• Festiwal Pieśni Patriotycznych

     • Aby uczcić Narodowe Święto Niepodległości uczniowie klas młodszych sięgnęli w tym roku po repertuar patriotyczny. Festiwal Pieśni Patriotycznych i Żołnierskich nie mógł niestety odbyć się w szkole ze względu na sytuację epidemiologiczną. Nie zniechęciło to jednak młodych patriotów i przygotowane utwory zaprezentowali przed kamerą. 

      Zapraszamy do obejrzenia relacji z festiwalu!

     • Kacper Kubin z medalem na mistrzostwach w Ju-Jitsu

     • W piątek 15 października wraz z trenerem i kolegami z klubu Grappling Kraków wyruszyłem z Krakowa pociągiem na Mistrzostwa Polski w Ju-Jitsu do Warszawy. Po przyjeździe na miejsce, krótkim odpoczynku i posiłku udaliśmy się do hali na trening i sparingi. Następnego dnia po przybyciu na zawody do hali OSiR zostałem zważony i przypisany do odpowiedniej kategorii wiekowej i wagowej. Po zakwalifikowaniu się czekałem na rozpoczęcie walk. 

      Po wygraniu czterech kolejnych walkach doszedłem do finału w którym niestety przegrałem walkę z silniejszym zawodnikiem z Pabianic. Ostatecznie zająłem 2 miejsce i zdobyłem srebrny medal w kategorii Młodzicy do 38 kg. W nagrodę wraz z kolegami i trenerem udałem się na pyszny obiad i deser.  Zmęczony, ale szczęśliwy wróciłem do domu wieczorem w niedzielę 17 października. Uważam, że był to bardzo dobry wynik i chciałbym go powtórzyć za rok. 

      Kacper Kubin, kl. 5 b.

     • Sukcesy szachowe

     • Z radością informuję, że reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 123 z sukcesami zagrała w Mistrzostwach Krakowa w Szachach rozgrywanych w ramach Krakowskiej Olimpiady Młodzieży. Wspaniały wynik wśród dziewcząt uzyskała Milena Jacak (klasa 6a), która zdobyła 3 miejsce indywidualnie, również świetne 5 miejsce zdobyła Aurelia Figiel (klasa 8b) w klasyfikacji dziewcząt starszych. Natomiast wśród chłopców starszych Jakub Leski (klasa 7c) zdobył 8 miejsce indywidualnie. W klasyfikacji drużynowej klas młodszych dziewczęta: Alicja Gąsiorek (klasa 3c) i Milena Jacak zdobyły 4 miejsce, natomiast chłopcy w składzie: Stanislav Khvalyk i Piotr Wójcik (obydwoje klasa 3b) zdobyli 7 miejsce w Krakowie.

      Szczegółowe wyniki znajdują się na stronie: http://chessarbiter.com/turnieje.php

      Gratuluję i życzę dalszych sukcesów, Ryszard Budkiewicz.

     • Zbiórki zuchowe i harcerskie w naszej szkole

     • Serdecznie zapraszamy na zbiórki:

      -  gromady zuchowej (6-10 lat) w środy w godzinach 16:34-18:04 

      - drużyny harcerskiej (+10 lat) w piątki w godzinach 16:34-18:04.  

      Zbiórki odbywać się będą w harcówce przy SP 123.   Kontakt do drużynowych:  

      - 4 Podgórska Gromada Zuchowa ,Wawelskie Smoki”- dh. Magdalena Cieśla, kom. 504 698 622 

      -  4 ,,A” Podgórska Drużyna Harcerska ,,Zawiszacy” – dh Paweł Syc,  kom. 782 927 975 

       

      Z harcerskim pozdrowieniem,

      Czuwaj!

      phm. Sara Zago-Tastekin

      Komendantka Szczepu Czwartacy

      im. Szarych Szeregów

       

     • Sukces w konkursie matematycznym

     • Miło nam poinformować, że uczeń klasy 5b Kacper Kubin został finalistą konkursu matematycznego Krakowska Matematyka 2021.

