• Nagrodzone prace konkursowe świetlicy ,,Jesienne drzewo"

     • Serdecznie gratuluję laureatom konkursu plastycznego "Jesienne Drzewo":

      I MIEJSCE - Alicja Wawreniuk Ia

      II MIEJSCE - Karol Hala IIb, Justyna Gargaś IIIb

      III MIEJSCE - Wojciech Kulig Ib

      WYROŻNIENIA: Amelia Jankowicz Ia, Aleksander Góra Ib, Bartłomiej Szęklewski IIb, Adrian Zator IIb.

      Joanna Matoga - wychowawca świetlicy,organizator konkursu.

     • Jesienny kolorowy tydzień 2021

     • W minionym tygodniu w naszej szkole odbyła się coroczna akcja klas 1-3 pod hasłem "Kolorowy jesienny tydzień". Nasi najmłodsi uczniowie postawili na piękne jesienne kolory, dzięki którym nas przekór jesiennej szarudze- zrobiło się radośniej! 

     • Wyniki Szkolnego konkurs dla uczniów klas piątych „Smacznie, Zdrowo, Kolorowo”

     • Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniów klas piątych, którzy wzięli udział w szkolnym konkursie kulinarno-artystycznym, dotyczącym zdrowego żywienia. Spośród wszystkich nadesłanych prac komisja konkursowa wybrała trzy, które postanowiła nagrodzić wyróżnieniem.

      Prace, które spełniły wszystkie wymagania regulaminowe oraz zdobyły największe uznanie w oczach jury to:

      - „Jogurtowe niebo w gębie” Franciszka Cygana (5B),

      - „Jajeczna bajka z sałatką” Hanny Rożek (5A) oraz

      - „Grecka sałatka makaronowa” Kacpra Kubina (5B). 

      Poniżej prezentujemy zdjęcia prac konkursowych. Gratulujemy laureatom, życząc dalszych sukcesów oraz ciekawych pomysłów kulinarnych!

      Organizatorzy

     • Światowy Dzień Misia

     • 25 listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Misia - wszystkie misie mają swoje święto. Klasa 2a godnie uczciła ten dzień: każde dziecko przyniosło tego dnia do szkoły swojego ulubionego misia. Oprócz tego poznaliśmy „Historię pluszowego misia”, oglądaliśmy film edukacyjny o znanych misiach – rozwiązywaliśmy zagadki; graliśmy w grę pt ”Wyturlaj misia” w której każde dziecko rysowało swojego misia i nadało mu imię. 

      Na koniec świetnie bawiliśmy się do piosenek o misiach. Szkoda, że Dzień Misia jest tylko raz w roku :-).

     • Pisk Białego Orła

     • We wtorek 23 listopada odbyła się uroczysta akademia dla uczniów klas IV-VIII z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Po krótkim wspomnieniu historycznego dnia 11 listopada 1918 roku, uczniowie odśpiewali hymn narodowy w obecności pocztu sztandarowego szkoły, a następnie obejrzeli spektakl muzyczny zatytułowany "Pisk Białego Orła". Przedstawienie zaprezentowali uczniowie Szkolnego Koła Teatralnego  przygotowani przez p. Dorotę Cienkosz i Justynę Zapiór.

      "Pisk Białego Orła" to historia wiejskiej rodziny, mocno naznaczonej patriotyzmem, która w czasie I Wojny Światowej przeżywa wojenną traumę - wymarsz ojca i jednego z synów na front. Ludzie ci ukrywają w swoim domu poetę, który odwołując się często do literatury i poezji okresu zaborów, podtrzymuje i umacnia głęboki patriotyzm domowników. Symbolem wolnej Polski staje się biały orzeł, którego głos - pisk, słyszalny w duszy Polaków, nie pozwala tracić nadziei na wolność.

