• Klasa 1b i 1c w Kopalni Soli w Bochni

     • We wtorek 17 stycznia klasy 1b i 1c  wraz z opiekunami wybrały się na całodniową wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni. Oprócz zwiedzania uczniowie wzięli udział w programie edukacyjnym „Śladami pracy górnika”. Swój pobyt rozpoczęliśmy od zjazdu windą górniczą, a następnie przejazdu kolejką podziemną „Kuba”. Poznaliśmy historię wydobycia soli oraz narzędzia i urządzenia, które służyły do urobku soli.

      Mieliśmy okazję spotkać górnika, który opowiedział  o swoim fachu, mundurze i górniczym nakryciu głowy „czako”. Zwiedziliśmy Kaplicę Świętej Kingi, a w komorze Ważyn odpoczęliśmy i zjedliśmy drugie śniadanie. Kolejną atrakcją były gry i zabawy na podziemnym boisku rekreacyjnym.

      Na zakończenie pobytu uczniowie wzięli udział w warsztatach plastycznych, na których wykonali czapki górnicze. Wycieczka była świetną okazją do integracji uczniów klas pierwszych  i dostarczyła wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.

     • Klasa 1a z wizytą w Pałacu Krzysztofory

     • W ostatnim tygodniu stycznia uczniowie klasy 1a wybrali się na pokonkursową wystawę Szopek Krakowskich do pałacu Krzysztofory na krakowskim rynku. 

      W drodze do muzeum dzieci miały okazję zobaczyć szopki umiejscowione w  gablotach w przestrzeni miejskiej. 

       

      Podczas zwiedzania wystawy  w kolejnych salach poznawały postaci obecne w szopkach - te tradycyjne jak i te związane z Krakowem oraz zbierały pieczątki ilustrujące m. in. aniołka, lajkonika, hejnalistę czy Pana Twardowskiego.

      W drodze powrotnej pierwszaki odwiedziły kościół Ojców Bernardynów i z zachwytem przyglądały się największej ruchomej szopce w Krakowie. 

     • Wyniki konkursu plastycznego pt. "Moje wymarzone zwierzę"

     • Wyniki świetlicowego konkursu plastycznego pt. "Moje wymarzone zwierzę":

      I MIEJSCE: Bartosz Madejczyk 1a 

      II MIEJSCE: Jakub Błaszczyk 1b, Emilia Rosiek 1a

      III MIEJSCE: Antonina Deptuła 1a, Oliwia Migas 1b

      WYRÓŻNIENIA: Julia Lalik 1b, Nikola Kopeć 1a, Jakub Sikora 1b

      Gratulujemy szystkim nagrodzonym !

      Nauczyciele świetlicy

     • Lawa w szklance

     • Przyrodnik to osoba, dla której nowe wyzwania nie są niczym strasznym, a obserwowanie, badanie i eksperymentowanie są nieodłączną częścią poznawania otaczającego nas świata.  W myśl tej zasady, w ubiegłym tygodniu, na zajęciach Szkolnego Koła Przyrodniczego, uczniowie klas trzecich wykonali ciekawy i niezwykle efektowny eksperyment o nazwie „lawa w szklance”.

      Aby wykonać doświadczenie w warunkach domowych niezbędne są: szklanka, woda, olej, barwnik spożywczy oraz musująca tabletka. Po odpowiednim zmieszaniu opisanych składników możemy obserwować, jak w fascynujący i przykuwający uwagę sposób pęcherzyki powietrza unoszą w oleju cząsteczki kolorowej wody, co daje efekt znany z popularnych lampek nocnych.

      Chcecie zobaczyć to ciekawe zjawisko na własne oczy? Nie czekajcie, eksperymentujcie :-)

     • Uczniowie SP nr 123 stypendystami programu Mecenas Dziecięcych Talentów

     • Z wielką przyjemnością informuję, że uczniowie naszej Szkoły: Kacper Kubin z klasy 6b i Dawid Pękala z klasy 5a zostali stypendystami programu Mecenas Dziecięcych Talentów organizowanego pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa.


