• Wielkanocne obyczaje

     • Jeszcze w marcu klasy 1-3 wspólnie przygotowywały się do obchodów Świąt Wielkanocnych w szkole. Oto efekt ich pracy - jest radosny, świąteczny i pozwala poznać polskie, wielkanocne obyczaje. Chociaż tak - będąc osobno, możemy być razem. Życzymy wszystkim radosnych świąt!

     • Są takie święta raz do roku...

     • Zapraszamy do obejrzenia filmu z okazji Świąt Wielkanocnych, przygotowanego przez uczennice i uczniów z klasy 5a i 6a pod opieką wychowawców - Pani Anny Włosek i Pani Agnieszki Jasińskiej.

     • Krakowski panel klimatyczny


     • KOMUNIKAT

      Wysyłka zaproszeń do Krakowskiego Panelu Klimatycznego –
      pierwszego panelu obywatelskiego w Krakowie.

       

      Już wkrótce, z udziałem Prezydenta Miasta Krakowa rozpocznie się Krakowski Panel Klimatyczny – pierwszy panel obywatelski w Krakowie. Właśnie ruszyła wysyłka zaproszeń do 20 000 losowo wybranych gospodarstw domowych na terenie Krakowa. Rejestracja Panelistów i Panelistek potrwa do 26 marca 2021r.

       

      Panel obywatelski jest sposobem podejmowania ważnych decyzji przez losowo wyłonioną grupę mieszkańców, której rolą jest rozstrzygnięcie danej sprawy biorąc pod uwagę dobro wspólne. Pierwszy w Krakowie panel obywatelski poświęcony jest zmianom klimatu i neutralności klimatycznej miasta. Jego celem jest wypracowanie odpowiedzi na pytanie: Jak Miasto Kraków 
      i mieszkańcy mogą ograniczyć zużycie energii i zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej?

       

      Wysyłka zaproszeń jest pierwszym etapem doboru Panelistów i Panelistek. Spośród osób, które otrzymają zaproszenie i które następnie wyrażą chęć udziału w panelu,  wyłoniona zostanie grupa 60 osób wraz z 10-osobową grupą rezerwową. Wylosowane osoby będą stanowić grupę reprezentatywną dla całego miasta pod względem cech społeczno-demograficznych 
      i przestrzennych (płeć, grupa wiekowa, dzielnica zamieszkania, poziom wykształcenia).

       

      Planowane terminy spotkań Panelu:

      1. 10 kwietnia 2021 r. – spotkanie inauguracyjne i edukacyjne;
      2. 17 kwietnia 2021 r. – spotkanie edukacyjne;
      3. 24 kwietnia 2021 r. – spotkanie edukacyjne;
      4. 15 maja 2021 r. – spotkanie deliberacyjne;
      5. 29 maja 2021 r. – spotkanie deliberacyjne;
      6. 12 czerwca 2021 r. – głosowanie i spotkanie podsumowujące.

       

      Spotkania odbywać się będą w godzinach 9.00-15.00 w krakowskiej Tauron Arenie.

      Za udział w panelu przewidziano wynagrodzenie.

      Ze względu na sytuację pandemiczną, która może uniemożliwić odbycie spotkań w trybie stacjonarnym, istnieje możliwość, iż spotkania uczestników panelu będą się odbywać w formule on-line. Operator panelu zapewni pełne wsparcie techniczne dla panelistów.

      Rekomendacje przyjęte z poparciem na poziomie co najmniej 80% głosujących panelistów będą przedłożone Prezydentowi Miasta Krakowa do realizacji.

       

      Operatorem Krakowskiego Panelu Klimatycznego jest Fundacja Instytut Polityk Publicznych, niezależna organizacja pozarządowa o profilu społeczno-eksperckim. 

       

      Dodatkowe informacje nt. Panelu znajdują się na stronach internetowych:

      Zadanie publiczne jest finansowane ze środków Miasta Krakowa.

     • Klasy I - III powitały wiosnę!

     • 19 marca 2021 r. dzieci z klas I – III wraz z wychowawczyniami powitały wiosnę. Aby podkreślić nastrój tego dnia oraz trochę na przekór aurze za oknem - przyszliśmy ubrani na zielono. Oprócz tego uczniowie mieli na głowach przepiękne, pomysłowe – WIOSENNE NAKRYCIA GŁOWY. 

      Klasa 1a przygotowała układ taneczny do piosenki „Wiosno, wiosenko”, wiosenną dekorację, w klasie odbył się również pokaz talentów. Dzieci oglądały film o oznakach  i zwiastunach wiosny jak również miały wiosenną, muzyczną gimnastykę na wesoło. 

      Uczniowie 1b wzięli udział w wiosennych zabawach ruchowych pt: „Wiosna na sportowo”. 

      Klasa 1c zaśpiewała piosenkę „Idzie do nas Wiosna” , dzieci odgadywały zagadki związane z rozpoznawaniem wiosennych ptaków i kwiatów, wykonały z kolorowego papieru bociana i pszczółkę.

