• Wizyta w Teatrze Współczesnym w Krakowie

     • W dniu dzisiejszym klasy drugie odwiedziły Teatr Współczesny w Krakowie, gdzie miały okazję obejrzeć spektakl przygotowany na podstawie lektury "Doktor Dolittle". Atmosfera w tym kameralnym teatrze udzielała się wszystkim: mali widzowie żywo reagowali na losy bohaterów i miało się wrażenie, że sami są uczestnikami przedstawienia. Po widowisku było spotkanie z jednym z aktorów tego teatru, który przeprowadził krótkie warsztaty teatralne na temat magii teatru.

     • Coraz bliżej święta...

     • W tym roku szkolnym niestety znowu nie mogliśmy się spotkać na światecznej akademii, jednak uczniowie klas 1-3 podjęli się wykonania wspólnego projektu, którego efektami chcemy się podzielić w tym miejscu. 

      Zapraszamy do obejrzenia świątecznego montażu w wykonaniu uczniów klas 1-3. Pomysłodawcą i auorką scenariusza jest p. Wioletta Antosiewicz, która wraz z uczniami z klasy 2b przygotowała bożonarodzeniową inscenizaję zatytułowaną "Zmierzając do Betlejem". W projekcie wzięli udział także uczniowie pozostałych klas, wykonując kolędy i pastorałki. Życzymy wszystkim Wesołych Świąt i ... miłego odbioru! :)

     • Zbiórka żywności dla hospicjum Alma Spei - podsumowanie

     • W dniach 22.11 - 26.11 Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało zbiórkę żywności i chemii gospodarczej dla rodzin podopiecznych Hospicjum  w ramach wsparcia przed Świętami Bożego Narodzenia. 

       


       

      Uczniowie klas 4-8 mogli przekazać żywność wolontariuszom  pełniącym dyżur na długich przerwach, a uczniowie klas 1-3 swoim Wychowawcom.  Zbierane były produkty żywnościowe oraz chemia gospodarcza. 

      Akcja cieszyła się popularnością, zebraliśmy sporo jedzenia i kosmetyków, które zostały przekazane hospicjum Alma Spei. Dziękujemy!

     • Barbórka w 3a

     • "Ta czapka górnicza

      Ma puszyste piórka

      Pamięta tę czapkę

      Niejedna Barbórka

      Jest czapka jak węgiel

      Ze ścian korytarzy,

      A znaczek na czapce

      Wesoło się jarzy."

      Barbórka, często nazywana także Świętem Górnika, to nie tylko święto wszystkich kobiet o imieniu Basia, ale także, a może przede wszystkim święto górników obchodzone każdego roku 4 grudnia. 

      Święta Barbara uchodzi za patronkę tych, których zawód wiąże się z trudną pracą i poświęceniem, a więc nie tylko górników, ale także żołnierzy, hutników itp. Obrazy i rzeźby przedstawiające św. Barbarę można zobaczyć w wielu kościołach, muzeach i kopalniach znajdujących się na południu Polski. Najstarsza rzeźba patronki górników pochodzi z 1689 r. i mieści się w kopalni soli w Wieliczce.

     • Grudzień na świetlicy

     • Święta coraz bliżej. Wszyscy wokół zaczynamy się do nich przygotowywać. Dziś do świetlicy nadleciały Anioły, wszyscy z zapałem przyłączyli się do prac. Część z nich będzie dekoracją na przedstawieniu, a część zawiśnie w domach na choinkach.

      Mikołaje, choinki i kolorowe aniołki!

     • Wizyta Świętego Mikołaja

     • W poniedziałek 6 grudnia do naszej szkoły zawitał szczególny gość:  najpopularniejszy ze wszytskich świętych - Święty Mikołaj! Przybysz z dalekiej, zimnej Laponii odwiedził naszych najmłodszych uczniów i wręczył im świateczne podarunki. 

      Mikołaju! BARDZO CI DZIĘKUJEMY! Zapraszamy za rok!