      Celem programu Mecenas Dziecięcych Talentów jest pomoc dzieciom wybitnie zdolnym i utalentowanym, uczęszczającym do szkół podstawowych znajdujących się na terenie miasta Krakowa oraz aby miały możliwości rozwoju swojego talentu. Sylwetki i sukcesy naszych Uczniów znajdują się na stronie: https://liblink.pl/mAEEMIvwbm

      Kacper Kubin - MATEMATYKA, SZACHY, JU-JITSU, lat 12

      Kacper od najmłodszych lat interesuje się matematyką. Chętnie poznaje nowe zagadnienia i bierze udział w konkursach, odnosząc liczne sukcesy. Finalista konkursu Krakowska Matematyka 2021 oraz laureat konkursu Orzeł Matematyczny 2020/21 i 2021/22. Pasją Kacpra są szachy. Jest zawodnikiem Krakowskiego Klubu Szachistów i posiada III kategorię szachową. Finalista ogólnopolskiego projektu Edukacja przez Szachy w Szkole. W 2020 r. zajął 3 miejsce w Małopolsce w I Mistrzostwach Polski w rozwiązywaniu zadań szachowych Juniorów. W Ju-Jitsu Kacper posiada pomarańczowy pas. Od 6 r.ż. trenuje w klubie Grappling Kraków. W 2022 r. w Pucharze Polski w Ju-Jitsu zajął 1 miejsce w swojej kategorii wiekowej. W 2021 r. zdobył podwójny tytuł wicemistrza Polski a także 2 miejsce podczas Pucharu Polski w Ju-Jitsu. W 2020 r. zdobył 2 brązowe medale w Mistrzostwach Polski. Kacper w przyszłości chce być matematykiem. Marzy o zdobyciu normy na II kategorię szachową oraz czarnego pasa w Ju-Jitsu.

      Dawid Pękala - SZACHY, lat 11

      Dawid przygodę z królewską grą rozpoczął w wieku 5 lat. Szachy zostały od tej pory jego ogromną pasją. Wiele godzin spędza przy szachownicy analizując partie najwybitniejszych szachistów. Podczas swojej drogi zdobywa wiele wyróżnień i tytułów. Dwa razy został wicemistrzem Krakowa (w 2018 oraz 2022 roku), zajął też 2 miejsce na Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół i Przedszkoli w szachach w Katowickim Spodku. Rywalizował też na Międzynarodowych Mistrzostwach Schengen - Szachy dla pokoju w Luksemburgu, na których zdobył 3 miejsce. W 2019 roku zdobył 3 miejsce na rozgrywanym na Słowacji Międzynarodowym Szachowym Festiwalu Młodzieży. W 2021 roku został laureatem szachowego konkursu SzachMaks (zdobył 3 miejsce w kraju). Najbliższe cele Dawida to Mistrzostwa Polski 2023 w szachach klasycznych i zdobycie mistrza Polski.

      Serdecznie gratuluję naszym stypendystom i życzę Kacprowi i Dawidowi dalszych wspaniałych sukcesów sportowych oraz spełnienia wszystkich marzeń w Nowym 2023 Roku.

      Ryszard Budkiewicz

     • Jasełka

     • Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami.

       

      W świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie ze Szkolnego Koła Teatralnego, którzy wraz z klasą 4a przygotowali przedstawienie jasełkowe. Zaprezentowali je w czwartek 22 grudnia, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Nie zabrakło także akcentu regionalnego - pary krakowskiej.

      Uroku inscenizacji dodały piękne dekoracje i kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. 

      Po występie głos zabrała dyrektor szkoły, która złożyła wszystkim świąteczne i noworoczne życzenia. 

      Przedstawienie przygotowały p. Dorota Cienkosz, Justyna Zapiór oraz Magdalena Pala.

