• Sukces w konkursie matematycznym

     • Miło nam poinformować, że uczeń klasy 5b Kacper Kubin został finalistą konkursu matematycznego Krakowska Matematyka 2021.

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

     • Szkoła do hymnu!

     • W środę 10 listopada wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła do hymnu". O godzinie 11:11 dla uczczenia 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odśpiewaliśmy 4 zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego". Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

      Narodowe Święto Niepodległości zainspirowało także dzieci ze szkolnej świetlicy do wykonania pięknych biało-czerwonych prac! 

     • Dzień łamigłówek

     • Dnia 29 października w naszej szkole odbył się Dzień Łamigłówek przygotowany przez klasę 8b. Uczniowie pozostałych klas 4-8 chętnie brali udział w tym wydarzeniu. Z zaangażowaniem próbowali na przerwach rozwiązywać otrzymane zagadki.

      Bardzo dziękujemy za tak liczny udział i mamy nadzieję, że każdy uczeń dobrze się w tym dniu bawił.

      Uczniowie klasy 8b

     • Plebiscyt na najsympatyczniejszego zwierzaka domowego

     • W ramach  Szkolnego Konkursu  „Klasa z Klasą ‘’ organizowanego przez  Samorząd Uczniowski klas 4-8, klasa 4b wraz z wychowawcą zorganizowała plebiscyt na najsympatyczniejszego pupila. Akcja odbywała się od 18.10 – do 26.10.2021r. Aby wziąć udział w plebiscycie należało zrobić zdjęcie swojego zwierzątka i przynieść do szkoły. W akcję zaangażowali się  Uczniowie i Nauczyciele. W dniu głosowania 26 października o miano najsympatyczniejszego zwierzaka rywalizowało 55 zwierzątek.

      Wybór był bardzo trudny. 140 głosujących zdecydowało o wyborze trzech najsympatyczniejszych zwierzątek. Najwięcej głosów zdobyły: kotek Foksik Kai Kudłek z klasy 4b, świnka morska Stopek Wojtka Reubenbauera z kl. 8a i piesek Bambi pani Anny Włosek. Podobał się też jeżyk Piggy Ignacego Boruty z klasy 5a i piesek Mafi Oskara Jędrzejczyka. Dziękujemy za udział i wspólną zabawę.

      Uczniowie klasy 4b

     • Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

     • Ministerstwo Edukacji i Nauki zachęca uczniów przeżywających lęki, napięcia emocjonalne, kłopoty i trudności wpływające na zdrowie psychiczne do skorzystania z bezpłatnej infolinii Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12. 

      ​​​

      Pod tym numerem telefonu młodzi ludzie, a także ich opiekunowie otrzymają bezpłatne i profesjonalnie wsparcie psychologiczne.

      Do dyspozycji dzieci i młodzieży jest także czat internetowy. Zarówno telefon zaufania, jak i czat zapewniają pełną dyskrecję oraz anonimowość i są dostępne siedem dni w tygodniu przez całą dobę.

      Młodzi ludzie, którzy przeżywają trudności wpływające na zdrowie psychiczne, mogą skorzystać z bezpłatnego telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Dzwoniąc pod numer 800 12 12 12, otrzymają profesjonalne wsparcie psychologiczne. Rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość

      Dzieci i młodzież mogą skorzystać także z czatu internetowego. Nie wymaga on logowania oraz instalowania żadnej aplikacji.

      Telefon i czat są czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu! 

      Więcej informacji na temat Dziecięcego telefonu Zaufania można znaleźć na stronie Rzecznika Praw Dziecka

      Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka od 1 listopada zastąpił ogólnopolską infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605). 

     • Konkurs Wiedzy o Zdrowym Żywieniu

     • ZDROWE ŻYWIENIE = MĄDRE MYŚLENIE

      Zachęcamy uczniów klas VII i VIII do wzięcia udziału w Konkursie Wiedzy o Zdrowym Żywieniu. Konkurs realizowany jest przez Młodzieżowy Dom Kultury im. K. I. Gałczyńskiego w Krakowie przy współpracy z Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rodziny. Jego celem jest rozwijanie zainteresowań uczniów problemami zdrowego żywienia oraz edukacja prozdrowotna.

      I etap konkursu (eliminacje szkolne w formie testu) odbędzie się 19.XI, natomiast II etap - FINAŁ w dniu 26.XI.2021 r. w Domu Kultury przy ul. Beskidzkiej.

      Do FINAŁU awansuje 30 uczniów z największą ilością punktów po I etapie.


