• Wieczór z poezją i pieśnią patriotyczną

     • 16 listopada uczniowie ze Szkolnego Koła Teatralnego zaprezentowali program artystyczny z okazji Święta Niepodległości. Wydarzenie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Prezentowane pieśni i wiersze na tle pięknej scenerii wprowadziły wszytskich w uroczysty nastrój.  Zaproszeni goście oraz seniorzy współpracujący w tym roku z naszą szkołą nie kryli wzruszenia.

      Po występie mogli spędzić czas na rozmowie przy herbacie i poczestunku przygotowanym m.in. przez  Szkolne Koło Wolontariatu. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w przygotowaniu tego wydarzenia.

      A oto krótka relacja. 

     • Klasa 2 c na Wawelu

     • Uczniowie klasy 2 c uczestniczyli w lekcji muzealnej  "Co archeolodzy znaleźli na Wawelu?" Celem zajęć było przybliżenie najdawniejszych dziejów wzgórza wawelskiego, jego budowli obronnych, rezydencjonalnych i kościelnych. Dzięki zabytkom i wykopaliskom archeologicznym prezentowanym na wystawie uczniowie poznali rolę archeologa w badaniu dawnych dziejów. Odwiedzili również Smoka Wawelskiego oraz zjedli tradycyjne krakowskie obwarzanki :)

     • Spotkanie kynologiczne z Zofią Stanecką w Radio Kraków

     • We wtorek 14 listopada klasa 1c miała okazję odwiedzić Radio Kraków, by uczestniczyć w Festiwalu Literatury dla Dzieci: Niech żyje literatura! Temat spotkania brzmiał: Dobry pies! Było to spotkanie kynologiczne z Zofią Stanecką, skierowane przede wszystkim dla wielkich miłośników i miłośniczek psów

      Zofia Stanecka znana przede wszystkim dzieciom z serii książek o Basi opowiedziała o swojej pierwszej wielkiej miłości! Czyli o swoim jamniku Draniu, który szczekał basem, miał na wszystko własne zdanie i był wiernym przyjacielem autorki z czasów szkoły podstawowej. W swoich opowieściach uwzględniła też historię obecnie posiadanego psa - Lotty, który ma dziwne upodobania, co autorka podsumowała żartobliwie: Ten pies wychowywał sobie ludzi. Ciekawie opowiadala o miłości do zwierząt i o budowaniu więzi z psami. 

      Rozmowa z pisarką pozwoliła dzieciom spojrzeć na prace związaną z przygotowaniem książek z zupełnie innej perspektywy i nieco zrozumieć ten proces. Dzieci miały tez okazję wykazać się kreatywnością z wielkim zaangażowaniem wzięły udział w spotkaniu odpowiadając na zadawane pytania  oraz wykonując wspólnie z pisarką niepowtarzalny rysunek abstrakcyjnego psa. Spotkanie z Zofią Stanecką autorką bestsellerowych książek o małej Basi przebiegało w bardzo miłej atmosferze.

     • Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole


     • 11 listopada obchodzimy rocznicę jednego z największych wydarzeń w naszej historii- odzyskanie przez Polskę niepodległości. Z tej okazji wyemitowana została audycja radiowa przypominająca historię naszej ojczyzny. Przekazywane treści przeplatane były patriotycznymi piosenkami. 

      Uczniowie koła teatralnego zaprezentowali występ o charakterze patriotycznym. Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w Festiwalu Piosenki Patriotycznej i wspólnie zaśpiewali „Przybyli ułani pod okienki”, „My Pierwsza Brygada”, „Piechota” oraz „Wojenko, wojenko”. W ramach ogólnopolskiej akcji #Szkoła do hymnu uczniowie wszystkich klas odśpiewali Hymn Polski.

     • Wyniki konkursu "Składamy hołd Orlętom Lwowskim"

     • Z przyjemnością informuję, że międzyszkolny konkurs plastyczny dla uczniów klas IV-VIII „Składamy hołd Orlętom Lwowskim” został rozstrzygnięty. Konkurs organizowany był przez Szkołę Podstawową nr 123 w Krakowie.

      Celami konkursu było:

      •Zachęcenie uczniów do zdobywania i pogłębiania wiedzy na temat historii Orląt Lwowskich

      •Kultywowanie wartości, ideałów i postaw jakimi cechowały się Orlęta Lwowskie

      •Kształtowanie patriotyzmu

      •Rozwijanie aktywności twórczej

       

      Wpłynęło dużo pięknych i wzruszających prac spośród nich wyłoniono następujących zwycięzców:

       

      Alicja Urban kl. 7b  - I miejsce

      Marta Błaszczyk kl. 6a -  II miejsce

      Jan Ostrowski kl. 5c -  II miejsce

      Wiktor Cepil kl. 6a -  III miejsce

      Franciszek Cygan kl. 7b -  III miejsce

      Nicola Skotniczna kl. 8a  - Wyróżnienie

      Zofia Łukaszewska kl. 7a  - Wyróżnienie

       

      Gratuluję i życzę dalszych sukcesów!

