• ENGLISH AROUND US - wyniki konkursu

     • W szkolnym konkursie języka angielskiego dla klas czwartych ,, ENGLISH AROUND US” przyznano 2 wyróżnienia. Otrzymali je: 

      DARIA LASAK i JAN OSTROWSKI z klasy 4 c.

      Gratulujemy!

     • Moje serce to jest muzyk

     • W piatek 19 maja troje uczniów z naszej szkoły wzięło udział w przesłuchaniach do II Wojewódzkiego Konkursu na Interpretację Pisoenki Polskiej "Moje serce to jest muzyk". Konkurs odbył się w Młodziezowym Domu Kultury "Dom Harcerza" w Krakowie. 

      Uczennica z klasy 4c Ania Stefan-Sadzikowska wykonała pisoenkę "Wszystko mi mówi, że mnei ktoś pokochał" zespołu Skaldowie. Zosia Tatoń z klasy 4b zaśpiewała piękną pisoenkę z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego "Lubię wracać tam, gdzie byłem". Jaś Ostrowski również z klasy 4c zaprezentował pisoenkę "Między ciszą, a ciszą" Grzegorza Turnaua.

      Serdecznie gratulujemy udanych występów! Trzymamy kciuki i z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu.

     • Wiosenny Turniej Sportowy klas 1-3

     • 20  kwietnia reprezentanci klas 1-3 brali udział w Wiosennym Turnieju Sportowym klas 1-3. Gry i zabawy sportowe rozegrały się w Szkole Podstawowej nr 57.Impreza była organizowana pod patronatem Rady Dzielnicy XII. Naszą szkołę reprezentowało 10 uczniów z klas trzecich. 

      Po  zwycięstwie w półfinałach, 11 maja zmierzyli się
      z najlepszymi szkołami, które się zakwalifikowały do drugiego etapu. Gra była zacięta a różnice w czasie i zdobytych punktach minimalne. Końcowy wynik to III miejsce. Szczęśliwi  zawodnicy wrócili do szkoły z pucharem, medalami i nagrodami.

     • Laureaci konkursu plastycznego „ Cudze chwalicie , swego nie znacie ”

     • Uczniowie klasy 3a uczęszczający do świetlicy szkolnej wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „ Cudze chwalicie , swego nie znacie". Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 164 im. bł. Franciszki Siedliskiej w Krakowie.

      Uczniowie mieli za zadanie przedstawić mało popularne miejsce w Polsce , które warto zobaczyć. Celem konkursu było min. :

      - propagowanie turystyki polskiej;

      -pokazywanie nieodkrytych miejsc w Polsce oraz atrakcyjności i różnorodności turystycznej naszego kraju.

      Spośród wielu pięknych dzieł uczennica Liliana Kusiak  zdobyła II miejsce.

      W swojej pracy przedstawiła Dom Malarek w Zalipiu, którego ściany są zdobione tradycyjnymi motywami kwiatowymi.

      Gratuję i życzę dalszych sukcesów

       

      Dziękuję za udział w konkursie wszystkim uczniom.

      Dobranowski Wiktor kl. 3a

      Figiel Alina 3a

     • Wycieczka do Planetarium w Niepołomicach

     • 8 V 2023 r. klasa 3 a wybrała się do Niepołomic. Spacerując uliczkami weszliśmy na dziedziniec zamku w Niepołomicach, mogliśmy pobawić się na placu zabaw, a docelowo wzięliśmy udział w „Gwiezdnej przygodzie” w planetarium w Niepołomicach. 

      W trakcie zajęć obejrzeliśmy prezentację o tematyce astronomicznej, słuchaliśmy z wielkim zainteresowaniem opowieści bogatej w treść, obraz i dźwięk, wzbogaconej filmami edukacyjnymi oraz symulacjami komputerowymi. Uzupełnieniem tego był seans w nowym cyfrowym planetarium, gdzie pod sztucznym niebem zaprezentowano ciekawe zjawiska astronomiczne widoczne na sferze niebieskiej jak również mogliśmy poczuć się jakbyśmy byli astronautami i poznawali jak wygląda życie na pokładzie pojazdu kosmicznego. Na koniec udało nam się przejść parkiem miejskim nazwanym – Błoniami Niepołomickimi. Znajduje się tu m.in.: ogród doświadczeń, park sensoryczny, ścieżki do biegania i spacerowania.

