• Projekt "Wsparcie na starcie"

     • Uczniowie z klas 1-3 wzięli udział w warsztatach „Wsparcie na starcie”, których celem jest budowa pozytywnego obrazu korzystania z pomocy psychologicznej. Metody zastosowane przy realizacji warsztatów to działania aktywizujące uczestników: mini wykład, gry i zabawy integracyjne, dyskusja na forum grupy, praca indywidualna, wykorzystujące oraz rozwijające kreatywność uczestników.

     • Sukces ucznia klasy 4b

     • Miło nam poinformować, że Kacper Kubin uczeń klasy 4b zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego konkursu KRAKOWSKA MATEMATYKA 2021.

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

       

     • Pierwsza pomoc - warsztaty dla uczniów

     • W życiu, jak to w życiu… zdarzają się chwile radosne, ale i bardzo niebezpieczne. Poznanie zasad pierwszej pomocy to jednak nie wszystko. Na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma również ich postawa, pewność co do swoich umiejętności, a także obawy, które często im towarzyszą. Dlatego uczniowie klasy 2a, 2b i 2c wzięli udział w warsztatach, dzięki którym mogli się dowiedzieć, jak ważna jest każda minuta podczas walki o życie i jak w prawidłowy i bezpieczny sposób udzielić pierwszej pomocy.

      W drugiej części warsztatów uczniowie  spotkali się ze strażakami. Dowiedzieli  się, że  praca  strażaka  jest  ciężka  i  trudna, a czasami  bardzo  niebezpieczna. Uczniowie  zobaczyli , jak  wygląda  strój  strażaka  gotowego  do  akcji, sprzęt  ratowniczy  i  gaśniczy. Dużą atrakcją dla dzieci było oglądanie wozów strażackich, ćwiczenia praktyczne w gaszeniu pożaru i sesja fotograficzna na quadzie. Spotkanie przebiegało w miłej  i serdecznej atmosferze, strażacy  przekazali uczniom wiele cennych informacji na temat przestrzegania zasad bezpieczeństwa. To było bardzo pouczające spotkanie. Serdecznie dziękujemy.

     • Certyfikat uczestnictwa w projekcie #SU-w-ak”

     • Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego uczestniczyli w spotkaniu podsumowującym tegoroczną edycję Programu Wsparcia Samorządów Uczniowskich #SU-w-ak”. Szkoła otrzymała certyfikat uczestnictwa w Projekcie. Uczniowie już snują plany na kolejne projekty w nowym roku szkolnym. 

       

     • Szczególne wyróżnienie dla Wolontariuszy

     • W tym roku szkolnym uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu: Bartłomiej Cichoń i Kacper Tyrawa otrzymali wyróżnienia za swoją wzorową postawę  i ogromne zaangażowanie w pracę wolontaryjną.

      Wyróżnienia i nagrody przyznane przez Dom Pracy Twórczej ” Wielopole , Wielopole”  w Krakowie wręczyła Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 123 Marta Dębosz – Warchoł.

      Dziękujemy za charytatywną pracę Laureatom i wszystkim zaangażowanym w działalność   Szkolnego Koła Wolontariatu.

      Opiekunki

      Agnieszka Jasińska 

      Magdalena Wójtowicz

     • Żywa lekcja gospodarskiej tradycji...

     • Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klas pierwszych i drugich wzięli udział w „Żywej lekcji przyrody” na Ranczu Artemidy w Nowej Górze. Dzieci między innymi: jeździły konno i mini bryczką, zwiedzały stajnię, doiły krowę, karmiły konie, króliki, barany, jadły zupę z pokrzyw i kiełbaski z grilla. Wzięły udział w warsztatach w Skansenie Jurajskim, gdzie dowiedziały się, jak dawniej żyli i pracowali ludzie na wsi. Podczas warsztatów ogrodniczych każdy zasadził swój kwiat na szczęście i zabrał go do domu, aby o niego dbać i obserwować jak rośnie. To była wspaniała wyprawa.

     • Dzień Dziecka i Dzień Sportu w klasach 1-3

     • 1 czerwca odbył się w naszej szkole Dzień Sportu dla uczniów klas młodszych. Najpierw klasy pierwsze współzawodniczyły na zmianę w 8-osobowych zespołach klasowych. Zawodnicy stawali do rywalizacji w różnych dyscyplinach sportowych (noszenie piłeczek na paletkach, rzuty woreczkami do celu, zabawy z chustą animacyjną, strzelanie goli do bramki, przekładanie szarfy, biegi sztafetowe). Godzinę później do zabaw ruchowych gotowi byli uczniowie klas drugich. 