     • Czekoladowe mikołajki

     • Dzień 6 grudnia klasa 2b spędziła na mikołajkowych warsztatach w Manufakturze Czekolady. Na początku mali czeladnicy poznali historię czekolady. Potem własnoręcznie z masy czekoladowej wycinali świąteczne ozdoby. Wykonane przez siebie  słodkości zabrali w ozdobnych kuferkach do domu. Chętni zaliczyli jeszcze  mikolajkowo-czekoladowy makijaż .Było bardzo słodko i wesoło, wszyscy stwierdzili, że ten pomysł to strzał w dziesiątkę. 

     • Święta godne, a nie głodne!

     • Takie motto towarzyszy tegorocznej zbiórce żywności organizowanej przez Banki Żywności, do której przyłączyło się Szkolne Koło Wolontariatu. W zeszły piątek i sobotę – 26,27 listopada nasi wolontariusze w ramach akcji organizowanej przez Krakowski Bank Żywności zbierali produkty spożywcze dla potrzebujących w markecie Lidl przy ulicy Ćwiklińskiego. 

      W akcji brało udział 20 uczniów SP 123 oraz trzy nauczycielki – pani Monika Pepłowska, pani Katarzyna Siemieńska oraz pani Iwona Kondratiuk. Pracowaliśmy do późna i już pierwszego dnia zebraliśmy 272 kg żywności!

      Dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszych wolontariuszy w dwa dni zebraliśmy pół tony produktów żywnościowych, które zostały pięknie posegregowane, spakowane i przekazane Bankowi Żywności. Kolejny raz przekonaliśmy się, że warto pomagać, a swoją pozytywną energią zaraziliśmy też klientów marketu.

      Szkolne Koło Wolontariatu

     • Wycieczka klasy 2a

     • 2 XII 2021 uczniowie klasy 2a uczestniczyli w wycieczce do Kopalni Soli w Bochni – najstarszej kopalni soli w Polsce. Sam początek wizyty budził wiele emocji gdyż zjechaliśmy pod ziemię autentyczną windą górniczą, zainstalowaną w 450-letnim szybie Campi.

      Mieliśmy okazję przejechać się podziemną kolejką, pograć w piłkę 250 m pod ziemią, wędrowaliśmy długimi podziemnymi korytarzami, spotykając po drodze historyczne postacie. Z niecierpliwością czekaliśmy na spotkanie z Mikołajem, który z początkiem grudnia odwiedza zabytkowe solne wyrobiska, aby spotkać się z dziećmi i przekazać im swoją prawdziwą historię — historię Mikołaja, biskupa z Miry.

      Tym razem to Mikołaj zwraca się o pomoc do dzieci. W trakcie zwiedzania najstarszej kopalni soli w Polsce zagubił on, worek na prezenty i bardzo chciałby, aby ktoś pomógł mu go odszukać. Zostawia w tym celu list ze wskazówkami, za pomocą, których będzie można odszukać zaginiony przedmiot i dotrzeć wprost na spotkanie z Mikołajem.

      Wycieczka była bardzo udana, mimo długich wędrówek podziemnych. Byliśmy trochę zmęczeni, ale zadowoleni. :-)

     • Wyniki konkursu "Flaga Wielkiej Brytanii"

     • W naszej szkole odbył się konkurs plastyczny dla uczniów klas pierwszych w ramach języka angielskiego. Zadaniem uczniów było wykonanie dowolną techniką flagi Wilekiej Brytanii. Wszystkim uczestnikom gratulujemy pomysłów, inwencji oraz staranności wykonanych prac. A oto flagi nagrodzone w naszym konkursie. Gratulujemy!

      1 miejsce: Anna Łaskawiec 1b

      2 miejsce: Amelia Jankowicz 1a,  Wiktoria Bielecka 1b 

      3 miejsce: Dariia Mazurchuk 1b

      Wyróżnienia: Mateusz Drużbacki 1a, Alicja Maślanka 1a, Aleksander Góra 1b

       

      Jury konkursowe: Nika Kuliś, Magdalena Pala

     • Ania wyśpiewała II miejsce!

