• Nominacje w Plebiscycie Edukacyjnym

     • Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła została zgłoszona przez uczniów i ich rodziców do nagrody Szkoła Roku w Wielkim Plebiscycie Edukacyjnym, który w województwie małopolskim jest prowadzony przez „Gazetę Krakowską” i „Dziennik Polski”.

      Ponadto nominację do tytułu Nauczyciela Roku otrzymała pracująca w naszej szkole nauczycielka: Agnieszka Piskorska-Łuszczyńska.

      Głosowanie w plebiscycie rozpocznie się już we wtorek, 25 października. Wszystkie informacje o akcji można znaleźć w serwisie internetowym pod adresem: www.gazetakrakowska.pl/nauczyciel

     • Ślubuję być dobrym uczniem!

     • Piątek 14 października był bardzo ważnym dniem dla uczniów klas pierwszych, którzy rozpoczęli w tym roku naukę w naszej szkole. Właśnie tego dnia odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia. Dzieci z klas 1a, 1b i 1c zaprezentowały program artystyczny przygotowany pod opieką pań wychowawczyń. W uroczystości brali także udział starsi koledzyi koleżanki, którzy powitali peirwszoklasistów w szeregach uczniów.

      Na zakończenie Pani Dyrektor dokonała pasowania na ucznia oraz skierowała swoje slowo do dzieci i rodziców.

      Pierwszaki otrzymały pamiątkowe dyplomy, upominki i legitymacje szkolne. Od teraz są już prawdziwymi uczniami! Życzymy im powodzenia i wielu niezapomnianych przygód!

     • Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia

     • 7 października 2022 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W ramach tej akcji "młodsi" egzaminowali "starszych". Nasi egzaminatorzy, uczniowie klasy 4b, sprawdzili znajomość tabliczki mnożenia u 146 uczniów klas III - VIII. Ekspertami zostały 53 osoby bezbłędnie wykonując obliczenia w bardzo krótkim czasie. GRATULUJEMY!!!

     • Wrześniowa akcja Szkolnego Koła Wolontariatu

     • W zeszłą środę zakończyła się akcja charytatywna Kredkobranie !

      Zbiórka, zorganizowana przez Szkolne Koło Wolontariatu, miała na celu skompletowanie przyborów szkolnych, dla dzieci z rodzin żyjących na kresach (Ukrainy, Białorusi i Litwy).

      Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji i dołożyli coś od siebie, jak i opiekunkom Koła Wolontariatu, Paniom Katarzynie Siemieńskiej i Jolancie Popiel, dzięki którym ta akcja mogła w ogóle się odbyć !

     • Krakowskie rady na różne odpady

     • Klasa 6a wzięła udział w warsztatach organizowanych przez Centrum Ekologiczne BARYCZ. Uczniowie poznali zasady selektywnego zbierania odpadów w Krakowie ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego postępowania z nietypowymi odpadami takimi jak elektroodpady i inne odpady niebezpieczne.

      Nasi szóstoklasiści zdobyli wiedzę na temat odzysku i recyklingu surowców wtórnych, oraz funkcjonowania Zintegrowanego Systemu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Gminie Miejskiej Kraków.

     • Klasy trzecie w Wygiełzowie

     • 4 października  uczniowie klas trzecich wzięli udział w wycieczce autokarowej do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego czyli muzeum na świeżym powietrzu w Wygiełzowie. Celem wycieczki było zwiedzenie skansenu, w którym znajdują się zabytki budownictwa drewnianego.

       

      Uczestniczące w niej dzieci wzięły udział w warsztatach pt: „ Od ziarenka do bochenka” - na zajęciach dzieci poznały rodzaje zbóż,  próbowały swoich sił w młóceniu cepami i mieleniu w żarnach, poznały proces wypieku chleba i dowiedziały się jak wyglądało życie ludzi przed 100 laty. Uczniowie mogli zobaczyć następujące obiekty: spichlerz dworski, modrzewiową chałupę sołtysią, dom bogatego chłopa z klasą wiejskiej szkoły i zakładem wikliniarskim oraz stodoły i chlewiki, wszystko bogato wyposażone w oryginalne sprzęty. Najstarszy budynek jaki mogły zobaczyć dzieci to kościół z Ryczowa. Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń!

     • Małopolska Noc Naukowców 2022

     • Małopolska Noc Naukowców odbyła się 30.09.2022 od 15.00 do 21.00 po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią.