      Każda klasa otrzymała dyplom za zaangażowanie w aktywny udział w rozgrywkach sportowych, których celem było nie tyle, wyłonienie zwycięzców, lecz radość ze wspólnej zabawy. Zabawy sportowe miały na celu popularyzację zdrowego trybu życia wśród najmłodszych uczniów oraz umiejętność przestrzegania zasad gry fair-play. 

      Po emocjonujących rywalizacjach uczniowie poszczególnych klas powrócili do sal lekcyjnych, gdzie kontynuowali świętowanie Dnia Dziecka m.in. oglądając bajki, śpiewając karaoke, grając w kalambury. 

      Klasy trzecie integrowały zespół klasowy spacerując po zrewitalizowanym Parku im. Erazma i Anny Jerzmanowskich. Dzieci poznały krótką historię Prokocimia i pałacowo-parkowego zespołu zabytkowego oraz sylwetkę Erazma Jerzmanowskiego. Szukały pomników przyrody na terenie parku oraz bawiły się na odnowionym placu zabaw. 

      W tym, zapewne najwspanialszym dla dzieci dniu, nie zapomniano również o obdarowaniu wszystkich upominkami i słodkościami. Można było zauważyć, że zaproponowane gry i zabawy ruchowe oraz wycieczki dla najmłodszych były bardzo atrakcyjne. Dzieci świetnie się bawiły, grom i zabawom towarzyszyło wiele śmiechu i radości.

     • Światowy Dzień Książki

     • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.

      Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO.​​​​​​​

      Ciekawostki z świata książki   

      Książkowe rekordy

      Książki fascynują ludzi od stuleci nie tylko z powodu ich ciekawej treści. Wokół literatury istnieje ogromny świat autorów, wydawców, tłumaczy i dotyczących ich ciekawych historii oraz anegdot. Oto porcja interesujących faktów o książkach, o których nie miałeś pojęcia!

      Dążenie do bycia „naj” jest obecne w każdej dziedzinie życia, również w literaturze.

      • Najdroższą książką na świecie  jest Kodeks Leicester Leonarda da Vinci. Jej cena przekracza 30 mln dolarów.
      • Najdroższa polska książka to drugie wydanie O obrotach sfer niebieskich – kosztowało 103 tysiące złotych.
      • Najmniejsza książka świata powstała w Polsce, jest to Alfabet łaciński z 1976 roku o wymiarach 1 x 0,8 mm.
      • Największa książka świata powstała w Denver w Stanach Zjednoczonych. Jej wymiary to 2,74 x 3,07 m i waży 252,6 kilograma.
      • Największy zbiór książek posiada Biblioteka Kongresu w Stanach Zjednoczonych – ponad 113 mln egzemplarzy.
      • Książka sprzedana w największej liczbie egzemplarzy to Biblia. Ponad 2 miliardy i 500 milionów sztuk.
      • Najdłuższa książka świata to pewien chiński słownik wydany w 5020 tomach.​​​​​​​​​​​​​​

      Czytanie i czytelnicy

      Po drugiej stronie książki znajdujemy się my, czyli czytelnicy. Nasze zwyczaje dotyczące kupowania, wypożyczania i czytania stanowią również ciekawą porcję wiedzy.

      • Statystyczny czytelnik najczęściej traci zainteresowanie książką na 18 stronie.
      • W Polsce najpopularniejszym źródłem pozyskania książki jest pożyczenie od znajomych (34%).
      • 57 % Polaków zakończyła przygodę z literaturą po ukończeniu swojej edukacji.
      • Najbardziej zagorzali czytelnicy mieszkają w Indiach i spędzają z książką ponad 10 godzin tygodniowo.
      • 28 % Polaków przyznaje, że nie ma w domu żadnej książki.
      • 68 % wszystkich sprzedawanych książek jest kupowane przez kobiety.
      • Najwyższy próg czytelnictwa w Europie mają Czechy. Regularnie czyta tam    86 % ludności.
      • Najdłużej przetrzymana książka została oddana po 47 latach do biblioteki w Michigan.
     • Działaj świadomie. Po co oszczędzać wodę?