     • Klasa 3a na Zielonej Szkole

     • W dniach od 24 – 28 IV 2023 r. klasa 3a wzięła udział w projekcie „Zielona Szkoła dla Krakowa – Baza Lubogoszcz”. Tematem przewodnim programu jest „Natura i kultura w Zagórzańskich Dziedzinach”. Uczniowie klasy 3 a brali udział w licznych warsztatach kulturalno-oświatowych, wycieczkach turystyczno-krajoznawczych oraz zajęciach przyrodniczych. 

      Baza Szkoleniowo-Wypoczynkowa „Lubogoszcz” to niesamowite miejsce położone w sercu Beskidu Wyspowego, gdzie grupa 19 uczniów i 2 opiekunów spędziła 5 wspaniałych dni. Pobyt tutaj był dla naszych uczniów lekcją samodzielności i odpowiedzialności. Różnego rodzaju aktywności zajmowały uczestnikom wyjazdu czas od świtu do zmierzchu i wymagały niemałego zaangażowania. Dla większości uczniów był to pierwszy, samodzielny wyjazd.

      Program był bardzo bogaty i ciekawy, każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie i obejmował:

      - spotkanie z zielarką czy pszczelarzami, zrobienie ziołowej kuli do kąpieli lub smakowanie różnych miodów

      - poznanie przyrody różnymi zmysłami podczas spotkania z Panią Krystyną, pasjonatką o ogromnej wiedzy i miłości do przyrody oraz na wystawie interaktywnej w Gorczańskim Parku Narodowym

      - udział w warsztatach  „Kultura i natura Zagórzańskich Dziedzin” podczas których poznaliśmy proces powstawania tradycyjnych serów zagórzańskich

      - poznanie kultury zagórzańskiej przeniosło się również na parkiet – w trakcie warsztatów tanecznych były przyśpiewki, tańce z przytupem i zabawy regionalne;
      natomiast warsztaty malarstwa zagórzańskiego poprzedzone były rozmową                             o warsztacie artystycznym

      - szkolenie: „Bezpieczny wypoczynek w górach” prowadzone przez ratowników GOPR jak również – pod opieką i kierunkiem ratowników ekscytujące zajęcia w terenie dające często szansę na pokonywanie własnych lęków i słabości -  most linowy

      - na zakończenie pobytu odbyła się gra terenowa  Quest. Wędrując ścieżkami leśnymi i fragmentami szlaków poznaliśmy historię Bazy Lubogoszcz i ludzi z nią związanych. 

      - wieczorami był czas na gry i zabawy integracyjne, mieliśmy: dyskotekę, konkurs „Mam talent”; wieczór filmowy; ognisko;


      To cudowne miejsce, które przenosi w czasie. Nuda tutaj nie grozi. Jest doskonałym miejscem wypoczynku.

     • Brzechwa Dzieciom - konkurs recytatorski

     • W środę 26 kwietnia odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski "Brzechwa Dzieciom". Uczestników konkusu oraz zebraną widownię powitała Pani Dyrektor  życząc powodzenia wszystkim uczniom. Zadanie konkursowe polegało na pięknym wyrecytowaniu wybranego wiersza jednego z nasłynniejszych i najbardziej lubianych przez dzieci poetów - Jana Brzechwy.

      Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem -  wzięło w nim udział aż 15 uczniów z klas 1-3. Dzieci nie tylko pięknie przygotowały teksty, ale zadbały także o ciekawe kostiumy i rekwizyty.

      Wybór najleprzych wykonawców był dla komisji bardzo trudnym zadaniem. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy oraz drobne upominki, ale ostatecznie jury w składzie: p. Justyna Zapiór, p.Marta Oprocha, p.Kinga Mirowska i p.Magdalena Feliks przyznało aż 8 nagród. Gratulujemy!