      Tradycją jest spotykanie się naukowców Polskiej Akademii Nauk z młodzieżą. Spotkania są prowadzone przystępnym językiem, zrozumiałym dla wszystkich.

      W tym roku nasza szkoła również brała udział w tym przedsięwzięciu.

      Było ciekawie, atrakcyjnie, pogoda i humory dopisały.. :)

      Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji !

      Opiekun wycieczki:
      Jolanta Popiel

      FOTORELACJA

     • Jesteśmy aktywni!

     • W piątek, 30 września wspólnie z uczniami z różnych części świata braliśmy udział w wielkimmiędzynarodowym święcie ruchu czyli w Europejskim Dniu Sportu Szkolnego. Starsi uczniowie podczas zajęć wychowania fizycznego na sali gimnastycznej, młodsi w trakcie lekcji w klasach oraz na korytarzu. Nie ważne jest miejsce, ważne są chęci i dobre nastawienie. A tego nam nie brakowało!
      #ESSD2022

      https://www.facebook.com/EuropejskiDzienSportuSzkolnego
      https://www.essd.eu/

      Więcej zdjęć  TUTAJ

     • "Dokąd za dnia tupta jeżyk?"

     • W drugiej połowie września uczniowie klas 4b, 4c, 6a oraz 6b wzięli udział w drużynowej grze terenowej zorganizowanej przez Centrum Kultury Podgórza. Uczniowie mieli okazję odbyć jesienny spacer tropem znanego na Dąbiu w Krakowie jeżyka Igiełki.

      W ramach zabawy uczniowie rozwiązywali przygotowane wcześniej zagadki i łamigłówki, podążając śladami tropiciela podgórskiej fauny. Zajęcia wymagały dużej uważności i spostrzegawczości, a każda grupa korzystając z konkretnych wskazówek musiała odnaleźć postacie zwierząt ukryte w przestrzeni miejskiej. 

      Podczas długiej wędrówki oczom naszych uczniów ukazały się olbrzymie i drapieżne lwy, przerażające chimery, dwugłowe jelenie, orły, krokodyle, węże, sowy i wiele innych, ciekawych przedstawicieli fauny, ukrytych w miejskiej zabudowie. Wszyscy uczestnicy zabawy wykazali się dużym zaangażowaniem, a na koniec każdy z nich otrzymał drobny, pamiątkowy upominek.

     • MAŁE AKTY MIŁOŚCI - AKCJA SU

     • Kochani, nowy rok szkolny, nowe wyzwania przed SU. Jednym z nich, niesienie nadziei głodującemu światu ! Brzmi górnolotnie, ale z Waszą pomocą, bardzo realnie.

      Fundacja Mary's Meals (str. do sprawdzenia - www.marysmeals.pl) wprowadza programy żywienia do szkół w najbiedniejszych rejonach świata, gdzie bieda i głód uniemożliwiają dzieciom zdobycie edukacji !

      Roczne wyżywienie dziecka w szkole kosztuje 77 zł - przeliczając na ilość uczniów, nauczycieli - to kwestie naprawdę groszowe. Pragnę, aby połączyło nas przekonanie, że żadne dziecko niepowinno chodzić głodne, a otrzymane wykształcenie, może stać się pomostem do wyjścia z biedy !

      Rozpoczęcie akcji - 3.10 - 7.10 !

      Jeśli nie możesz nakarmić 100 osób, nakarm jedną !

      Dziękujemy za Wasze wsparcie !

      Opiekunowie SU,

      Agnieszka Piskorska i Ewelina Dranka

     • Dzień jabłka

     • 28 września obchodzimy Światowy Dzień Jabłka.  Do tego wydarzenia szczególnie przygotowali się uczniowie kl.3 b. Samodzielnie wyszukali informacji na temat historii jabłka, jego budowy, odmian, znaczenia, wykorzystania  a potem przygotowali plakaty. Urządzili ciekawą wystawę, którą mogli obejrzeć na korytarzach rówieśnicy.

      Wydaje się, że jabłko to typowo polski owoc, a tymczasem jabłka przywędrowały na nasze ziemie z okolic Kazachstanu, gdzie zajadano się nimi nawet 4000 lat temu. Jak głosi legenda pierwsza jabłoń – Matka Wszystkich Jabłoni została znaleziona w kazachstańskich górach. Owoce z tych drzew były ponoć małe i kwaśne a ich pnie miały 2 metry średnicy i 30m wysokości. Z Azji owoce trafiły do Persji, Grecji, Rzymu i dalej na kolejne tereny europejskie. W Polsce pierwsze uprawy jabłek powstały w XII wieku w ogrodach Cystersów.