      Agnieszka Jasińska

     • Na krakowskim szlaku niepodległości Polski

     • Uczniowie klasy 4c, aby uczcić zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości, w dn. 6 listopada wyruszyli szlakiem pamiątek historycznych po pokoleniach Polaków, którzy przez 123 lata zaborów walczyli o wolność ojczyzny.

      Na Rynku Głównym oglądali płytę upamiętniającą przysięgę Tadeusza Kościuszki, naczelnika pierwszego  powstania narodowego oraz zapoznali się z jego historią. Następnie wyruszyli do kościoła oo. dominikanów, aby zobaczyć grób gen. Jana Skrzyneckiego, dyktatora powstania listopadowego. Kolejnym etapem wycieczki był kościół oo. franciszkanów, w którym przy grobie Anny Różyckiej, działaczce spiskowej, zapoznali się z historią powstania krakowskiego.

      Obejrzeli także witraż Stanisława Wyspiańskiego „Bóg Ojciec”. Pani przewodnik opowiedziała o wuju artysty, Adamie Rogowskim, powstańcu styczniowym i sybiraku, który zainspirował malarza przy tworzeniu wizerunku Boga. Ostatnim punktem zwiedzania był pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego  i Czwórki Legionowej.

      W ten sposób w nawiązaniu do akcji „Szkoła pamięta” uczniowie lepiej poznali historię Polski nie tylko przez ważne wydarzenia, lecz także poprzez osobiste historie wielkich polskich patriotów, którzy przez cały okres zaborów nigdy nie pogodzili się z utratą wolności i walczyli o niepodległość kraju.

     • Laureaci konkursu plastycznego „ Ja i mój parasol w deszczowy dzień ”

     • Uczniowie  uczęszczający do świetlicy szkolnej wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „ Ja i mój parasol w deszczowy dzień". Organizatorem konkursu były wychowawczynie świetlicy : Agnieszka Jasińska i Anna Piwowarczyk.​​​​​​​

      Uczniowie mieli za zadanie przedstawić siebie z wymarzonym parasolem w deszczowy dzień. Wybór techniki wykonania pracy był dowolny.

      Wpłynęło dużo pięknych prac wykonanych z różnych ciekawych materiałów spośród nich wyłoniono następujących zwycięzców:

      I miejsce Antonina W. kl. 1a

      II miejsce Karol K. kl. 1b

      III miejsce Jakub B. kl. 2b

      III miejsce Jakub S. kl. 2a

      Wyróżnienie: Lena G. kl. 1a, Zofia J. kl. 2a, Ksawery M. kl.3b, Ewa Ł. kl. 2b, Julia L. kl. 2b, Wiktoria S. kl.3b, Emilia R. kl. 2a, Zuzanna K. kl.2b, Wojciech K. kl.3b, Antoni P. kl. 1b, Samson Ś. kl. 2

      Dziękujemy za udział wszystkim uczniom !

      Gratujemy i życzymy dalszych sukcesów !

      Wręczenie nagród ufundowanych przez Radę Rodziców odbędzie się podczas zajęć na świetlicy.

      A. Jasińska

      A. Piwowarczyk

     • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

     • 6 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Szkolne korytarze przemierzali bajkowi bohaterowie, do których wciąż mamy sentyment. Niektórych udało się utrwalić na zdjęciu ...

     • Wyniki konkursu plastycznego pt. „Kraków moje miasto. Jesienne impresje”

     • Uczniowie klas  piątych  wzięli udział w  konkursie plastycznym pt.„ Kraków moje miasto. Jesienne impresje” . Organizatorem konkursu był  Klub 16 Batalionu Powietrznodesantowego. 

      Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań  historią, architekturą oraz dziedzictwem kulturowym stolicy Małopolski.

      Na konkurs wpłynęły prace o wysokim poziomie artystycznym .

      Uczeń Jan Ostrowski z klasy 5c znalazł się w gronie uczestników nagrodzonych WYRÓŻNIENIEM. Odbiór nagród oraz dyplomów odbył się 27 października o godzinie 11.00 w Sali Tradycji VI Batalionu.

      Gratuluję i życzę dalszych sukcesów plastycznych

      Agnieszka Jasińska

     • Nauka przez zabawę

     • W miesiącach październiku i listopadzie uczniowie klas 1-2 brali udział w warsztatach ceramiki. Zajęcia odbywały się dwukrotnie . Na pierwszych, dzieci miały okazję poznać podczas zabawy z gliną jej strukturę, właściwości. Mogły ją ugniatać, ściskać, skręcać i wałkować, rozwijając przy okazji sprawność dużej i małej motoryki.  Zauważyć jak niepozorny kawałek gliny nabiera kształtu tylko pod wpływem ich dłoni. Spod ich palców wyłoniły się sówki, domki, jesienne świeczniki, świąteczne lampiony.