     • Śladami Jana Matejki

     • Tuż przed majówką klasa 3b zaliczyła wycieczkę śladami naszego najwybitniejszego malarza dziejów Polski . Spacer zaczęliśmy od Placu Jana Matejki  i szkoły obecnie Akademii Sztuk Pięknych, w której niegdyś studiował i był rektorem mistrz. Następnie wzdłuż Barbakanu przeszliśmy ul.Floriańsą , na której jest zaprojektowany przez Matejkę wizerunek Orła. Pod nr  41 znajduje się Dom Jana Matejki. W tym miejscu urodził się i zmarł malarz. Obecnie dom został przeznaczony na muzeum artysty.

      Mogliśmy zarówno zobaczyć jak wyglądało dawne mieszkanie , w jaki sposób było urządzone oraz oglądnąć część reprodukcji obrazów  w tym duża ilość portretów i obrazów historycznych , które wyszły spod pędzla Jana Matejki. W muzeum można również zobaczyć kolekcję zbiorów jakie zgromadził malarz. Najbardziej spodobała nam się pracownia Jana Matejki, próbowaliśmy sobie wyobrazić mistrza podczas pracy.

      Następnie przeszliśmy na Rynek na miejsce gdzie Tadeusz Kościuszko składał przysięgę narodowi Polskiemu oraz miejsce przy Sukiennicach , które widzieliśmy na obrazie „Hołd Pruski’. Na zakończenie poszliśmy do Kościoła Mariackiego gdzie są polichromie autorstwa Jana Matejki.

      Dzięki mistrzowi łatwiej nam poznawać ciekawą historię naszego kraju.

     • ROWEROWY MAJ

     • Nasza szkoła przystępuje do Kampanii Rowerowy Maj. Kampania realizowana jest przez Miasto Kraków. Głównym celem zabawy jest promowanie aktywności fizycznej i zrównoważonej mobilności, w szczególności komunikacji rowerowej. Uczestnikiem Rowerowego Maja może być każdy przedszkolak/uczeń zgłoszonej do udziału placówki. Warunkiem uczestnictwa dziecka w Kampanii jestwyrażenie pisemnej zgody  przez rodzica/opiekuna i dostarczenie jej do wychowawcy do piątku 29 kwietnia 2022 roku. (zgoda może być wysłana przez dziennik elektroniczny). Za aktywne podróże uznaje się przejazdy do szkoły rowerem, hulajnogą, a także w przypadku dalszych odległości, podróże komunikacją miejską łączone z aktywnymi podróżami odbyte od dnia 4 maja do dnia 31 maja 2022 roku. 

       

      Zasady kampanii są bardzo proste: każdy uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób. aktywny: na rowerze, hulajnodze, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Najaktywniejsi uczestnicy zabawy otrzymają ciekawe nagrody. Szczegółowe informacje oraz regulamin znajdą Państwo na stronie internetowej naszej szkoły oraz na stronie organizatora Kampanii www.rowerowymaj.eu

      ULOTKA DLA RODZICÓW

      Koordynator szkolny: Justyna Frączek

     • Dzień Ziemi w klasie 1b

     • Z okazji Dnia Ziemi uczniowie klasy 1b zastanawiając się co dobrego możemy zrobić dla naszej planety, postanowili posprzątać teren wokół szkoły. Zaopatrzyli się w potrzebny sprzęt (worki na śmieci oraz rękawiczki) i wyruszyli do akcji. Efekty można zobaczyć w naszej fotogalerii. Wykonaliśmy też piękne prace plastyczne i opaski, które będą przypominać nam, że o Ziemię należy dbać przez cały rok, nie tylko od święta.

     • "Solni detektywi"-wycieczka do Wieliczki

     • 21 kwietnia klasa 3b pojechała na wycieczkę do Wieliczki , gdzie w Muzeum Żup Krakowskich uczestniczyła w warsztatach „Solny detektyw”. Razem z przewodnikiem zjechaliśmy 135 m pod ziemię. Tam szliśmy podziemnymi korytarzami i podziwialiśmy jak wyglądało wnętrze kopalni. Dowiedzieliśmy się o pracy górników i zwierząt, jaki był sprzęt,  jakimi narzędziami pracowali. 

