• Świąteczne zajęcia integracyjne w świetlicy

     • Dnia 13.12.2022 r. w świetlicy odbyły się otwarte zajęcia integracyjne o tematyce świątecznej, na które zaproszeni byli również rodzice uczniów.  Na początku rozwiązywaliśmy zagadki zimowo - świąteczne, zaśpiewaliśmy kolędę ,,Przybieżeli do Betlejem" a następnie odbył się quiz pt. ,,Jaka to kolęda". Na kilku stanowiskach dzieci wraz z rodzicami wykonali ozdoby choinkowe: Mikołaje, aniołki, bombki, łańcuchy. Wspólną pracą było ozdabianie wcześniej przygotowanej choinki na dużym arkuszu szarego papieru. Uczestnicy zajęć mieli także możliwość rozwiązania krzyżówki tematycznej oraz kolorowania malowanek świątecznych.

     • Dzień Dobrych Uczynków

     • W związku z ,,Dniem Dobrych Uczynków" organizowanym przez uczniów klasy 5a w ramach konkursu Samorządu Uczniowskiego ,,Klasa z Klasą", postanowiliśmy włączyć się w akcję Fundacji Bezcenni, mającą na celu wsparcie niemowląt w trudnej sytuacji. Ogłaszmy więc zbiórkę artykułów higienicznych dla niemowląt, które przekażemy fundacji. Od wtorku tj. 13.12.2022 r. uczniowie klasy 5a będą zbierać w klasach artykuły higieniczne (chusteczki nawilżone, szampony, płyny do kąpieli, mydła, smoczki, butelki, płyny do prania itp).​​​​​

      Kulminacyjnym dniem będzie poniedziałek 19.12.2022 r., kiedy to zakończymy akcję. W tym dniu będzie wyznaczony punkt wszkole (korytarz I piętro), gdzie w czasie przerw będzie można donosić artykły. Każda klasa otrzyma ilość punktów adekwatną do ilości przyniesionych artykułów. Serdecznie zapraszamy do udzialu w zbiórce wszystkich uczniów klas 1-8.

      Uczniowie klasy 5a z wychowawcą

     • "Smacznie, Zdrowo, Kolorowo" - rozdanie nagród

     • Dyplomy i nagrody za osiągnięcia w szkolnym konkursie kulinarno – artystycznym pt. „Smacznie, Zdrowo, Kolorowo” zostały rozdane ! W tym roku szkolnym poziom przygotowanych prac konkursowych  był naprawdę wysoki a jury miało twardy orzech do zgryzienia przy wyborze najlepszych deserów. Zachęcamy do obejrzenia galerii nagrodzonych prac !

      Gratulujemy wszystkim laureatom, ciekawych, smacznych i zdrowych pomysłów :-)

      Organizatorzy

      Mateusz Wilk,

      Katarzyna Siemieńska

     • Brązowe medale w Szkolnej Lidze Rugby Tag

     • W Poniedziałek 5 grudnia nasi uczniowie brali udział w wojewódzkim finale Szkolnej Ligi Rugby Tag. W pierwszym meczu grupowym przyszło im się zmierzyć z weteranami i niejedno krotnymi mistrzami Polski tych rozgrywek, szkołą podstawową z Lubnia.

      Mecz był zacięty i tak naprawdę jedna końcowa akcja zadecydowała że to właśnie oni zwyciężyli, spotkanie zakończyło się wynikiem (1:2). Drugi mecz ze szkołą podstawową z Woli Batorskiej drużyna rozegrała już pewniej zdobywając trzy przyłożenia i nie tracąc ani jednego ( 3:0 ). Zajęliśmy drugie miejsce w grupie które dało nam możliwość gry o trzecie miejsce.

      W małym finale spotkaliśmy się ze Szkołą Podstawową z Wiśniowej, początek meczu był bardzo wyrównany i nerwowy obie drużyny  chciały wygrać i długo utrzymywał sie wyniki 1:1, dopiero po przerwie naszej drużynie udało się wyjść na prowadzenie a tuż przed samym gwizdkiem końcowym przypieczętować zwycięstwo (3:1).