     • Chcielibyśmy mocno zaakcentować obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi. Zależy nam aby w tym roku skupić się na znaczeniu wody, problemach z jej deficytem w wielu częściach świata. Często słyszymy, żeby nie marnować wody, ale nie uzmysławiamy sobie dlaczego jest to takie ważne. Chcemy wspólnie dotrzeć do rzetelnych informacji, podejrzeć jak sytuacja braku wody wpływa na dzieci i młodzież na drugim końcu świata. Jeśli zrozumiemy problem, to łatwiej będzie nam świadomie działać. 


      Uczniowie  opracowują krótkie, bogate  w ilustracje, lub filmiki materiały dotyczące wody. W tygodniu poprzedzającym obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi materiały będą rozsyłane do uczniów, tak aby każdego dnia przekazać małą porcję wiedzy. Punktem kulminacyjnym będzie quiz, w którym pojawią się pytania związane z przygotowanymi  materiałami. 

      Projekt jest finansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków w ramach Programu Wsparcia Samorządów Uczniowskich #SU-w-ak („Samorząd Uczniowski w Akcji”).

     • Podsumowanie Quizu o Józefie Bemie, Patronie Szkoły Podstawowej nr 123

     • W quizie przygotowanym z okazji Dnia Patrona naszej szkoły wzięło udział 73 uczniów z klas 4-8. Średnia poprawnych odpowiedzi to 9,2 na 11 zadanych pytań.   Oto klasy, które najliczniej odpowiadały: 

      klasa 6b - 15 uczniów

      klasa 6c - 15 uczniów

      klasa 7a - 13 uczniów

      Pozostałe klasy:

      4a - 4

      4b - 2

      5a - 9

      6a - 0

      7b - 0

      7c - 7

      8a - 0

      8b - 7

      Serdecznie gratulujemy wiedzy o Naszym Patronie i dziękujemy za wspólną zabawę. 

     • Wielkanocne obyczaje

     • Jeszcze w marcu klasy 1-3 wspólnie przygotowywały się do obchodów Świąt Wielkanocnych w szkole. Oto efekt ich pracy - jest radosny, świąteczny i pozwala poznać polskie, wielkanocne obyczaje. Chociaż tak - będąc osobno, możemy być razem. Życzymy wszystkim radosnych świąt!

     • Są takie święta raz do roku...

     • Zapraszamy do obejrzenia filmu z okazji Świąt Wielkanocnych, przygotowanego przez uczennice i uczniów z klasy 5a i 6a pod opieką wychowawców - Pani Anny Włosek i Pani Agnieszki Jasińskiej.

     • Krakowski panel klimatyczny


     • KOMUNIKAT

      Wysyłka zaproszeń do Krakowskiego Panelu Klimatycznego –
      pierwszego panelu obywatelskiego w Krakowie.

       

      Już wkrótce, z udziałem Prezydenta Miasta Krakowa rozpocznie się Krakowski Panel Klimatyczny – pierwszy panel obywatelski w Krakowie. Właśnie ruszyła wysyłka zaproszeń do 20 000 losowo wybranych gospodarstw domowych na terenie Krakowa. Rejestracja Panelistów i Panelistek potrwa do 26 marca 2021r.

       

      Panel obywatelski jest sposobem podejmowania ważnych decyzji przez losowo wyłonioną grupę mieszkańców, której rolą jest rozstrzygnięcie danej sprawy biorąc pod uwagę dobro wspólne. Pierwszy w Krakowie panel obywatelski poświęcony jest zmianom klimatu i neutralności klimatycznej miasta. Jego celem jest wypracowanie odpowiedzi na pytanie: Jak Miasto Kraków 
      i mieszkańcy mogą ograniczyć zużycie energii i zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej?

       

      Wysyłka zaproszeń jest pierwszym etapem doboru Panelistów i Panelistek. Spośród osób, które otrzymają zaproszenie i które następnie wyrażą chęć udziału w panelu,  wyłoniona zostanie grupa 60 osób wraz z 10-osobową grupą rezerwową. Wylosowane osoby będą stanowić grupę reprezentatywną dla całego miasta pod względem cech społeczno-demograficznych 
      i przestrzennych (płeć, grupa wiekowa, dzielnica zamieszkania, poziom wykształcenia).

       

      Planowane terminy spotkań Panelu:

      1. 10 kwietnia 2021 r. – spotkanie inauguracyjne i edukacyjne;
      2. 17 kwietnia 2021 r. – spotkanie edukacyjne;
      3. 24 kwietnia 2021 r. – spotkanie edukacyjne;
      4. 15 maja 2021 r. – spotkanie deliberacyjne;
      5. 29 maja 2021 r. – spotkanie deliberacyjne;
      6. 12 czerwca 2021 r. – głosowanie i spotkanie podsumowujące.