      Podczas spektaklu mogliśmy podziwiać wspaniałe umiejętności aktorskie i wokalne naszych uczniów. Treść przedstawienia wzbogacały piękne i nastrojowe piosenki wykonywane przez chórek uczniów z klas IIIb i IIIc. Ogromne znaczenie miała również piękna scenografia i rekwizyty, dzięki którym wszyscu mogliśmy przenieść się do tych pamiętnych dni 1918 roku.

      W przedstawieniu udział wzięli: Szymon Kisiel, Wiktoria Gwiazdowicz, Aurelia Figiel, Kornelisz Kusiak, Milena Jacak, Kacper Trybuła, Ignacy Boruta, Milena Syrek, Hanna Rożek.

      Gratulujemy!

     • Festiwal Pieśni Patriotycznych

     • Aby uczcić Narodowe Święto Niepodległości uczniowie klas młodszych sięgnęli w tym roku po repertuar patriotyczny. Festiwal Pieśni Patriotycznych i Żołnierskich nie mógł niestety odbyć się w szkole ze względu na sytuację epidemiologiczną. Nie zniechęciło to jednak młodych patriotów i przygotowane utwory zaprezentowali przed kamerą. 

      Zapraszamy do obejrzenia relacji z festiwalu!

     • Kacper Kubin z medalem na mistrzostwach w Ju-Jitsu

     • W piątek 15 października wraz z trenerem i kolegami z klubu Grappling Kraków wyruszyłem z Krakowa pociągiem na Mistrzostwa Polski w Ju-Jitsu do Warszawy. Po przyjeździe na miejsce, krótkim odpoczynku i posiłku udaliśmy się do hali na trening i sparingi. Następnego dnia po przybyciu na zawody do hali OSiR zostałem zważony i przypisany do odpowiedniej kategorii wiekowej i wagowej. Po zakwalifikowaniu się czekałem na rozpoczęcie walk. 

      Po wygraniu czterech kolejnych walkach doszedłem do finału w którym niestety przegrałem walkę z silniejszym zawodnikiem z Pabianic. Ostatecznie zająłem 2 miejsce i zdobyłem srebrny medal w kategorii Młodzicy do 38 kg. W nagrodę wraz z kolegami i trenerem udałem się na pyszny obiad i deser.  Zmęczony, ale szczęśliwy wróciłem do domu wieczorem w niedzielę 17 października. Uważam, że był to bardzo dobry wynik i chciałbym go powtórzyć za rok. 

      Kacper Kubin, kl. 5 b.

     • Sukcesy szachowe

     • Z radością informuję, że reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 123 z sukcesami zagrała w Mistrzostwach Krakowa w Szachach rozgrywanych w ramach Krakowskiej Olimpiady Młodzieży. Wspaniały wynik wśród dziewcząt uzyskała Milena Jacak (klasa 6a), która zdobyła 3 miejsce indywidualnie, również świetne 5 miejsce zdobyła Aurelia Figiel (klasa 8b) w klasyfikacji dziewcząt starszych. Natomiast wśród chłopców starszych Jakub Leski (klasa 7c) zdobył 8 miejsce indywidualnie. W klasyfikacji drużynowej klas młodszych dziewczęta: Alicja Gąsiorek (klasa 3c) i Milena Jacak zdobyły 4 miejsce, natomiast chłopcy w składzie: Stanislav Khvalyk i Piotr Wójcik (obydwoje klasa 3b) zdobyli 7 miejsce w Krakowie.

      Szczegółowe wyniki znajdują się na stronie: http://chessarbiter.com/turnieje.php

      Gratuluję i życzę dalszych sukcesów, Ryszard Budkiewicz.

     • Zbiórki zuchowe i harcerskie w naszej szkole

     • Serdecznie zapraszamy na zbiórki:

      -  gromady zuchowej (6-10 lat) w środy w godzinach 16:34-18:04 

      - drużyny harcerskiej (+10 lat) w piątki w godzinach 16:34-18:04.  