      Uczniowie od rana witali przybyłych do szkoły jabłkiem. Potem zorganizowali spotkania z młodszymi kolegami i koleżankami z klas pierwszych. Przekazali im kilka informacji na temat jabłek a później odbyły się wspólne zabawy i zawody na sali gimnastycznej z wykorzystaniem tego owocu. Na zakończenie była mała degustacja musu i soku jabłkowego. Do  klasy natomiast koleżanki przyniosły upieczone ciasto z jabłkami. W klasach dzieci, też robiły prace plastyczne - jabłoń z owocami. To był zdrowy i smaczny dzień dla wszystkich.

     • SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW - AKCJA LIDLA

     • Nasza szkoła została zarejestrowana do akcji Lidla: Szkoły pełne talentów! 

      Robiąc zakupy w Lidlu za min.50, - w tym jedno warzywo lub owoc - można odebrać przy kasie kupon TALENCIAKA i wrzucić w szkole do specjalnego pudełka, znajdującego się w przedsionku. Szkoła będzie mogła je zamienić na sprzęt sportowy, elektroniczny lub pomoce dydaktyczne. 

      Punkty uzyskane za zakupy można przekazać także szkole w następujący sposób:

      1. Zeskanować kod QR, który znajduje się na Talenciaku.

      2. Wejść na stronę szkoly.lidl.pl i tam przepisać kodalfanumeryczny.​​​​​​​

      Akcja trwa do 13.11.2022 r.

      Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału! :)

     • Wybory do Samorządu Uczniowskiego !

     • ​​​​W poniedziałek, 19 września 2022 roku odbyły się wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej, poprzedzone kampanią wyborczą. Swoją kandydaturę do tegorocznych wyborów zgłosiło 10 uczniów. W wyniku głosowania przewodniczącą Samorządu Szkolnego została Wiktoria Gwiazdowicz z klasy VIII b.

      W skład Rady Samorządu weszły następujące osoby: Alicja Urban (VI b), Ignacy Boruta (VI a), Milena Jacak (VII a), Patryk Syrek (IV b), Dawid Knapik (VI a), Krzysztof Nowak (VIII b), Kacper Kubin (VI b), Anna Stefan-Sadzikowska (IV c), Maksymilian Gruszecki (VIII a).

      Wszystkim kandydatom serdecznie gratulujemy wyników, a Przewodniczącej SU życzymy owocnej pracy w roku szkolnym 2022/2023 ! Niebawem zostanie zamieszczony plan pracy SU, z uwzględnieniem różnorodnych akcji. Nie lada wyzwaniem okaże się całoroczny konkurs dedykowany klasom IV – VIII, pod honorowym patronatem Rady Rodziców !

      Opiekunowie SU

      mgr Ewelina Dranka

      mgr Agnieszka Piskorska

     • Międzynarodowy Dzień Kropki w naszej szkole

     • Międzynarodowy Dzień Kropki, to coraz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. Skąd się wzięło? 

       

      Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot” czyli “Kropka”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Książka szybko zyskała też popularność wśród najmłodszych czytelników inspirując ich do odkrywania swoich talentów.  Opowiadanie z książki “The Dot” stało się inspiracją dla wielu nauczycieli i dzięki temu w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”. Święto, obecnie, jest obchodzone już w 108 krajach. Pomysł obchodzenia międzynarodowego dnia kropki ma na celu pobudzać kreatywność i pomysłowość uczniów oraz zachęcać ich do tworzenia.

      W tym roku w naszej szkole uczniowie klas 1-3 również świętowali Międzynarodowy Dzień Kropki. Udowodnili, że mała kropka ma wielką moc. Jest obecna wszędzie i można z niej wyczarować prawie wszystko. Na przerwach, w klasach wymieniali się pomysłami na wykorzystanie, istnienie  kropki w otoczeniu. Kropka przybierała przeróżne postaci. Na świetlicy stworzyli obraz z mega puzzli. Wszyscy dobrze razem się bawili, oczywiście... w kropkowych stylizacjach! :)

     • Bajkowy piknik z książką

     • Zapraszamy na wielkie święto książki, bajki i biblioteki!

      KIEDY? Sobota 10 września w godzinach 11.00-15.00

      GDZIE? Dziedziniec Biblioteki al. F. Focha 39 (przy Błoniach)