     • Sukcesy w konkursie z języka angielskiego

     • Z radością informujemy, że Aleksander Opiela, z klasy 6b zajął III miejsce w międzyszkolnym, trzy etapowym konkursie języka angielskiego: Okaż kulturę, dbaj o naturę.

      W etapie II tego konkursu dobre wyniki osiągnęli: Mikołaj Trojanowski z klasy 6b i Ignacy Boruta z klasy 6a.

      Serdeczne gratulacje!

     • Piernikowe warsztaty

     • Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, w ubiegłym tygodniu uczniowie klasy 4c uczestniczyli w warsztatach cukierniczych dekorowania świątecznych pierników. Udział w zajęciach pozwolił na zgłębienie tajników precyzyjnego i sprawnego zdobienia ciasteczek. Każdy uczestnik warsztatów musiał wykazać się dużą cierpliwością i opanowaniem, co było nie lada wyzwaniem wśród unoszących się w klasie słodkich zapachów aromatycznych, korzennych przypraw.

      Zdobienie świątecznych wypieków to piękna tradycja, pozwalająca tworzyć wspaniałą atmosferę oraz niezwykłe piernikowe kreacje, które mogą zająć szczególne miejsce na wigilijnym stole. Zabawa z lukrem pozwala dzieciom na rozwój zdolności manualnych oraz umiejętności kreatywnego myślenia.

      Niewątpliwie udział w warsztatach pozwolił niejednemu z naszych uczniów na obudzenie w sobie duszy prawdziwego artysty :-)

     • Kiermasz Świąteczny

     • Szanowni Rodzice, drodzy Uczniowie i Nauczyciele

      W poniedziałek 19 grudnia członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu rozpoczynają sprzedaż w ramach świątecznego kiermaszu. Stoisko będzie rozłożone na parterze w okolicach jadalni. Zakupów będzie można dokonać każdego dnia ostatniego tygodnia przed świętami, od godziny 7:45 do godziny ok.15:30. Sprzedawać będziemy ozdoby, opakowania na prezenty oraz kartki świąteczne. Uczniowie obsługujący stoisko nie będą wydawać reszty.

      Uzyskany dochód przeznaczony będzie dla Hospicjum Dziecięcego Alma Spei, Stowarzyszenia Sursum Corda (pomoc osobom chorym i niepełnosprawnym) oraz na potrzeby Rady Rodziców. Gorąco zachęcamy do wsparcia naszej akcji i życzymy udanych zakupów.

      Szkolne Koło Wolontariatu

     • Wyniki konkursu świetlicowego "Ozdoby choinkowe"

     • Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu plastycznego "Ozdoby choinkowe"

      I miejsce - Anna Węgrzyn 2b

      II miejsce - Nikola Kopeć 1a

      III miejsce - Ewa Łopatka 1b

       

      Wyróżnienia:

      Wojciech Kulig 2b

      Zuzanna Kulig 1b

       

      Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział i wykonanie pięknych prac.

      Wychowawcy świetlicy. 

     • Świąteczne zajęcia integracyjne w świetlicy

     • Dnia 13.12.2022 r. w świetlicy odbyły się otwarte zajęcia integracyjne o tematyce świątecznej, na które zaproszeni byli również rodzice uczniów.  Na początku rozwiązywaliśmy zagadki zimowo - świąteczne, zaśpiewaliśmy kolędę ,,Przybieżeli do Betlejem" a następnie odbył się quiz pt. ,,Jaka to kolęda". Na kilku stanowiskach dzieci wraz z rodzicami wykonali ozdoby choinkowe: Mikołaje, aniołki, bombki, łańcuchy. Wspólną pracą było ozdabianie wcześniej przygotowanej choinki na dużym arkuszu szarego papieru. Uczestnicy zajęć mieli także możliwość rozwiązania krzyżówki tematycznej oraz kolorowania malowanek świątecznych.