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

     • Szkoła do hymnu!

     • W środę 10 listopada wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła do hymnu". O godzinie 11:11 dla uczczenia 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odśpiewaliśmy 4 zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego". Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

      Narodowe Święto Niepodległości zainspirowało także dzieci ze szkolnej świetlicy do wykonania pięknych biało-czerwonych prac! 

     • Dzień łamigłówek

     • Dnia 29 października w naszej szkole odbył się Dzień Łamigłówek przygotowany przez klasę 8b. Uczniowie pozostałych klas 4-8 chętnie brali udział w tym wydarzeniu. Z zaangażowaniem próbowali na przerwach rozwiązywać otrzymane zagadki.

      Bardzo dziękujemy za tak liczny udział i mamy nadzieję, że każdy uczeń dobrze się w tym dniu bawił.

      Uczniowie klasy 8b

     • Plebiscyt na najsympatyczniejszego zwierzaka domowego

     • W ramach  Szkolnego Konkursu  „Klasa z Klasą ‘’ organizowanego przez  Samorząd Uczniowski klas 4-8, klasa 4b wraz z wychowawcą zorganizowała plebiscyt na najsympatyczniejszego pupila. Akcja odbywała się od 18.10 – do 26.10.2021r. Aby wziąć udział w plebiscycie należało zrobić zdjęcie swojego zwierzątka i przynieść do szkoły. W akcję zaangażowali się  Uczniowie i Nauczyciele. W dniu głosowania 26 października o miano najsympatyczniejszego zwierzaka rywalizowało 55 zwierzątek.

      Wybór był bardzo trudny. 140 głosujących zdecydowało o wyborze trzech najsympatyczniejszych zwierzątek. Najwięcej głosów zdobyły: kotek Foksik Kai Kudłek z klasy 4b, świnka morska Stopek Wojtka Reubenbauera z kl. 8a i piesek Bambi pani Anny Włosek. Podobał się też jeżyk Piggy Ignacego Boruty z klasy 5a i piesek Mafi Oskara Jędrzejczyka. Dziękujemy za udział i wspólną zabawę.

      Uczniowie klasy 4b

     • Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

     • Ministerstwo Edukacji i Nauki zachęca uczniów przeżywających lęki, napięcia emocjonalne, kłopoty i trudności wpływające na zdrowie psychiczne do skorzystania z bezpłatnej infolinii Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12. 

      ​​​

      Pod tym numerem telefonu młodzi ludzie, a także ich opiekunowie otrzymają bezpłatne i profesjonalnie wsparcie psychologiczne.

      Do dyspozycji dzieci i młodzieży jest także czat internetowy. Zarówno telefon zaufania, jak i czat zapewniają pełną dyskrecję oraz anonimowość i są dostępne siedem dni w tygodniu przez całą dobę.

      Młodzi ludzie, którzy przeżywają trudności wpływające na zdrowie psychiczne, mogą skorzystać z bezpłatnego telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Dzwoniąc pod numer 800 12 12 12, otrzymają profesjonalne wsparcie psychologiczne. Rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość

      Dzieci i młodzież mogą skorzystać także z czatu internetowego. Nie wymaga on logowania oraz instalowania żadnej aplikacji.

      Telefon i czat są czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu! 

      Więcej informacji na temat Dziecięcego telefonu Zaufania można znaleźć na stronie Rzecznika Praw Dziecka

      Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka od 1 listopada zastąpił ogólnopolską infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605). 

     • Konkurs Wiedzy o Zdrowym Żywieniu

     • ZDROWE ŻYWIENIE = MĄDRE MYŚLENIE

      Zachęcamy uczniów klas VII i VIII do wzięcia udziału w Konkursie Wiedzy o Zdrowym Żywieniu. Konkurs realizowany jest przez Młodzieżowy Dom Kultury im. K. I. Gałczyńskiego w Krakowie przy współpracy z Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rodziny. Jego celem jest rozwijanie zainteresowań uczniów problemami zdrowego żywienia oraz edukacja prozdrowotna.