      Zbiórki odbywać się będą w harcówce przy SP 123.   Kontakt do drużynowych:  

      - 4 Podgórska Gromada Zuchowa ,Wawelskie Smoki”- dh. Magdalena Cieśla, kom. 504 698 622 

      -  4 ,,A” Podgórska Drużyna Harcerska ,,Zawiszacy” – dh Paweł Syc,  kom. 782 927 975 

       

      Z harcerskim pozdrowieniem,

      Czuwaj!

      phm. Sara Zago-Tastekin

      Komendantka Szczepu Czwartacy

      im. Szarych Szeregów

       

     • Sukces w konkursie matematycznym

     • Miło nam poinformować, że uczeń klasy 5b Kacper Kubin został finalistą konkursu matematycznego Krakowska Matematyka 2021.

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

     • Szkoła do hymnu!

     • W środę 10 listopada wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła do hymnu". O godzinie 11:11 dla uczczenia 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odśpiewaliśmy 4 zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego". Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

      Narodowe Święto Niepodległości zainspirowało także dzieci ze szkolnej świetlicy do wykonania pięknych biało-czerwonych prac! 

     • Dzień łamigłówek

     • Dnia 29 października w naszej szkole odbył się Dzień Łamigłówek przygotowany przez klasę 8b. Uczniowie pozostałych klas 4-8 chętnie brali udział w tym wydarzeniu. Z zaangażowaniem próbowali na przerwach rozwiązywać otrzymane zagadki.

      Bardzo dziękujemy za tak liczny udział i mamy nadzieję, że każdy uczeń dobrze się w tym dniu bawił.

      Uczniowie klasy 8b

     • Plebiscyt na najsympatyczniejszego zwierzaka domowego

     • W ramach  Szkolnego Konkursu  „Klasa z Klasą ‘’ organizowanego przez  Samorząd Uczniowski klas 4-8, klasa 4b wraz z wychowawcą zorganizowała plebiscyt na najsympatyczniejszego pupila. Akcja odbywała się od 18.10 – do 26.10.2021r. Aby wziąć udział w plebiscycie należało zrobić zdjęcie swojego zwierzątka i przynieść do szkoły. W akcję zaangażowali się  Uczniowie i Nauczyciele. W dniu głosowania 26 października o miano najsympatyczniejszego zwierzaka rywalizowało 55 zwierzątek.

      Wybór był bardzo trudny. 140 głosujących zdecydowało o wyborze trzech najsympatyczniejszych zwierzątek. Najwięcej głosów zdobyły: kotek Foksik Kai Kudłek z klasy 4b, świnka morska Stopek Wojtka Reubenbauera z kl. 8a i piesek Bambi pani Anny Włosek. Podobał się też jeżyk Piggy Ignacego Boruty z klasy 5a i piesek Mafi Oskara Jędrzejczyka. Dziękujemy za udział i wspólną zabawę.

      Uczniowie klasy 4b

     • Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

     • Ministerstwo Edukacji i Nauki zachęca uczniów przeżywających lęki, napięcia emocjonalne, kłopoty i trudności wpływające na zdrowie psychiczne do skorzystania z bezpłatnej infolinii Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12. 

      ​​​

      Pod tym numerem telefonu młodzi ludzie, a także ich opiekunowie otrzymają bezpłatne i profesjonalnie wsparcie psychologiczne.

      Do dyspozycji dzieci i młodzieży jest także czat internetowy. Zarówno telefon zaufania, jak i czat zapewniają pełną dyskrecję oraz anonimowość i są dostępne siedem dni w tygodniu przez całą dobę.

      Młodzi ludzie, którzy przeżywają trudności wpływające na zdrowie psychiczne, mogą skorzystać z bezpłatnego telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Dzwoniąc pod numer 800 12 12 12, otrzymają profesjonalne wsparcie psychologiczne. Rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość

      Dzieci i młodzież mogą skorzystać także z czatu internetowego. Nie wymaga on logowania oraz instalowania żadnej aplikacji.