     • Dzień Dobrych Uczynków

     • W związku z ,,Dniem Dobrych Uczynków" organizowanym przez uczniów klasy 5a w ramach konkursu Samorządu Uczniowskiego ,,Klasa z Klasą", postanowiliśmy włączyć się w akcję Fundacji Bezcenni, mającą na celu wsparcie niemowląt w trudnej sytuacji. Ogłaszmy więc zbiórkę artykułów higienicznych dla niemowląt, które przekażemy fundacji. Od wtorku tj. 13.12.2022 r. uczniowie klasy 5a będą zbierać w klasach artykuły higieniczne (chusteczki nawilżone, szampony, płyny do kąpieli, mydła, smoczki, butelki, płyny do prania itp).​​​​​

      Kulminacyjnym dniem będzie poniedziałek 19.12.2022 r., kiedy to zakończymy akcję. W tym dniu będzie wyznaczony punkt wszkole (korytarz I piętro), gdzie w czasie przerw będzie można donosić artykły. Każda klasa otrzyma ilość punktów adekwatną do ilości przyniesionych artykułów. Serdecznie zapraszamy do udzialu w zbiórce wszystkich uczniów klas 1-8.

      Uczniowie klasy 5a z wychowawcą

     • "Smacznie, Zdrowo, Kolorowo" - rozdanie nagród

     • Dyplomy i nagrody za osiągnięcia w szkolnym konkursie kulinarno – artystycznym pt. „Smacznie, Zdrowo, Kolorowo” zostały rozdane ! W tym roku szkolnym poziom przygotowanych prac konkursowych  był naprawdę wysoki a jury miało twardy orzech do zgryzienia przy wyborze najlepszych deserów. Zachęcamy do obejrzenia galerii nagrodzonych prac !

      Gratulujemy wszystkim laureatom, ciekawych, smacznych i zdrowych pomysłów :-)

      Organizatorzy

      Mateusz Wilk,

      Katarzyna Siemieńska

     • Brązowe medale w Szkolnej Lidze Rugby Tag

     • W Poniedziałek 5 grudnia nasi uczniowie brali udział w wojewódzkim finale Szkolnej Ligi Rugby Tag. W pierwszym meczu grupowym przyszło im się zmierzyć z weteranami i niejedno krotnymi mistrzami Polski tych rozgrywek, szkołą podstawową z Lubnia.

      Mecz był zacięty i tak naprawdę jedna końcowa akcja zadecydowała że to właśnie oni zwyciężyli, spotkanie zakończyło się wynikiem (1:2). Drugi mecz ze szkołą podstawową z Woli Batorskiej drużyna rozegrała już pewniej zdobywając trzy przyłożenia i nie tracąc ani jednego ( 3:0 ). Zajęliśmy drugie miejsce w grupie które dało nam możliwość gry o trzecie miejsce.

      W małym finale spotkaliśmy się ze Szkołą Podstawową z Wiśniowej, początek meczu był bardzo wyrównany i nerwowy obie drużyny  chciały wygrać i długo utrzymywał sie wyniki 1:1, dopiero po przerwie naszej drużynie udało się wyjść na prowadzenie a tuż przed samym gwizdkiem końcowym przypieczętować zwycięstwo (3:1).

      Wróciliśmy do szkoły zadowoleni uśmiechnięci z medalami i pucharem za III miejsce :) 

      Szkołę reprezentowali : 

      1. Wojewoda Amelia III B 

      2. Gonkiewicz Kacper III C

      3. Bartula Igor IV A

      4. Korzeń Bartosz IV A 

      5. Kowalczyk Gabriela IV A 

      6. Kruczek Julia IV A 

      7. Wójcik Piotr (Kpt ) IV B 

      8. Piekarski Adam IV C 

      9. Ignacy Boruta VI A

       

      Nauczyciele : 

      Justyna Frączek 

      Marta Jarecka - Kościelniak