      Wróciliśmy do szkoły zadowoleni uśmiechnięci z medalami i pucharem za III miejsce :) 

      Szkołę reprezentowali : 

      1. Wojewoda Amelia III B 

      2. Gonkiewicz Kacper III C

      3. Bartula Igor IV A

      4. Korzeń Bartosz IV A 

      5. Kowalczyk Gabriela IV A 

      6. Kruczek Julia IV A 

      7. Wójcik Piotr (Kpt ) IV B 

      8. Piekarski Adam IV C 

      9. Ignacy Boruta VI A

       

      Nauczyciele : 

      Justyna Frączek 

      Marta Jarecka - Kościelniak

     • Niezwykłe właściwości drożdży

     • Na ostatnich zajęciach Szkolnego Koła Przyrodniczego, uczniowie klas trzecich mieli okazję zbadać i poznać niezwykłe właściwości drożdży piekarniczych.

      Drożdże piekarnicze (Saccharomyces cerevisiae) to proste, jednokomórkowe grzyby wykorzystywane w przemyśle spożywczym do produkcji bułek, chałek, ciast drożdżowych czy pizzy. Organizmy te przeprowadzają proces nazywany fermentacją, w wyniku którego powstają duże ilości dwutlenku węgla, dzięki któremu nasze ciasto staje się puszyste i sprężyste.

      Wystarczy trochę wody, łyżka cukru i niewielka porcja drożdży. Efekt? …. zobaczcie sami :-)

     • Mikołajki w 3b - Arktyczna przygoda

     • 6 grudnia udaliśmy się z misją do Wiosek Świata. Dzień wcześniej dowiedzieliśmy się, że wioska św. Mikołaja jest właśnie na terenach podbiegunowych. Pani zaprosiła nas na warsztaty do igloo. Tam dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat Arktyki  oraz mieszkańców zamieszkujących tamte tereny. Pani podzieliła nas na dwie osady; były to Śnieżne Renifery  i Polarne Niedźwiedzie. 

      Obie drużyny rywalizowały ze sobą w różnych zadaniach. Za poprawne rozwiązanie otrzymywaliśmy punkty-rybki. Musieliśmy zgodnie współpracować w grupie, aby wytypować właściwą odpowiedź i zdobyć kolejny punkt. Dzięki tym zajęciom dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o trudnym życiu Eskimosów-Inuitów . Po warsztatach, mimo niesprzyjającej pogody zaliczyliśmy mini podchody po wszystkich kontynentach, a na koniec schroniliśmy się w misyjnej chacie. Tam czekały na nas prezenty zostawione przez Mikołaja , który w tym czasie musiał udać się do innych dzieci. To była świetna mikołajkowa przygoda.

     • Świąteczna zbiórka żywności

     • 25-26.11.2022r. członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu uczestniczyli w świątecznej zbiórce żywności organizowanej przez Bank Żywności w Krakowie. 

      Nasi uczniowie w krakowskim sklepie Lidl zachęcali kupujących do przekazania produktów spożywczych, które na święta trafią do najuboższych. Wywiązywali się ze swoich obowiązków znakomicie, tworzyli zgrane zespoły. Ta akcja, prowadzona na zewnątrz szkoły, dała im możliwość pracować jako wolontariusze i przysłużyć się szczytnej sprawie. Zapewne każdy z nich zdobył też nowe doświadczenia.

     • Spotkanie z pracownikiem Hospicjum Alma Spei

     • Początkiem listopada 2022 r. uczniowie klas 8, którzy należą do Szkolnego Koła Wolontariatu, uczestniczyli w spotkaniu z pracownikiem Hospicjum Alma Spei z Krakowa. Dowiedzieli się o zasadach działania hospicjum domowego. Poznali też, w jaki sposób wolontariusze mogą wspierać działania tej instytucji oraz jakie akcje niosą radość chorym dzieciom. Uczniowie usłyszeli również o możliwości włączenia się do pomocy przez młodzież szkolną poprzez uczestniczenie w konkursie organizowanym przez hospicjum "Szkoła z pasją pomagania". Pracownik zaprezentował efekty, jakie przyniosła ta akcja w poprzednim roku szkolnym. Nasi uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w tym spotkaniu.

     • Sprzątanie parku rzecznego "Drwinka"

     • 22.10.22r. odbyła się akcja Szkolnego Koła Wolontariatu, podczas której zaangażowani uczniowie posprzątali Park Rzeczny "Drwinka".

      Członkowie, którzy wzięli udział w akcji, wykazali się dużą pracowitością oraz oddaniem zadaniu i dzięki temu już po 2 godzinach doprowadzili wyznaczony teren do porządku. Po zakończonej akcji uczniowie pomagali również posadzić dwa drzewa na terenie parku. 