      Zwiedzanie ekspozycji było przeplatane ciekawymi opowieściami oraz różnymi zadaniami, które musieli wytropić i potem rozwiązać „solni detektywi” . Udało się rozwikłać wszystkie tajemnice. Na koniec czekała nas nagroda – kawałek solnej skały. Tak  zdobyta wiedza na długo zostanie  w pamięci.

     • Światowy Dzień Ziemi 2023

     • W ubiegłym tygodniu, 20 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole 53. Międzynarodowy Dzień Ziemi.

      Dzień Ziemi to święto, w trakcie którego promowane są postawy ekologiczne oraz zdrowy tryb życia. Obecnie co roku na całym Świecie podczas tego szczególnego dnia organizowane są różnego rodzaju warsztaty, szkolenia, festyny, przedstawienia oraz akcje obejmujące porządkowanie najbliższej okolicy.

      W ramach szkolnych obchodów tego ważnego dnia, nasi podopieczni mieli okazję uczestniczyć w akademii przygotowanej przez uczniów klasy 4c pod hasłem: "Pokaz mody ekologicznej". Na przygotowanym specjalnie na tę okazję wybiegu, zaprezentowane zostały stroje wykonane w całości lub częściowo z odpadów wtórnych.

      Wśród kreacji przygotowanych przez naszych uczniów znalazły się: sukienka wiosenna, sukienka wieczorowa, strój piłkarza, kostium Lorda Vadera, strój wędkarza, sukienka na dyskotekę, strój przeciwdeszczowy, sukienka ślubna oraz szkolny mundurek.

      Cały pokaz cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem widowni i dostarczył wszystkim uczestniczącym w nim osobom świetnej zabawy oraz niezapomnianych wrażeń. To, co było równie ważne, to fakt, że naszym aktorom udało się zwrócić uwagę całej społeczności szkolnej na najważniejsze potrzeby i zagrożenia związane z ochroną przyrody i środowiska naturalnego. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie naszej szkolnej akademii i na świętowanie kolejnych obchodów zapraszamy za rok :-)

     • MIĘDZYSZKOLNY KONKURS HUMANISTYCZNY „1, 2, 3 WIEDZĘ MASZ TY” POD PATRONATEM DZIELNICY XII

     • W czwartek 30 marca odbyło się podsumowanie Międzyszkolnego Konkursu Humanistycznego „1, 2, 3 wiedzę masz Ty” wraz z uroczystym rozdaniem dyplomów i nagród.

      W konkursie brały udział drużyny składające się z uczniów szkół podstawowych znajdujących się na terenie Dzielnicy XII w Krakowie.

      Konkurs składał się z trzech etapów. Pierwszy polegał na wykonaniu przewodnika po Krakowie. W drugiej części drużyny rozwiązywały quiz o legendach krakowskich (klasy IV-VI) i o Krakowie w okresie renesansu (klasy VII–VIII). W ostatniej części konkursu uczestnicy napisali legendę związaną z wybranym miejscem w okolicy.

      Klasy IV-VI:

      I miejsce: Alicja Urban i Wojciech Baran

      II miejsce: Julia Sala i Emilia Nguyen

      Klasy VII-VIII:

      I miejsce: Wiktor Karcz i Bartosz Czarnecki

      II miejsce: Milena Jacak i Kacper Trybuła

                       Nina Jarosz i Marita Kowalczyk

      III miejsce: Joanna Pawłowska i Nadia Kowalówka

      Gratulujemy laureatom, wszystkim uczestnikom i ich opiekunom.

     • Klasy czwarte w Europejskim Centrum Bajki

     • W ubiegłym tygodniu, po przerwie świątecznej uczniowie klas czwartych udali się z wycieczką do Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Niezwykła podróż do świata fantazji i iluzji dostarczyła naszym podopiecznym nie tylko wspaniałej zabawy, ale również wielu ciekawych informacji na temat animacji, bajek, baśni oraz spektakli teatralnych.