      Chętnych, prosimy o kontakt z p. Justyną Frączek do dnia 5.XI.2021 r. 


      Regulamin konkursu: https://www.mdkgal.edu.pl/files/2021/10/Regulamin-konkursu-o-zdrowym-zywieniu-ost.pdf

     • Wycieczka klas siódmych

     • W dniu 21 października uczniowie klas 7a, 7b i 7 c uczestniczyli w jednodniowej wycieczce po ziemi bocheńskiej. Podczas wyjazdu uczniowie wysłuchali najciekawsze historie z okresu I i II Wojny Światowej związane z ziemią bocheńską, zwiedzali Nowy Wiśnicz w tym Dworek Koryznówka (w którym ukrywał się generał Pilecki).

      Następnie przejechali na cmentarz z okresu I wojny światowej, gdzie uczestniczyli w aktywnych warsztatach Quest w formie rywalizacji. Na zwycięzców czekał skarb :) Na zakończenie wycieczki było ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz gry i zabawy sportowe. Ciepła, słoneczna pogoda towarzyszyła przez cały wyjazd.

      Wychowawcy klas 7 (I.Kondratiuk, R.Budkiewicz, J.Frączek)

     • Szkoła pamięta!

     • W minionym tygodniu przyłączyliśmy się do akcji „Szkoła pamięta”. Uczniowie klasy 2b wybrali się na wycieczkę na Kopiec Kościuszki . Po drodze odwiedziliśmy cmentarz na Salwatorze, gdzie zapaliliśmy znicz na zbiorowej mogile, mieszkańcom, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Potem piękną, jesienna aleją doszliśmy pod forty na Kopcu. Dzięki uprzejmości taty jednego z naszych kolegów, który jest przewodnikiem, dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek o Tadeuszu Kościuszce oraz poznaliśmy krótką historię powstania kopca naszego narodowego bohatera.

      Podziwialiśmy zarówno potężny kopiec jak i wzniesioną wokół twierdzę. Będąc pod jego wrażeniem, po powrocie wykonaliśmy makiety. W przyszłym tygodniu Pani przeczyta nam jeszcze opowiadanie „Mały Tadek rusza śladami Tadeusza”. Bardzo zaciekawiła nas postać Tadeusza Kościuszki.

     • Z życia świetlicy...

     • Podczas zajęć świetlicowych uczniowie klas IIIb i IIIc stworzyli mały zespół instrumentalny. Wspólnie wykonali melodię pt. "Owieczki Kasi". Zapraszamy do słuchania! :)

      Uczniowie rozwijają także swoje talenty plastyczne, co widać na załączonych zdjęciach.

     • Trzecioklasiści w Puszczy Niepołomickiej

     • Złota polska jesień to idealny moment na wycieczkę do lasu mieniacego się wspaniałymi koloram. Okazję do podziwiania wspaniałej natury mieli uczniowie i uczennice klasy IIIb i IIIc, którzy 19 października wraz z opiekunami uczestniczyli w zajęciach terenowych w Puszczy Niepołomickiej. Realizując projekt "Zostań pomocnikiem leśnika" przemierzali leśne ścieżki obserwując przyrodę. 

      Każde z dzieci otrzymało od Nadleśnictwa Niepołomice specjalny zeszyt z zadaniami, dzięki któremu mógł dowiedzieć się jak zbudowany jest las, na czym polega praca leśnika, jakie korzyści daje nam ekosystem leśny oraz jakie możemy spotkać w lesie rośliny i zwierzęta. Była to wspaniała okazja do utrwalenia i sprawdzenia w praktyce wiedzy przyrodniczej zdobytej na lekcjach oraz miło spędzony czas na łonie natury.

     • W dawnej szkole...

     • okazji obchodów Dnia Edukacji Narodowej uczniowie klasy 2a oraz 2b odwiedzili Muzeum Etnograficzne Krakowie, gdzie uczestniczyli w warsztatach: „W dawnej szkole”.

      Drugoklasiści dowiedzieli się do jakiej szkoły chodzili ich dziadkowie i pradziadkowie, zasiedli w drewnianych ławkach sprzed lat. Poznali świat drewnianych tornistrów, tabliczek do pisania kredą, ławek z kałamarzami, dowiedzieli się również o dyscyplinie panującej w dawnej szkole – do czego służyły ośle uszy, woreczki z grochem. Dzieci miały również możliwość ćwiczenia kaligrafii piórem ze stalówką. Bardzo im się podobało :-) Po wizycie w muzeum skorzystaliśmy z pięknej pogody i podziwialiśmy złotą, polską jesień spędzając czas na świeżym powietrzu.