      Klasa 2a powitała wiosnę pyszną, zdrową surówką, a klasa 2c miała okazję wykazać się wiedzą w klasowym, wiosennym turnieju.

      Uczniowie korzystali również z wiosennych gier na tablicy interaktywnej. 

      Był to wspaniały dzień i radośnie spędzony czas, na twarzach dzieci gościł nieustanny uśmiech, oby towarzyszył im jak najdłużej, bo nie ma nic piękniejszego niż dziecięca radość. 

     • Rozwijamy talenty

     • Jest nam bardzo miło poinformować, iż  sukcesy naszych uczniów w ogólnopolskich konkursach przedmiotowych przyczyniły się do wyróżnienia naszej szkoły Certyfikatem Placówki Rozwijającej Talenty. Dziękujemy i życzymy naszym uczniom i nauczycielom niegasnącego zapału do dalszego pogłębiania wiedzy, inspirowania i rozwijania talentów. Gratulujemy!

     • Dzień Patrona Szkoły

     • Marzec to miesiąc, w którym przypada rocznica urodzin i dzień imienin patrona naszej szkoły - generała Józefa Bema. Z tej okazji chcemy zachęcić wszystkich uczniów - młodszych i starszych - do zapoznania się z życiorysem Józefa Bema przygotowanym przez uczniów z koła teatralnego.

      Przygotowaliśmy dla Was również zabawy dzięki, którym sprawdzicie swoją wiedzę o patronie szkoły:

       

      >>>   UZUPEŁNIJ TEKST

      >>>   ZAGRAJ W MILIONERÓW


      Uczniów klas 4-8 zapraszamy do udziału  w QUIZIE ONLINE na temat dokonań naszego bohatera. Klasa, która osiągnie najwyższe wyniki, otrzyma nagrodę!

       

      >>>    QUIZ DLA KLAS 4-8

      QUIZ będzie aktywny od poniedziałku (15.03) od 8.00 przez dwa tygodnie do piątku 26.03.

       

      Zachęcamy również do udziału w konkursach plastycznych organizowanych z okazji Dnia Patrona Szkoły. Więcej informacji w zakładce  konkursy.

       

     • Warsztaty ceramiczne

     • W ostatnich tygodniach uczniowie klas 1-2 dwukrotnie brali udział w warsztatach z ceramiki. W I części pod okiem pani Urszuli lepili różne wzory; motyle, patery, sówki, zajączki. Po procesie wypalania prace wróciły do nas i w dniu dzisiejszym dzieci malowały swoje prace. Wyszły piękne rękodzieła. Wszystkim podobała się taka nauka przez zabawę

     • Koło teatralne prezentuje "Walentynkowy serwis informacyjny"

     • Mimo iż uczniowie klas 4-8 w dalszym ciągu uczą się zdalnie, to nie brakuje im chęci i zapału do podejmowania dodatkowych działań. Uczniowie uczęszczający na zajęcia koła teatralnego postanowili z okazji zbliżających się walentynek przygotować krótki film. Tym razem zmierzyli się z formą mini programu telewizyjnego, w którym... zresztą zobaczcie sami! Miłego odbioru! 

      Wystąpili:

      Ignacy Boruta, kl.4a

      Milena Jacak, kl.5a

      Natalia Nowak,  kl.6a

      Wiktoria Gwiazdowicz, kl.6b

      Szymon Kisiel, kl.6b

      Opieka: p. Dorota Cienkosz i  p. Justyna Zapiór

       

     • Projekt klas drugich - FOOD MINI BOOKS

     • Zadaniem uczniów klas drugich z języka angielskiego było przygotowanie mini książeczek o jedzeniu. Dzieci miały zamieścić w nich obrazki i opisać o swoich preferencjach kulinarnych – co lubią jeść a za jakimi produktami nie przepadają. Uczniowie wykazali się ogromnymi zdolnościami plastycznymi i pomysłowością. Stworzyli przepiękne kolorowe książeczki z zabawnymi ilustracjami. Ciekawym pomysłem była zakładka i strona bonusowa, na której opisany został ulubiony przysmak kotka. 

     • Uśmiechy, tańce, zabawa – karnawał klas I-III

     • Tegoroczna zabawa karnawałowa wzbudziła u najmłodszych uczniów naszej szkoły wiele radości. Mimo, że z powodu obostrzeń związanych z Covid-19 nie było jak co roku odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej i każda klasa bawiła się w oddzielnych terminach, zabawa dostarczyła dzieciom wiele pozytywnych emocji, radości i zachwytu.