       

      Spotkania odbywać się będą w godzinach 9.00-15.00 w krakowskiej Tauron Arenie.

      Za udział w panelu przewidziano wynagrodzenie.

      Ze względu na sytuację pandemiczną, która może uniemożliwić odbycie spotkań w trybie stacjonarnym, istnieje możliwość, iż spotkania uczestników panelu będą się odbywać w formule on-line. Operator panelu zapewni pełne wsparcie techniczne dla panelistów.

      Rekomendacje przyjęte z poparciem na poziomie co najmniej 80% głosujących panelistów będą przedłożone Prezydentowi Miasta Krakowa do realizacji.

       

      Operatorem Krakowskiego Panelu Klimatycznego jest Fundacja Instytut Polityk Publicznych, niezależna organizacja pozarządowa o profilu społeczno-eksperckim. 

       

      Dodatkowe informacje nt. Panelu znajdują się na stronach internetowych:

      Zadanie publiczne jest finansowane ze środków Miasta Krakowa.

     • Klasy I - III powitały wiosnę!

     • 19 marca 2021 r. dzieci z klas I – III wraz z wychowawczyniami powitały wiosnę. Aby podkreślić nastrój tego dnia oraz trochę na przekór aurze za oknem - przyszliśmy ubrani na zielono. Oprócz tego uczniowie mieli na głowach przepiękne, pomysłowe – WIOSENNE NAKRYCIA GŁOWY. 

      Klasa 1a przygotowała układ taneczny do piosenki „Wiosno, wiosenko”, wiosenną dekorację, w klasie odbył się również pokaz talentów. Dzieci oglądały film o oznakach  i zwiastunach wiosny jak również miały wiosenną, muzyczną gimnastykę na wesoło. 

      Uczniowie 1b wzięli udział w wiosennych zabawach ruchowych pt: „Wiosna na sportowo”. 

      Klasa 1c zaśpiewała piosenkę „Idzie do nas Wiosna” , dzieci odgadywały zagadki związane z rozpoznawaniem wiosennych ptaków i kwiatów, wykonały z kolorowego papieru bociana i pszczółkę.

      Klasa 2a powitała wiosnę pyszną, zdrową surówką, a klasa 2c miała okazję wykazać się wiedzą w klasowym, wiosennym turnieju.

      Uczniowie korzystali również z wiosennych gier na tablicy interaktywnej. 

      Był to wspaniały dzień i radośnie spędzony czas, na twarzach dzieci gościł nieustanny uśmiech, oby towarzyszył im jak najdłużej, bo nie ma nic piękniejszego niż dziecięca radość. 

     • Rozwijamy talenty

     • Jest nam bardzo miło poinformować, iż  sukcesy naszych uczniów w ogólnopolskich konkursach przedmiotowych przyczyniły się do wyróżnienia naszej szkoły Certyfikatem Placówki Rozwijającej Talenty. Dziękujemy i życzymy naszym uczniom i nauczycielom niegasnącego zapału do dalszego pogłębiania wiedzy, inspirowania i rozwijania talentów. Gratulujemy!

     • Dzień Patrona Szkoły

     • Marzec to miesiąc, w którym przypada rocznica urodzin i dzień imienin patrona naszej szkoły - generała Józefa Bema. Z tej okazji chcemy zachęcić wszystkich uczniów - młodszych i starszych - do zapoznania się z życiorysem Józefa Bema przygotowanym przez uczniów z koła teatralnego.

      Przygotowaliśmy dla Was również zabawy dzięki, którym sprawdzicie swoją wiedzę o patronie szkoły:

       

      >>>   UZUPEŁNIJ TEKST

      >>>   ZAGRAJ W MILIONERÓW


      Uczniów klas 4-8 zapraszamy do udziału  w QUIZIE ONLINE na temat dokonań naszego bohatera. Klasa, która osiągnie najwyższe wyniki, otrzyma nagrodę!

       

      >>>    QUIZ DLA KLAS 4-8

      QUIZ będzie aktywny od poniedziałku (15.03) od 8.00 przez dwa tygodnie do piątku 26.03.

       

      Zachęcamy również do udziału w konkursach plastycznych organizowanych z okazji Dnia Patrona Szkoły. Więcej informacji w zakładce  konkursy.