      Telefon i czat są czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu! 

      Więcej informacji na temat Dziecięcego telefonu Zaufania można znaleźć na stronie Rzecznika Praw Dziecka

      Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka od 1 listopada zastąpił ogólnopolską infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605). 

     • Konkurs Wiedzy o Zdrowym Żywieniu

     • ZDROWE ŻYWIENIE = MĄDRE MYŚLENIE

      Zachęcamy uczniów klas VII i VIII do wzięcia udziału w Konkursie Wiedzy o Zdrowym Żywieniu. Konkurs realizowany jest przez Młodzieżowy Dom Kultury im. K. I. Gałczyńskiego w Krakowie przy współpracy z Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rodziny. Jego celem jest rozwijanie zainteresowań uczniów problemami zdrowego żywienia oraz edukacja prozdrowotna.

      I etap konkursu (eliminacje szkolne w formie testu) odbędzie się 19.XI, natomiast II etap - FINAŁ w dniu 26.XI.2021 r. w Domu Kultury przy ul. Beskidzkiej.

      Do FINAŁU awansuje 30 uczniów z największą ilością punktów po I etapie.


      Chętnych, prosimy o kontakt z p. Justyną Frączek do dnia 5.XI.2021 r. 


      Regulamin konkursu: https://www.mdkgal.edu.pl/files/2021/10/Regulamin-konkursu-o-zdrowym-zywieniu-ost.pdf

     • Wycieczka klas siódmych

     • W dniu 21 października uczniowie klas 7a, 7b i 7 c uczestniczyli w jednodniowej wycieczce po ziemi bocheńskiej. Podczas wyjazdu uczniowie wysłuchali najciekawsze historie z okresu I i II Wojny Światowej związane z ziemią bocheńską, zwiedzali Nowy Wiśnicz w tym Dworek Koryznówka (w którym ukrywał się generał Pilecki).

      Następnie przejechali na cmentarz z okresu I wojny światowej, gdzie uczestniczyli w aktywnych warsztatach Quest w formie rywalizacji. Na zwycięzców czekał skarb :) Na zakończenie wycieczki było ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz gry i zabawy sportowe. Ciepła, słoneczna pogoda towarzyszyła przez cały wyjazd.

      Wychowawcy klas 7 (I.Kondratiuk, R.Budkiewicz, J.Frączek)

     • Szkoła pamięta!

     • W minionym tygodniu przyłączyliśmy się do akcji „Szkoła pamięta”. Uczniowie klasy 2b wybrali się na wycieczkę na Kopiec Kościuszki . Po drodze odwiedziliśmy cmentarz na Salwatorze, gdzie zapaliliśmy znicz na zbiorowej mogile, mieszkańcom, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Potem piękną, jesienna aleją doszliśmy pod forty na Kopcu. Dzięki uprzejmości taty jednego z naszych kolegów, który jest przewodnikiem, dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek o Tadeuszu Kościuszce oraz poznaliśmy krótką historię powstania kopca naszego narodowego bohatera.

      Podziwialiśmy zarówno potężny kopiec jak i wzniesioną wokół twierdzę. Będąc pod jego wrażeniem, po powrocie wykonaliśmy makiety. W przyszłym tygodniu Pani przeczyta nam jeszcze opowiadanie „Mały Tadek rusza śladami Tadeusza”. Bardzo zaciekawiła nas postać Tadeusza Kościuszki.

     • Z życia świetlicy...

     • Podczas zajęć świetlicowych uczniowie klas IIIb i IIIc stworzyli mały zespół instrumentalny. Wspólnie wykonali melodię pt. "Owieczki Kasi". Zapraszamy do słuchania! :)

      Uczniowie rozwijają także swoje talenty plastyczne, co widać na załączonych zdjęciach.