      Rodzice zadbali o wspaniałe stroje i przebrania. Nie zabrakło księżniczek, kowbojów, zwierzątek czy superbohaterów. Dzieci podczas zabawy miały możliwość zaprezentowania swoich umiejętności tanecznych, szczególnie ulubionymi tańcami okazały się makarena, kaczuchy czy marsz krasnoludka. Dodatkową atrakcją były konkursy i zabawy, przygotowane przez wychowawców. Największym zainteresowaniem cieszyły się zabawy: taniec zamrażaniec, robot dance, „limbo” - świetna hawajska zabawa, uczestnicy zabawy w rytm muzyki przechodzą pod tyczką, wyginając się do tyłu (głowa skierowana w stronę sufitu), następnie zwiększany jest poziom trudności, poprzez obniżanie tyczki coraz niżej.W celu zregenerowania swoich sił i nabrania nowej energii do karnawałowych szaleństw wychowawcy wraz z rodzicami zapewnili dzieciom poczęstunek.Punktem kulminacyjnym zabaw karnawałowych był wybór króla i królowej balu. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Dzień ten dostarczył dzieciom wielu przeżyć i miłych wrażeń, zresztą – zobaczcie sami!

     • Laureaci Olimpusa

     • Miło nam poinformować, że dwie uczennice naszej szkoły: Nina Jarosz i Zuzanna Maciaszek zostały laureatkami ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej z biologii OLIMPUS sesja jesienna. Nina zajęła 6 miejsce wśród 201 uczestników, a Zuzanna 15 miejsce wśród 322. Gratulujemy!

     • Ogólnopolski konkurs "Orzeł Matematyczny"

     •  

      W dniach 27.10.20 r oraz 10.11.20 r odbył się Ogólnopolski Konkurs „Orzeł Matematyczny” oraz Ogólnopolski Konkurs „Orzeł Matematyczny” online.

      W konkursie brało udział łącznie 31 uczniów z naszej szkoły z klas II – VIII.

      Laureatami konkursu zostali:

      Bartosz Korzeń z kl. 2a

      Andrzej Reich z kl. 2b

      Adam Piekarski z kl. 2c

      Sebastian Oczkowicz z kl. 2c

      Julia Nazgowicz z kl. 3a

      Wiktor Cepil z kl. 3a

      Ignacy Boruta z kl. 4a

      Kacper Kubik z kl. 4a

      Kacper Kubin z kl. 4b

       

      Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą, uzyskując bardzo wysokie wyniki. Z tego powodu pragniemy złożyć gratulacje wszystkim uczniom, którzy postanowili wziąć udział w konkursie, wykazując szczególne zainteresowanie przedmiotem, ambicję i zaangażowanie w naukę.

       

     • Szachiści z SP123 z sukcesami w Mistrzostwach Małopolski w Szachach

     • ​​​​​​Szachiści z naszej szkoły wzięli udział w Otwartych Drużynowych i Indywidualnych Mistrzostwach Małopolski Juniorów, które rozgrywane były przez trzy dni (od 20-22.11.2020r.) w Hotelu Galaxy w Krakowie pod nazwą

       

      W tegorocznych rozgrywkach wzięli udział nasi uczniowie:

      - Bartłomiej Cichoń (z klasy 8a) grał w kategorii do lat 18 i zdobył   9 miejsce drużynowo wraz z bratem Jakubem,

      - Milena Jacak (z klasy 5a) grała w kategorii do lat 12 i zdobyła  14 miejsce drużynowo i 7 miejsce indywidualnie w kategorii dziewcząt 

      - Pękala Dawid (z klasy 3a) grał w kategorii do lat 10 i zdobył  4 miejsce w szachach szybkich (7 rund po 25 minut dla zawodnika plus 2 sekundy za ruch) szybkich oraz                3 miejsce w szachach błyskawicznych (9 rund po 5 minut dla zawodnika).   

      Nasz brązowy medalista – Dawid tak relacjonuje swoje zmagania przy szachownicy w Mistrzostwach Małopolski:

      „W dniu 21.11.2020 roku brałem udział w Otwartych Mistrzostwach Małopolski Juniorów do lat 10 w Szachach Szybkich  . Turniej odbył się w Hotelu Galaxy w Krakowie .Grałem 7 rund tempem 25'+2".Moi przeciwnicy to bardzo zaangażowani szachiści  z różnych stron małopolski, wiedziałem zatem ,że turniej będzie niesamowicie ciężki . Przegrałem 1 partię, 3 zremisowałem i 3 wygrałem .

      Zgromadziłem 4,5 pkt i ostatecznie zająłem 4 Miejsce. 

      Na następny dzień tj. 22.11.2020 w niedzielę brałem udział w Otwartych Mistrzostwach Małopolski Juniorów do lat 10 w szachach błyskawicznych. 

      W tzw.Blitzu oprócz moich umiejętności musiałem wykazać się przysłowiowym ,,refleksem szachisty" , gdyż partia trwała tylko 5 minut + 2 sekundy/ na ruch . W tym czasie wykonywałem nawet kilkadziesiąt ruchów na szachownicy, analizując jednocześnie różne warianty . Musiałem byś bardzo skoncentrowany i skupiony. Zagrałem 9 rund ,a ostatnia decydowała o moim miejscu na podium .Przeciwnikowi jednak brakło czasu ,dzięki czemu zdobyłem upragniony 7 punkt i zająłem 3 Miejsce na Otwartych Mistrzostwach Małopolski w Szachach Szybkich .”

      Wszystkie wyniki i zdjęcia znajdują się na stronie Małopolskiego Związku Szachowego: https://www.facebook.com/mzszach/