      Po zakończeniu pierwszej części  warsztatów prace zostały przewiezione do pracowni i przygotowywane do wypału. Po naturalnym suszeniu w temperaturze pokojowej wypalane są w piecu elektrycznym, przez około 30 godzin, w temperaturze przekraczającej 1000 stopni C. Po wypaleniu wszystkie prace wróciły do szkoły.

      Na drugiej części warsztatów dzieci  kończyły malowanie dzieł, farbami akrylowymi przeznaczonymi do ceramiki. Efekty można zobaczyć na zdjęciach.

     • Na Wawel, na Wawel...

     • 3 XI klasa 1a udała się z wycieczką na Wawel. Wzięliśmy udział w lekcji muzealnej pt: „Legendy wawelskie”. Wspólnie z Panią przewodnik zobaczyliśmy wybrane sale Reprezentacyjne Komnat Królewskich oraz wystawę Obraz Złotego Wieku. Poznaliśmy historię oraz legendy wzgórza wawelskiego. Pani przewodnik  przybliżyła nam sylwetki legendarnych i historycznych postaci związanych z zamkiem na Wawelu.

     • Nagrodzeni w konkursie plastycznym

     • Z przyjemnością informujemy o wynikach konkursu plastycznego z języka angielskiego dla klas pierwszych.

      Miejsce 1: Róża Piąstka kl. 1a, Hubert Mazur kl. 1c
      Miejsce 2: Mikołaj Wróbel kl. 1a, Kamila Kaczor kl. 1a
      Miejsce 3: Weronika Czech kl. 1b, Antoni Pelczar kl. 1b


       

      Wyróżnienia:
      Lena Sadowska kl. 1b
      Karol Kubin kl. 1b
      Lena Gruca kl. 1a
      Milena Kasprzyk kl. 1a

      Dyplomy za udział w konkursie:
      Maja Syrek kl. 1c
      Sabina Simonides kl. 1c
      Dawid Jurczyk kl. 1c
      Mykhailo Ustymenko kl. 1c
      Bartosz Klaczak kl. 1c

      GRATULUJEMY!
      Wszystkim uczniom dziękujemy za pomysły i czas poświęcony na wykonanie pracy.

      Organizatorzy: Nauczyciele języka angielskiego w klasach pierwszych

     • Szkoła pamięta!

     • Nasza szkoła włączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki #SzkołaPamięta. Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi uczniów na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności.

       

      W ramach akcji uczniowie klas 4 i 5 pojechali na wycieczkę do Tarnowa, gdzie udali się na spacer śladami obecności Józefa Bema- Patrona Szkoły Podstawowej nr 123. Upamiętniając bohaterstwo Orląt Lwowskich, został zorganizowany konkurs plastyczny „Składamy Hołd Orlętom Lwowskim”.
      16 listopada w naszej szkole odbędzie się „Wieczorek Patriotyczny” podczas którego uczniowie z koła teatralnego wystąpią przed publicznością lokalną i wspólnie odśpiewają piosenki i pieśni patriotyczne.

      W klasach młodszych zostały zrealizowane lekcje „Pamiętamy o poległych za ojczyznę”. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali gazetki nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych.

     • Ślubowanie klas 1

     • Dnia 23 października 2023 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania i pasowania na uczniów. Uroczystość ta na stałe wpisała się w kalendarz imprez szkolnych. To bardzo ważne wydarzenie zarówno dla najmłodszych, jak również ich rodziców. Najmłodsi uczniowie w obecności Pani Dyrektor, wychowawców i rodziców złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły.

      Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli.

      Dzieci zaprezentowały wiersze i piosenki, a po odśpiewaniu hymnu i złożeniu przysięgi Pani Dyrektor Marta Dębosz-Warchoł dokonała aktu pasowania. Tym samym pierwszoklasiści zostali włączeni do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej Imienia Generała Józefa Bema. Dowodem były dyplomy pasowania na ucznia oraz legitymacje szkolne wręczone dzieciom przez wychowawców. ​​​​​​​

      Uczniom klas pierwszych życzymy wielu sukcesów, nieustającego uśmiechu, a przede wszystkim czerpania radości z każdej chwili spędzonej w naszej szkole.

     • W Układzie Słonecznym wirują planety...

     • W środę 25 października uczniowie klasy 2a odwiedzili Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach. W pierwszej części wykorzystując aparaturę planetarium i możliwości WorldWide Telescope, dzieci udały się w podróż przez nasz Układ Słoneczny. W prosty i bardzo atrakcyjny sposób przedstawione zostały podstawowe informacje dotyczące naszego miejsca we Wszechświecie, budowy planet i przyszłych losów naszego Słońca. 

      Druga część dotyczyła wyglądu nocnego nieba i niezwykłych zjawisk jakie możemy często obserwować na sklepieniu niebieskim. Dzieci dowiedziały się także jak wygląda praca astronautów w stacji kosmicznej. Zajęcia były naprawdę bardzo ciekawe!