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji, opiekunom: Pani Katarzynie Siemieńskiej
      i Panu Mateuszowi Wilkowi, jak i Stowarzyszeniu Drwinka, które zapewniło potrzebne do akcji worki i czuwało nad sprawnym przebiegiem akcji.

     • Światowy Dzień Pluszowego Misia

     • 25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji  zaprosiliśmy  do wspólnych obchodów tego dnia wszystkie dzieciaki z klas 1-3. Przyniesione do szkoły misie pozowały wraz z dziećmi do klasowych zdjęć. 

      Uczniowie klas 1 uczestniczyli w Misiowych Zawodach Sportowych. Przy słowach piosenki Jadą, jadą misie dzieciaki zaprezentowały swoje pluszaki. Slalom z misiem, turlanie się, układanie portretu misia z kolorowych zakrętek to niektóre z konkurencji. Zawody sportowe zakończył słodki poczęstunek. 

      Uczniowie klas 2 i 3 wzięli udział w Warsztatach Misiowych ozdabiając upieczone przez Rodziców każdej z klas misie. Było mnóstwo radości.

     • Andrzejki w klasach trzecich

     • W ostatnim dniu listopada,

      powróżyć sobie wypada,

      powróżyć czymkolwiek, warto;

      wyciągniętą z talii kartą,

      butami, stopionym woskiem,

      by przyszłość poznać choć troszkę.

      Wyśmienita jest zabawa,

      Andrzejkowa we wróżenie,

      trzeba jednak ją traktować

      z lekkim oka przymrużeniem.

      I z takim nastawieniem uczniowie klasy 3b bawili się 29 listopada. Samodzielnie przygotowali różne wróżby i te bardziej i te mniej znane. Oczywiście była wróżba z butami, ciasteczka z wróżbami, magiczna moc różnych przedmiotów, wróżba kim zostanę, co mnie czeka, wróżba z sercami i imionami. Wszyscy uczniowie wykazali się pomysłowością. A w międzyczasie były wspólne pląsy przy muzyce.  Każdy wyszedł zadowolony a wróżbę traktuje z przymrużeniem oka.

      30 listopada również uczniowie klasy 3c przenieśli się w zaczarowany świat wróżb andrzejkowych. Każde dziecko oczywiście z  "przymrużeniem oka" miało możliwość poznania swojej przepowiedni na przyszłość. 

      Chłopcy mogli poznać imię przyszłej wybranki, a dziewczynki – imię przyszłego wybranka. Lewe buty pomogły ustalić, kto pierwszy wyjdzie za mąż. Kręcąc butelką dowiedzieli się, co czeka ich w najbliższym czasie, wybierając kolor kółeczka, którym są żywiołem, a kolor piórka, jaki otrzymali dar, natomiast rzucając monetę do miski z wodą, sprawdzali czy spełni się ich życzenie. Uczniowie otrzymali też kilka kart pracy związanych z tematem zabawy, m. in.: kodowanie andrzejkowych symboli, wykreślanki. Mieli też możliwość opracowania przepisu na magiczny eliksir. Wspólna zabawa dostarczyła dzieciom wielu niezwykłych przeżyć oraz emocji.

      Tego dnia wspólna zabawa towarzyszyła także uczniom klasy 3a. 

     • NAJSŁYNNIEJSZE ZABYTKI POLSKICH MIAST

     • Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny „NAJSŁYNNIEJSZE ZABYTKI POLSKICH MIAST”  został rozstrzygnięty. Celem konkursu było przybliżenie uczniom walorów Ziemi Ojczystej i jej bogatej historii oraz kształtowanie inwencji twórczej i wyobraźni.  Organizatorami konkursu była Pani Dorota Cienkosz i Marta Oprocha.

       

      28 listopada zostały uroczyście wręczone nagrody i dyplomy.

      Jury w składzie: Pani Maria Mika oraz Pani Urszula Och podjęło decyzję o przyznaniu następujących nagród   i wyróżnień:

      I miejsce: Oliwia Maciejewska (kl. 1 b)

      II miejsce: Agata Dusza (kl.3b)

      III miejsce: Alicja Polaczek (kl. 2a) i Mateusz Stanewicz (kl. 1b)

      Wyróżnienia otrzymali: Ewa Łopatka (1b), Wioletta Sośnicka (kl.1c), Zofia Janc (kl.1 a) i  Jakub Sikora (kl.1 a).