      I etap konkursu (eliminacje szkolne w formie testu) odbędzie się 19.XI, natomiast II etap - FINAŁ w dniu 26.XI.2021 r. w Domu Kultury przy ul. Beskidzkiej.

      Do FINAŁU awansuje 30 uczniów z największą ilością punktów po I etapie.


      Chętnych, prosimy o kontakt z p. Justyną Frączek do dnia 5.XI.2021 r. 


      Regulamin konkursu: https://www.mdkgal.edu.pl/files/2021/10/Regulamin-konkursu-o-zdrowym-zywieniu-ost.pdf

     • Wycieczka klas siódmych

     • W dniu 21 października uczniowie klas 7a, 7b i 7 c uczestniczyli w jednodniowej wycieczce po ziemi bocheńskiej. Podczas wyjazdu uczniowie wysłuchali najciekawsze historie z okresu I i II Wojny Światowej związane z ziemią bocheńską, zwiedzali Nowy Wiśnicz w tym Dworek Koryznówka (w którym ukrywał się generał Pilecki).

      Następnie przejechali na cmentarz z okresu I wojny światowej, gdzie uczestniczyli w aktywnych warsztatach Quest w formie rywalizacji. Na zwycięzców czekał skarb :) Na zakończenie wycieczki było ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz gry i zabawy sportowe. Ciepła, słoneczna pogoda towarzyszyła przez cały wyjazd.

      Wychowawcy klas 7 (I.Kondratiuk, R.Budkiewicz, J.Frączek)

     • Szkoła pamięta!

     • W minionym tygodniu przyłączyliśmy się do akcji „Szkoła pamięta”. Uczniowie klasy 2b wybrali się na wycieczkę na Kopiec Kościuszki . Po drodze odwiedziliśmy cmentarz na Salwatorze, gdzie zapaliliśmy znicz na zbiorowej mogile, mieszkańcom, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Potem piękną, jesienna aleją doszliśmy pod forty na Kopcu. Dzięki uprzejmości taty jednego z naszych kolegów, który jest przewodnikiem, dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek o Tadeuszu Kościuszce oraz poznaliśmy krótką historię powstania kopca naszego narodowego bohatera.

      Podziwialiśmy zarówno potężny kopiec jak i wzniesioną wokół twierdzę. Będąc pod jego wrażeniem, po powrocie wykonaliśmy makiety. W przyszłym tygodniu Pani przeczyta nam jeszcze opowiadanie „Mały Tadek rusza śladami Tadeusza”. Bardzo zaciekawiła nas postać Tadeusza Kościuszki.

     • Z życia świetlicy...

     • Podczas zajęć świetlicowych uczniowie klas IIIb i IIIc stworzyli mały zespół instrumentalny. Wspólnie wykonali melodię pt. "Owieczki Kasi". Zapraszamy do słuchania! :)

      Uczniowie rozwijają także swoje talenty plastyczne, co widać na załączonych zdjęciach.

     • Trzecioklasiści w Puszczy Niepołomickiej

     • Złota polska jesień to idealny moment na wycieczkę do lasu mieniacego się wspaniałymi koloram. Okazję do podziwiania wspaniałej natury mieli uczniowie i uczennice klasy IIIb i IIIc, którzy 19 października wraz z opiekunami uczestniczyli w zajęciach terenowych w Puszczy Niepołomickiej. Realizując projekt "Zostań pomocnikiem leśnika" przemierzali leśne ścieżki obserwując przyrodę. 

      Każde z dzieci otrzymało od Nadleśnictwa Niepołomice specjalny zeszyt z zadaniami, dzięki któremu mógł dowiedzieć się jak zbudowany jest las, na czym polega praca leśnika, jakie korzyści daje nam ekosystem leśny oraz jakie możemy spotkać w lesie rośliny i zwierzęta. Była to wspaniała okazja do utrwalenia i sprawdzenia w praktyce wiedzy przyrodniczej zdobytej na lekcjach oraz miło spędzony czas na łonie natury.

     • W dawnej szkole...

