r. klasy 5a, 5b i 6a wzięły udział w wycieczce do Tarnowa "Szlakiem pamiątek po Generale Bemie".

      Miejsca i zabytki, które mieliśmy okazję zobaczyć to:

      - Galeria "Panorama" na dworcu PKP (oddział Muzeum Okręgowego) – uczniowie zapoznali się z biografią naszego patrona J. Bema i obejrzeli fragmenty "Panoramy Siedmiogrodzkiej" autorstwa Jana Styki,

      - Brama Seklerska – dar węgierskiej Fundacji Irott Szó i miasta Sepsiszentgyőrgy dla miasta Tarnowa,

      - Pomnik Sandora Petőfiego (adiutanta Bema),

      - Dom rodzinny generała Bema na przedmieściu zwanym kiedyś Burkiem (obecnie Plac Gen. Bema),

      - Pomnik Maszkarona na Wielkich Schodach,

      - Rynek i Ratusz – zakup pamiątek w Muzeum Okręgowym,

      - Bima – pozostałość Starej Synagogi z ok. 1630 r.,

      - Pomnik generała Józefa Bema na ul. Wałowej i mural z fragmentem „Panoramy Siedmiogrodzkiej”,

      - Mauzoleum gen. J. Bema w Parku Strzeleckim z 1929 roku (sakrofag na sześciu kolumnach z trumnąz prochami Bema).

     • Klasa 2b na ZIELONEJ SZKOLE

     • W dniach 7 -11 marca, w ramach programu organizowanego przez KSOS, klasa 2b była na zielonej szkole  w Bazie Wypoczynkowo-Szkoleniowej „Lubogoszcz” w Kasinie Małej. Podczas pobytu dzieci intensywnie doskonaliły  sprawności pokonywania naturalnych przeszkód w terenie górskim, pracowały nad  kondycją, na boisku i sali ćwiczeń. Pod fachowym okiem ratowników GOPR  uczyli się jak radzić sobie w sytuacji zagrożenia lawiną, udzielać pierwszej pomocy, pakować się na wyprawy górskie oraz pokonali  most linowy.  

      Na ścieżce edukacyjnej obserwowali leśne środowisko na Lubogoszczy, rozpoznawali  drzewa i tropy zwierząt. Swoją widzę poszerzyli w ośrodku edukacyjnym Gorczańskiego Parku Narodowego w Porębie Wielkiej. Poznawali zajęcia  mieszkańców; pod ich nadzorem wyrabiali oscypki,w pasiece poznawali życie pszczół oraz produkty ich pracy, w Izbie Pracy Twórczej w Kasinie Małej, malowali zagórzańskie wzory na płóciennych torbach. 

      Były również zajęcia  muzyczne podczas których , uczyli się regionalnych tańców i przyśpiewek. A wieczorami była integracja zespołu;  dzień z grami planszowymi, wieczór filmowy, prezentacje Mam talent, ognisko. W ostatnim dniu zaliczyli zabawę terenową  „ Qest Baz Lubo Gości- odnaleźli tajemniczy skarb i zdobyli koralik. To wszystko odbywało się w pięknej scenerii  Beskidu Wyspowego, przy lekko zimowej  a zarazem słonecznej pogodzie , w miłej atmosferze i z pysznym jedzeniem ,o które zadbało kierownictwo ośrodka. Wszyscy poradzili sobie z tęsknotą za domem, a taką naukę na pewno na długo zapamiętają.

      Podczas wyjazdu na zieloną szkołę - 8 Marca chłopcy z klasy 2b zrobili swoim Koleżankom i Paniom niespodziankę.Przygotowali piękne laurki i zrobili własnoręcznie bransoletki.