• Wizyta klasy 2b w Muzeum Inżynierii Miejskiej

     • W minionym tygodniu w ramach zajęć edukacyjnych i rozwijających, klasa 2b była w Muzeum Inżynierii Miejskiej . Tam w Strefie kreatywności  dzieci posługując się klockami o dużych wymiarach projektowały swój własny świat . Dzięki swojej wyobraźni mieli okazję wybudować  w grupach Miasto przyszłości. Było przy tym dużo zabawy, współpracy i  emocji .

      Potem zwiedzili jeszcze wystawę interaktywną Więcej światła, gdzie z zaangażowaniem wykonywali ciekawe doświadczenia.

     • Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2021/22

     • Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2021/22 odbędzie się w środę 1 września w nastepujących godzinach:

      - godz. 8.00 - kl. 7 i 8

      - godz. 9.00 - kl. 5 i 6

      - godz. 10.00 - kl. 3 i 4

      - godz. 11.00 - kl. 1 i 2

       

      Przydział sal dla poszczególnych klas będzie znajdował się na  drzwiach wejściowych do szkoły. Prosimy o zachowanie wszelkich srodków ostrożności - zakrycie ust i nosa maseczką oraz dezynfekcję rąk przy wejściu do szkoły.

       

      Rodziców zapraszamy  na zebranie organizacyjne:

      -  31 sierpnia 2021 godz. 17:00  -   klasy 1

      -  2 września 2021 godz. 17:00   -   klasy 2, 4, 5, 6

      -  2 września 2021 godz. 18:00   -   klasy 3, 7, 8

       

      Informacje dotyczące zapisów i funkcjonowania stołówki szkolnej w nowym roku szkolnym  dostępne są TUTAJ.

       

     • Sukcesy Uczniów w Międzynarodowym Konkursie KANGUR MATEMATYCZNY

     • W bieżącym roku szkolnym w konkursie wzięło udział 40 uczniów klas II – VIII. Niestety, ze względu na jego formę zdalną, nie przyznawano miejsc. W naszej szkole najlepsze wyniki na każdym z poziomów uzyskali uczniowie:

      Adam Piekarski kl. 2c, 
      Pistol Piotr kl. 3b,
      Kacper Kubin kl. 4b,
      Milena Jacak 5a,
      Łukasz Romański kl. 6c,
      Zuzanna Maciaszek kl. 7b,
      Zuzanna Ślusarczyk kl. 8b

      Serdecznie gratulujemy uzyskanych rezultatów i zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku szkolnym.

     • Radosny Dzień Dziecka

     • Uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu wykonali piękne, słodkie bukiety dla swoich rówieśników - Dzieci z Domu Dziecka przy ul. Rucianej. Podarunki wraz z życzeniami zostały przekazane opiekunom Podopiecznych. Dziękujemy za ten cenny dar, który ofiarowały Dzieci-Dzieciom. 

      Opiekunki Szkolnego Koła Wolontariatu

       

     • Podsumowanie konkursu "1, 2, 3 wiedzę masz Ty"

     • We wtorek 22 czerwca podsumowaliśmy Międzyszkolny Konkurs Przyrodniczo-Matematyczny  „1, 2, 3 wiedzę masz Ty”. Brały w nim udział  drużyny składające się z uczniów szkół podstawowych znajdujących się na terenie Dzielnicy XII w Krakowie.

      Zespół uczniów naszej szkoły zajął w nim III miejsce.

      Gratulujemy laureatom i dziękujemy za zaangażowanie wszystkim uczestnikom i ich Opiekunom.

      Do zobaczenia w kolejnej edycji konkursu!

     • "Mój sposób na kontrolę złości"

     • Kochani uczniowie klas IV-VI! Ogłaszam wyniki konkursu na najlepszy plakat na temat "Mój sposób na kontrolę złości"!

      I miejsce: Alicja Urban - klasa IVb

      II miejsce: Franciszek Cygan - klasa IV b

      III miejsce: Paweł Mazan klasa - IVa

      Serdecznie gratuluję zwycięzcom oraz dziękuję wszystkim za udział w konkursie!

      Szkolny psycholog - Artemi Skalińska

     • Projekt "Wsparcie na starcie"

     • Uczniowie z klas 1-3 wzięli udział w warsztatach „Wsparcie na starcie”, których celem jest budowa pozytywnego obrazu korzystania z pomocy psychologicznej. Metody zastosowane przy realizacji warsztatów to działania aktywizujące uczestników: mini wykład, gry i zabawy integracyjne, dyskusja na forum grupy, praca indywidualna, wykorzystujące oraz rozwijające kreatywność uczestników.

     • Sukces ucznia klasy 4b

     • Miło nam poinformować, że Kacper Kubin uczeń klasy 4b zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego konkursu KRAKOWSKA MATEMATYKA 2021.