     • okazji obchodów Dnia Edukacji Narodowej uczniowie klasy 2a oraz 2b odwiedzili Muzeum Etnograficzne Krakowie, gdzie uczestniczyli w warsztatach: „W dawnej szkole”.

      Drugoklasiści dowiedzieli się do jakiej szkoły chodzili ich dziadkowie i pradziadkowie, zasiedli w drewnianych ławkach sprzed lat. Poznali świat drewnianych tornistrów, tabliczek do pisania kredą, ławek z kałamarzami, dowiedzieli się również o dyscyplinie panującej w dawnej szkole – do czego służyły ośle uszy, woreczki z grochem. Dzieci miały również możliwość ćwiczenia kaligrafii piórem ze stalówką. Bardzo im się podobało :-) Po wizycie w muzeum skorzystaliśmy z pięknej pogody i podziwialiśmy złotą, polską jesień spędzając czas na świeżym powietrzu.

     • Ślubowanie Pierwszoklasistów

     • Zaprzyjaźnić się z książkami,

      dumą swojej szkoły być,

      ze wszystkimi pierwszakami 

      ślubujemy dziś!

      Uczniem być - to ważna sprawa

      i otwierać wiedzy drzwi.

      Uczyć się, by świat poznawać,

      ślubujemy dziś!

      14 października 2021 r. dzieci z klasy 1a oraz 1b złożyły uroczyste ślubowanie i zostały pasowane przez panią Dyrektor na uczennice i uczniów naszej szkoły. Życzymy im wielu sukcesów w nauce!

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • W tym roku szkolnym obchody Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole rozpoczęły się w już 12 października. Właśnie tego dnia uczniowie klas III przygotowani przez wychowawców: P. Dorotę Cienkosz, Marię Mikę i Justynę Zapiór zaprosili Dyrekcję, Wychowawców, Nauczycieli oraz młodsze Koleżanki i Kolegów na uroczystą akademię podczas której trzecioklasiści zaprezentowali program artystyczny. Nie zabrakło podziękowań, pięknych życzeń i piosenek, a akademię zakończył wspólny i radosny śpiew piosenki "Sto lat" dla wszystkich Nauczycieli.

      Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz przedstawiciele klas IV-VIII uczestniczyli w uroczystej akademii w czwartek 14 października. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klasy VIIIa pod okiem P.Justyny Zając. Młodzież w humorystyczny sposób przedstawiła scenki z życia szkoły, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego złożyła życzenia wszystkim pedagogom, a opiekunka SU P. Agnieszka Piskorska - Łuszczyńska zadedykowała wszystkim piękne opowiadanie z książki pt. "Balsam dla duszy nauczyciela". Uroczystość zakończyło wręczenie Paniom Dyrektor i Wicedyrektor upominków - wspaniałych portretów wykonanych przez uczennicę klasy Vb Alicję Urban. 

      Wszystkim uczniom serdeczanie gratulujemy występów, pedagogom raz jeszcze składamy najlepsze życzenia! 

     • Park Rzeczny Drwinka wysprzątany!

     • W dniu 10 października 2021 roku, wspólnie z członkami Szkolnego Koła Wolontariatu Szkoły Podstawowej nr 123 w Krakowie zebraliśmy się, aby posprzątać śmieci z pobliskiego Parku Rzecznego Drwinka. W akcji wzięli również udział członkowie Stowarzyszenia Drwinka oraz panie nauczycielki z SP nr 123: pani Iwona Kondratiuk, pani Monika Pepłowska oraz pani Katarzyna Siemieńska. 

      Każda z nich stanęła na czele jednej z trzech grup, na które podzieliliśmy się przystępując do akcji.  Poszczególne zespoły miały za zadanie wysprzątać przydzielone im obszary parku. Łącznie zebraliśmy 240 litrów śmieci, które zapakowaliśmy w 118 worków. Odpady składaliśmy w trzech pobliskich punktach odbioru śmieci. Po zakończeniu akcji jej efekty były widoczne w każdym z tych punktów, a przede wszystkim na terenie Parku Rzecznego Drwinka.