      Pierwszym przystankiem na trasie wędrówki naszych uczniów była "Kraina Soria Moria" - interaktywna wystawa nawiązująca do skandynawskich tradycji bajarskich, łącząca świat baśni, legend i podań krajów Północy. Zadaniem naszych podopiecznych było rozwiązanie kilku zagadek i zdań nawiązujących do kultury krajów nordyckich. 

      Podczas pobytu w "Małym Teatrze" nasi uczniowie obejrzeli ciekawy spektakl lalkowy, oparty na motywach baśni Hansa Chrystiana Andersena pt. "Mała syrenka". Po jego zakończeniu wzięli udział w krótkiej prelekcji, podczas której mieli okazję poznać różne typy lalek oraz technik ich działania.

      W trakcie pobytu w "Krainie Baśni", nasi podopieczni zwiedzili unikalną ekspozycję, łącząca najnowsze zdobycze technik multimedialnych z tradycyjnymi eksponatami muzealnymi. Podczas zwiedzania przebyli kilka niezwykłych stref o niepowtarzalnym charakterze, takich jak: "Bajkowy Przedpokój", "Garderoba Czarów", "Mysia Dziura", "Pałacowy Korytarz", "Smocza Jama" czy "Czarodziejski Ogród".

      Ostatnim przystankiem na trasie naszej wędrówki był Park Edukacyjny "Akademia Bajki". W tym dwuhektarowym parku, każdy z naszych uczniów mógł znaleźć coś dla siebie. To tutaj atrakcji i wielu niezapomnianych przeżyć dostarczyły naszym podopiecznym m.in "Ogród Komiksu", "Grota Solna", "Park Legend", "Ogród Powieści" oraz "Ogród Bajek i Baśni".

     • Laureaci konkursu plastycznego „ Wielkanoc 2023 ”

     • Uczniowie klas 1 uczęszczający do świetlicy szkolnej wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Wielkanoc 2023 ”. Organizatorem konkursu był Dwór Czeczów- filiaCentrum Kultury Podgórza.

      Uczniowie mieli za zadanie wykonać dowolną techniką pracę plastyczną inspirowaną Świętami Wielkanocnymi (wielkanocna kartka, pisanka, palma, stroik, koszyczek, itp.) . Spośród wielu pięknych dzieł mali artyści Szkoły Podstawowej nr 123 zostali wyróżnieni. Dla laureatów został przygotowany uroczysty finał Konkursu i wręczenie nagród.
      W ramach finału Konkursu odbył się koncert pt. "Wiosenne przebudzenie" w wykonaniu
      zespołu Pieśniara.
      Wyróżnienie zdobyła uczennica klasy Ib  Zuzanna Kulig​​​​​​

      Wyróżnienie zdobyła uczennica klasy Ib Oliwia Migas

      Gratuluję i dziękuję za udział w konkursie wszystkim uczniom.

      Agnieszka Jasińska
      Joanna Matoga

     • Święta, święta biją dzwony....

     • W dniu 5 kwietnia odbył się w naszej szkole apel wielkanocny. Uczniowe zaprezentowali zwyczaje i przybliżyli symbolikę Świąt. Na koniec uczniowie klas zaśpiewali piosenkę „ Święta, Święta biją dzwony”.

     • Wyniki konkursu pt. "Wiosna na łące"

     • Z przyjemnością prezentujemy wyniki szkolnego konkursu dla klas I-III "Wiosna na łące"

      I miejsce - Amelia Jankowicz 2a

      II miejsce - Amelia Bochenek 2a

      III miejsce - Jakub Sikora 1a

      Wyróżnienia: Jakub Błaszczyk - 1b, Bartosz Madejczyk - 1a

      Wszystkim uczestnikom dziękujemy za piękne prace, a zwycięzcom gratulujemy !

      Organizatorzy: Wychowawcy Świetlicy Szkolnej