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

       

     • Pierwsza pomoc - warsztaty dla uczniów

     • W życiu, jak to w życiu… zdarzają się chwile radosne, ale i bardzo niebezpieczne. Poznanie zasad pierwszej pomocy to jednak nie wszystko. Na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma również ich postawa, pewność co do swoich umiejętności, a także obawy, które często im towarzyszą. Dlatego uczniowie klasy 2a, 2b i 2c wzięli udział w warsztatach, dzięki którym mogli się dowiedzieć, jak ważna jest każda minuta podczas walki o życie i jak w prawidłowy i bezpieczny sposób udzielić pierwszej pomocy.

      W drugiej części warsztatów uczniowie  spotkali się ze strażakami. Dowiedzieli  się, że  praca  strażaka  jest  ciężka  i  trudna, a czasami  bardzo  niebezpieczna. Uczniowie  zobaczyli , jak  wygląda  strój  strażaka  gotowego  do  akcji, sprzęt  ratowniczy  i  gaśniczy. Dużą atrakcją dla dzieci było oglądanie wozów strażackich, ćwiczenia praktyczne w gaszeniu pożaru i sesja fotograficzna na quadzie. Spotkanie przebiegało w miłej  i serdecznej atmosferze, strażacy  przekazali uczniom wiele cennych informacji na temat przestrzegania zasad bezpieczeństwa. To było bardzo pouczające spotkanie. Serdecznie dziękujemy.

     • Certyfikat uczestnictwa w projekcie #SU-w-ak”

     • Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego uczestniczyli w spotkaniu podsumowującym tegoroczną edycję Programu Wsparcia Samorządów Uczniowskich #SU-w-ak”. Szkoła otrzymała certyfikat uczestnictwa w Projekcie. Uczniowie już snują plany na kolejne projekty w nowym roku szkolnym. 

       

     • Szczególne wyróżnienie dla Wolontariuszy

     • W tym roku szkolnym uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu: Bartłomiej Cichoń i Kacper Tyrawa otrzymali wyróżnienia za swoją wzorową postawę  i ogromne zaangażowanie w pracę wolontaryjną.

      Wyróżnienia i nagrody przyznane przez Dom Pracy Twórczej ” Wielopole , Wielopole”  w Krakowie wręczyła Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 123 Marta Dębosz – Warchoł.

      Dziękujemy za charytatywną pracę Laureatom i wszystkim zaangażowanym w działalność   Szkolnego Koła Wolontariatu.

      Opiekunki

      Agnieszka Jasińska 

      Magdalena Wójtowicz

     • Żywa lekcja gospodarskiej tradycji...

     • Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klas pierwszych i drugich wzięli udział w „Żywej lekcji przyrody” na Ranczu Artemidy w Nowej Górze. Dzieci między innymi: jeździły konno i mini bryczką, zwiedzały stajnię, doiły krowę, karmiły konie, króliki, barany, jadły zupę z pokrzyw i kiełbaski z grilla. Wzięły udział w warsztatach w Skansenie Jurajskim, gdzie dowiedziały się, jak dawniej żyli i pracowali ludzie na wsi. Podczas warsztatów ogrodniczych każdy zasadził swój kwiat na szczęście i zabrał go do domu, aby o niego dbać i obserwować jak rośnie. To była wspaniała wyprawa.

     • Dzień Dziecka i Dzień Sportu w klasach 1-3

     • 1 czerwca odbył się w naszej szkole Dzień Sportu dla uczniów klas młodszych. Najpierw klasy pierwsze współzawodniczyły na zmianę w 8-osobowych zespołach klasowych. Zawodnicy stawali do rywalizacji w różnych dyscyplinach sportowych (noszenie piłeczek na paletkach, rzuty woreczkami do celu, zabawy z chustą animacyjną, strzelanie goli do bramki, przekładanie szarfy, biegi sztafetowe). Godzinę później do zabaw ruchowych gotowi byli uczniowie klas drugich. 

      Każda klasa otrzymała dyplom za zaangażowanie w aktywny udział w rozgrywkach sportowych, których celem było nie tyle, wyłonienie zwycięzców, lecz radość ze wspólnej zabawy. Zabawy sportowe miały na celu popularyzację zdrowego trybu życia wśród najmłodszych uczniów oraz umiejętność przestrzegania zasad gry fair-play. 

      Po emocjonujących rywalizacjach uczniowie poszczególnych klas powrócili do sal lekcyjnych, gdzie kontynuowali świętowanie Dnia Dziecka m.in. oglądając bajki, śpiewając karaoke, grając w kalambury. 

      Klasy trzecie integrowały zespół klasowy spacerując po zrewitalizowanym Parku im. Erazma i Anny Jerzmanowskich. Dzieci poznały krótką historię Prokocimia i pałacowo-parkowego zespołu zabytkowego oraz sylwetkę Erazma Jerzmanowskiego. Szukały pomników przyrody na terenie parku oraz bawiły się na odnowionym placu zabaw. 