      Wszystkim uczestnikom serdecznie GRATULUJEMY!

      Dorota Cienkosz, Marta Oprocha

     • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

     • 20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. UNICEF jest strażnikiem Konwencji o prawach dziecka na świecie. To organizacja humanitarna działająca na rzecz dzieci,  zaangażowana w zapewnienie szczególnej ochrony najbardziej poszkodowanym dzieciom,  aby dzieciom żyło się lepiej, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii. Każdy ma prawo do zdrowegoi bezpiecznego dzieciństwa. Symbolem tej  organizacji jest kolor niebieski.

      W tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. W tym roku ten dzień wypada w niedzielę, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby w szkole świętować Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka później, 21 listopada. Dlatego też zachęcamy wszystkich  wychowawców klas I - VIII, nauczycieli  i uczniów, aby  21  listopada w PONIEDZIAŁEK   przyszli do szkoły ubrani na niebiesko lub z elementem niebieskiego.

      Dołączcie do UNICEF i świętujmy ten dzień razem !

      Pamiętajcie w PONIEDZIAŁEK o kolorze niebieskim !

     • #SzkołaDoHymnu

     • Akcja #SzkołaDoHymnu odbyła się już po raz piąty. Do wspólnego śpiewania hymnu przystąpiło w sumie 4 152 960 uczniów oraz 396 495 nauczycieli w całej Polsce. Łącznie do akcji zgłosiło się 20 434 szkół z całego kraju - w tym także nasza szkoła!

       

     • Festiwal literatury dla dzieci

     • Od 16 – 20 XI w Krakowie odbywa się festiwal literatury dla dzieci. Celem tego festiwalu jest m.in. zainspirowanie do sięgania po lektury ciekawe, ważne i wartościowe.

      W dniu dzisiejszym uczniowie klasy 3 a wzięli udział w spotkaniu autorskim z Panią Łucją Malec – Kornajew autorką książki pt: „Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce”. Podczas spotkania dzieci próbowały odkryć tajemnice polskich dzieł sztuki. Przewodniczką była Fishka – sprytna, zaradna detektywka z najnowszej książki Łucji Malec - Kornajew.

       

      Spotkanie było bardzo ciekawe, momentami zaskakujące. Była to istna gratka dla dzieci lubiących bawić się w detektywa, nie dość, że rozwiązywali zagadki to jeszcze „przy okazji” mogli się czegoś dowiedzieć o historii sztuki w Polsce i zapamiętać wiele ciekawych faktów.

     • Szlachetna Paczka 2022

     • „Szlachetna Paczka” to jedna z największych akcji charytatywnych w Polsce. Jeśli znasz rodzinę lub osobę, która potrzebuje pomocy, zgłoś ją jak najszybciej. „Szlachetna Paczka” jest jedynym na świecie systemem pomocy bezpośredniej, który łączy ogromną skalę działania z tym, że konkretny człowiek wciąż pomaga w nim drugiej konkretnej osoby. Paczka już od ponad 20 lat łączy tych, którzy chcą zrobić coś dobrego i czerpać radość z dzielenia się tym, co mają.

      Szukamy rodzin biednych, samotnych seniorów, ludzi dotkniętych chorobami oraz osób lub rodzin, w życiu których doszło do tragedii, np. ich dom strawił pożar lub stracili pracę z powodu pandemii i brakuje im środków do życia.

       

      Jak zgłosić Rodzinę do Szlachetnej Paczki?

      1. Zgłoszenie za pośrednictwem Wolontariusza Szlachetnej Paczki: Przekazanie Rodzinie dokumentu "zgody wstępnej", zwrócenie podpisanego dokumentu przez Rodzinę do Wolontariusza (w gabinecie Pedagoga są formularze).

      2. Zgłoszenie za pośrednictwem strony internetowej: wypełnienie formularza:

      https://moja.szlachetnapaczka.pl/zglaszam/witaj, następnie przesłanie oryginału "zgody wstępnej" na adres Stowarzyszenia Wiosna, ul. Berka Joselewicza 21, 31-031 Kraków.

      Zachęcam serdecznie do pomocy,

      Kinga Mirowska

      Pedagog Szkolny