     • Jest nam bardzo miło poinformować, iż uczennica klasy IIIc Ania Stefan-Sadzikowska zdobyła II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Pieśni Patriotycznej organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 61. Konkurs odbywał się w formie online, a zadaniem uczestników było nagranie swojego wykonania wybranej piosenki patriotycznej. Ania wybrała piosenkę żołnierską pt. "Serce w plecaku". Konkursowego wykonania można posłuchac poniżej. Gratulujemy serdecznie!

      Laureaci konkursu:

      I miejsce wyśpiewał sobie Wojciech Popek ze Szkoły Podstawowej nr 117 piosenką „Pierwsza kadrowa”

      II miejsce zdobyła Anna Stefan – Sadzikowska ze Szkoły Podstawowej nr 123 za interpretację piosenki „Serce w plecaku”

      III miejsce przyznano Łucji Sobierskiej ze Szkoły Podstawowej nr 61, która  śpiewająco odpowiedziała na pytanie „Co to jest niepodległość?”

      Wyróżnienia otrzymali Przemysław Szwajdych ze Szkoły Podstawowej nr 117 za piosenkę „My, Pierwsza Brygada”

      oraz Alicja Majcher ze Szkoły Podstawowej nr 61 za utwór „Pierwsza kadrowa”

     • Sukcesy naszych uczniów

     • Miło nam poinformować, iż uczniowie naszej szkoły zakwalifikowali się do rejonowego etapu Małopolskiego Konkursau z j.angielskiego, matematyki i chemii. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

      - Aleksander Opiela z klasy 5b  - j. angielski

      - Konrad Woźniak z klasy  8b -  matematyka

      - Lidia Łyczak z klasy  8a - chemia


       

     • Hokus-pokus, czary-mary. Co nas czeka? Nie do wiary!

     • 29 listopada klasy 2 a i 2 b zorganizowały klasowe „Andrzejki”. Uczniowie wraz z wychowawcami zgłębiali tajniki wróżb i zwyczajów andrzejkowych. Nasi uczniowie, oczywiście z „przymrużeniem oka", poznawali swoją przyszłość. Część wróżb przygotowali uczniowie klasy 2b. Było lanie wosku online; kim będę w przyszłości? Co mnie czeka? przekładanie butów i wiele innych. Nie zabrakło też zabaw i tańców.

      We wtorek 30 listopada zabawy andrzejkowe urządzili również uczniowie klas 2c, 3b i 3c. Najpierw sale lekcyjne zamieniły się w magiczne salony wróżb, a następnie dzieci bawiły się wspólnie przy muzyce na sali gimnastycznej. 

     • Warsztaty z ceramiki

     • W poniedziałek 29 listopada uczniowie klas 1-3 wzięli udział w 2 części zajęć warsztatowych z ceramiki. Ulepione podczas pierwszego spotkania prace z gliny zostały wysuszone i wypalone w specjalnym piecu. Gotowe dotarły do szkoły i czekały już tylko na ozdobienie przez ich właścicieli. Spod rąk małych artystów wyszły  wzory o różnej tematyce, jesienne drzewa, biedronki - przyborniki i już w temacie świątecznym- choinki. Oto piękne przykłady ich pracy:

     • Nagrodzone prace konkursowe świetlicy ,,Jesienne drzewo"

     • Serdecznie gratuluję laureatom konkursu plastycznego "Jesienne Drzewo":

      I MIEJSCE - Alicja Wawreniuk Ia

      II MIEJSCE - Karol Hala IIb, Justyna Gargaś IIIb

      III MIEJSCE - Wojciech Kulig Ib

      WYROŻNIENIA: Amelia Jankowicz Ia, Aleksander Góra Ib, Bartłomiej Szęklewski IIb, Adrian Zator IIb.