     • Ślubowanie Pierwszoklasistów

     • Zaprzyjaźnić się z książkami,

      dumą swojej szkoły być,

      ze wszystkimi pierwszakami 

      ślubujemy dziś!

      Uczniem być - to ważna sprawa

      i otwierać wiedzy drzwi.

      Uczyć się, by świat poznawać,

      ślubujemy dziś!

      14 października 2021 r. dzieci z klasy 1a oraz 1b złożyły uroczyste ślubowanie i zostały pasowane przez panią Dyrektor na uczennice i uczniów naszej szkoły. Życzymy im wielu sukcesów w nauce!

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • W tym roku szkolnym obchody Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole rozpoczęły się w już 12 października. Właśnie tego dnia uczniowie klas III przygotowani przez wychowawców: P. Dorotę Cienkosz, Marię Mikę i Justynę Zapiór zaprosili Dyrekcję, Wychowawców, Nauczycieli oraz młodsze Koleżanki i Kolegów na uroczystą akademię podczas której trzecioklasiści zaprezentowali program artystyczny. Nie zabrakło podziękowań, pięknych życzeń i piosenek, a akademię zakończył wspólny i radosny śpiew piosenki "Sto lat" dla wszystkich Nauczycieli.

      Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz przedstawiciele klas IV-VIII uczestniczyli w uroczystej akademii w czwartek 14 października. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klasy VIIIa pod okiem P.Justyny Zając. Młodzież w humorystyczny sposób przedstawiła scenki z życia szkoły, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego złożyła życzenia wszystkim pedagogom, a opiekunka SU P. Agnieszka Piskorska - Łuszczyńska zadedykowała wszystkim piękne opowiadanie z książki pt. "Balsam dla duszy nauczyciela". Uroczystość zakończyło wręczenie Paniom Dyrektor i Wicedyrektor upominków - wspaniałych portretów wykonanych przez uczennicę klasy Vb Alicję Urban. 

      Wszystkim uczniom serdeczanie gratulujemy występów, pedagogom raz jeszcze składamy najlepsze życzenia! 

     • Park Rzeczny Drwinka wysprzątany!

     • W dniu 10 października 2021 roku, wspólnie z członkami Szkolnego Koła Wolontariatu Szkoły Podstawowej nr 123 w Krakowie zebraliśmy się, aby posprzątać śmieci z pobliskiego Parku Rzecznego Drwinka. W akcji wzięli również udział członkowie Stowarzyszenia Drwinka oraz panie nauczycielki z SP nr 123: pani Iwona Kondratiuk, pani Monika Pepłowska oraz pani Katarzyna Siemieńska. 

      Każda z nich stanęła na czele jednej z trzech grup, na które podzieliliśmy się przystępując do akcji.  Poszczególne zespoły miały za zadanie wysprzątać przydzielone im obszary parku. Łącznie zebraliśmy 240 litrów śmieci, które zapakowaliśmy w 118 worków. Odpady składaliśmy w trzech pobliskich punktach odbioru śmieci. Po zakończeniu akcji jej efekty były widoczne w każdym z tych punktów, a przede wszystkim na terenie Parku Rzecznego Drwinka.

     • Sprzątamy Drwinkę!

     • Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu przyłączają się do akcji! Gromadzimy się w sobotę  przed szkołą o godz. 9.40. Razem przejdziemy na miejsce zbiórki. Prosimy o zabranie rękawic ochronnych.

     • Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”

     • 1 października 2021 r. klasa Va wybrała się na zajęcia ekologiczne do Lasu Wolskiego. W Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” uczniowie uczestniczyli w warsztatach „Kształt przyrody”, zwiedzali ekspozycję „Opowieść buka o swoim życiu”, a na zakończenie wybrali się z edukatorem na spacer po jesiennym lesie. Taka lekcja biologii w terenie z pewnością na długo pozostanie w pamięci.

     • XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     • 1 października 2021 r. w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Aby przygotować się do tej dość nietypowej akcji, w ostatnim tygodniu września wszyscy uczniowie powtarzali tabliczkę mnożenia i uzupełniali wakacyjne zaległości.
      Nie lada wyzwaniem były łamigłówki związane z tabliczką mnożenia, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Ponieważ hasło przewodnie ŚDTM brzmi „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”, jak co roku czwartoklasiści pełnili funkcję egzaminatorów.

      Wszystkim uczniom dziękujemy za wspólne „tabliczkowe zmagania”, a tym, którzy uzyskali tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia, serdecznie gratulujemy!