      W tym, zapewne najwspanialszym dla dzieci dniu, nie zapomniano również o obdarowaniu wszystkich upominkami i słodkościami. Można było zauważyć, że zaproponowane gry i zabawy ruchowe oraz wycieczki dla najmłodszych były bardzo atrakcyjne. Dzieci świetnie się bawiły, grom i zabawom towarzyszyło wiele śmiechu i radości.

     • Światowy Dzień Książki

     • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.

      Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO.​​​​​​​

      Ciekawostki z świata książki   

      Książkowe rekordy

      Książki fascynują ludzi od stuleci nie tylko z powodu ich ciekawej treści. Wokół literatury istnieje ogromny świat autorów, wydawców, tłumaczy i dotyczących ich ciekawych historii oraz anegdot. Oto porcja interesujących faktów o książkach, o których nie miałeś pojęcia!

      Dążenie do bycia „naj” jest obecne w każdej dziedzinie życia, również w literaturze.

      • Najdroższą książką na świecie  jest Kodeks Leicester Leonarda da Vinci. Jej cena przekracza 30 mln dolarów.
      • Najdroższa polska książka to drugie wydanie O obrotach sfer niebieskich – kosztowało 103 tysiące złotych.
      • Najmniejsza książka świata powstała w Polsce, jest to Alfabet łaciński z 1976 roku o wymiarach 1 x 0,8 mm.
      • Największa książka świata powstała w Denver w Stanach Zjednoczonych. Jej wymiary to 2,74 x 3,07 m i waży 252,6 kilograma.
      • Największy zbiór książek posiada Biblioteka Kongresu w Stanach Zjednoczonych – ponad 113 mln egzemplarzy.
      • Książka sprzedana w największej liczbie egzemplarzy to Biblia. Ponad 2 miliardy i 500 milionów sztuk.
      • Najdłuższa książka świata to pewien chiński słownik wydany w 5020 tomach.​​​​​​​​​​​​​​

      Czytanie i czytelnicy

      Po drugiej stronie książki znajdujemy się my, czyli czytelnicy. Nasze zwyczaje dotyczące kupowania, wypożyczania i czytania stanowią również ciekawą porcję wiedzy.

      • Statystyczny czytelnik najczęściej traci zainteresowanie książką na 18 stronie.
      • W Polsce najpopularniejszym źródłem pozyskania książki jest pożyczenie od znajomych (34%).
      • 57 % Polaków zakończyła przygodę z literaturą po ukończeniu swojej edukacji.
      • Najbardziej zagorzali czytelnicy mieszkają w Indiach i spędzają z książką ponad 10 godzin tygodniowo.
      • 28 % Polaków przyznaje, że nie ma w domu żadnej książki.
      • 68 % wszystkich sprzedawanych książek jest kupowane przez kobiety.
      • Najwyższy próg czytelnictwa w Europie mają Czechy. Regularnie czyta tam    86 % ludności.
      • Najdłużej przetrzymana książka została oddana po 47 latach do biblioteki w Michigan.
     • Działaj świadomie. Po co oszczędzać wodę?

     • Chcielibyśmy mocno zaakcentować obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi. Zależy nam aby w tym roku skupić się na znaczeniu wody, problemach z jej deficytem w wielu częściach świata. Często słyszymy, żeby nie marnować wody, ale nie uzmysławiamy sobie dlaczego jest to takie ważne. Chcemy wspólnie dotrzeć do rzetelnych informacji, podejrzeć jak sytuacja braku wody wpływa na dzieci i młodzież na drugim końcu świata. Jeśli zrozumiemy problem, to łatwiej będzie nam świadomie działać. 


      Uczniowie  opracowują krótkie, bogate  w ilustracje, lub filmiki materiały dotyczące wody. W tygodniu poprzedzającym obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi materiały będą rozsyłane do uczniów, tak aby każdego dnia przekazać małą porcję wiedzy. Punktem kulminacyjnym będzie quiz, w którym pojawią się pytania związane z przygotowanymi  materiałami. 

      Projekt jest finansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków w ramach Programu Wsparcia Samorządów Uczniowskich #SU-w-ak („Samorząd Uczniowski w Akcji”).

     • Podsumowanie Quizu o Józefie Bemie, Patronie Szkoły Podstawowej nr 123

     • W quizie przygotowanym z okazji Dnia Patrona naszej szkoły wzięło udział 73 uczniów z klas 4-8. Średnia poprawnych odpowiedzi to 9,2 na 11 zadanych pytań.   Oto klasy, które najliczniej odpowiadały: 

      klasa 6b - 15 uczniów

      klasa 6c - 15 uczniów

      klasa 7a - 13 uczniów

      Pozostałe klasy:

      4a - 4

      4b - 2

      5a - 9

      6a - 0

      7b - 0

      7c - 7

      8a - 0

      8b - 7

      Serdecznie gratulujemy wiedzy o Naszym Patronie i dziękujemy za wspólną zabawę.