      Joanna Matoga - wychowawca świetlicy,organizator konkursu.

     • Jesienny kolorowy tydzień 2021

     • W minionym tygodniu w naszej szkole odbyła się coroczna akcja klas 1-3 pod hasłem "Kolorowy jesienny tydzień". Nasi najmłodsi uczniowie postawili na piękne jesienne kolory, dzięki którym nas przekór jesiennej szarudze- zrobiło się radośniej! 

     • Wyniki Szkolnego konkurs dla uczniów klas piątych „Smacznie, Zdrowo, Kolorowo”

     • Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniów klas piątych, którzy wzięli udział w szkolnym konkursie kulinarno-artystycznym, dotyczącym zdrowego żywienia. Spośród wszystkich nadesłanych prac komisja konkursowa wybrała trzy, które postanowiła nagrodzić wyróżnieniem.

      Prace, które spełniły wszystkie wymagania regulaminowe oraz zdobyły największe uznanie w oczach jury to:

      - „Jogurtowe niebo w gębie” Franciszka Cygana (5B),

      - „Jajeczna bajka z sałatką” Hanny Rożek (5A) oraz

      - „Grecka sałatka makaronowa” Kacpra Kubina (5B). 

      Poniżej prezentujemy zdjęcia prac konkursowych. Gratulujemy laureatom, życząc dalszych sukcesów oraz ciekawych pomysłów kulinarnych!

      Organizatorzy

     • Światowy Dzień Misia

     • 25 listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Misia - wszystkie misie mają swoje święto. Klasa 2a godnie uczciła ten dzień: każde dziecko przyniosło tego dnia do szkoły swojego ulubionego misia. Oprócz tego poznaliśmy „Historię pluszowego misia”, oglądaliśmy film edukacyjny o znanych misiach – rozwiązywaliśmy zagadki; graliśmy w grę pt ”Wyturlaj misia” w której każde dziecko rysowało swojego misia i nadało mu imię. 

      Na koniec świetnie bawiliśmy się do piosenek o misiach. Szkoda, że Dzień Misia jest tylko raz w roku :-).

     • Pisk Białego Orła

     • We wtorek 23 listopada odbyła się uroczysta akademia dla uczniów klas IV-VIII z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Po krótkim wspomnieniu historycznego dnia 11 listopada 1918 roku, uczniowie odśpiewali hymn narodowy w obecności pocztu sztandarowego szkoły, a następnie obejrzeli spektakl muzyczny zatytułowany "Pisk Białego Orła". Przedstawienie zaprezentowali uczniowie Szkolnego Koła Teatralnego  przygotowani przez p. Dorotę Cienkosz i Justynę Zapiór.

      "Pisk Białego Orła" to historia wiejskiej rodziny, mocno naznaczonej patriotyzmem, która w czasie I Wojny Światowej przeżywa wojenną traumę - wymarsz ojca i jednego z synów na front. Ludzie ci ukrywają w swoim domu poetę, który odwołując się często do literatury i poezji okresu zaborów, podtrzymuje i umacnia głęboki patriotyzm domowników. Symbolem wolnej Polski staje się biały orzeł, którego głos - pisk, słyszalny w duszy Polaków, nie pozwala tracić nadziei na wolność.

      Podczas spektaklu mogliśmy podziwiać wspaniałe umiejętności aktorskie i wokalne naszych uczniów. Treść przedstawienia wzbogacały piękne i nastrojowe piosenki wykonywane przez chórek uczniów z klas IIIb i IIIc. Ogromne znaczenie miała również piękna scenografia i rekwizyty, dzięki którym wszyscu mogliśmy przenieść się do tych pamiętnych dni 1918 roku.

      W przedstawieniu udział wzięli: Szymon Kisiel, Wiktoria Gwiazdowicz, Aurelia Figiel, Kornelisz Kusiak, Milena Jacak, Kacper Trybuła, Ignacy Boruta, Milena Syrek, Hanna Rożek.

      Gratulujemy!