• Dzień Ziemi 2022

     • 22 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole 52. Międzynarodowy Dzień Ziemi, który jest największym dorocznym świętem ekologicznym na świecie, poświęconym naszej planecie i jej środowisku naturalnemu.

      W ramach szkolnych obchodów tego święta, nasza społeczność szkolna miała okazję zakupić sadzonki roślin wyhodowanych specjalnie na tą okazję. Na naszym stoisku dominowały rośliny z rodzaju Geranium, Chlorophytum oraz wielobarwne trzykrotki i fitonie. Sam kiermasz cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, a zakupione rośliny na pewno staną się ozdobą naszych domów i przyczynią do poprawy jakości powietrza, którym na co dzień oddychamy.

      Uczniowie klas IV-VI w ramach konkursu pt. „Śmieciowa EKO zabawka” wykonali ciekawe formy przestrzenne z wykorzystaniem surowców wtórnych, takich jak: plastikowe butelki, aluminiowe puszki, kapsle po napojach, zakrętki, zużyty papier, makulatura, tektura i wiele innych. Pokazali tym samym, jak w prosty sposób można wykonać „coś z niczego” i nadać naszym odpadom tzw. „drugie życie”.

      Część naszych podopiecznych napisała specjalne listy dla Ziemi, w których zachęciła osoby dorosłe do proekologicznych zachowań i podejmowania działań na rzecz ochrony przyrody i środowiska naturalnego.

      Nasi ósmoklasiści wzięli udział w corocznej akcji sprzątania Parku Rzecznego Drwinka. Dzięki ich dużemu zaangażowaniu i aktywności udało się zebrać ogromne ilości odpadów,  które na co dzień zaśmiecają i zanieczyszczają to niezwykłe i urokliwe miejsce. Ich poświęcenie dało terenom zielonym naszej dzielnicy kolejny, głęboki oddech.

      Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie szkolnych obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi składamy serdeczne podziękowania!

     • Rowerowy Maj

     • Nasza szkoła przystępuje do Kampanii Rowerowy Maj. Kampania realizowana jest przez Miasto Kraków. Głównym celem zabawy jest promowanie aktywności fizycznej i zrównoważonej mobilności, w szczególności komunikacji rowerowej. Uczestnikiem Rowerowego Maja może być każdy uczeń zgłoszonej do udziału placówki. Warunkiem uczestnictwa dziecka w Kampanii jest wyrażenie pisemnej zgody przez rodzica/opiekuna i dostarczenie jej do wychowawcy do piątku 29 kwietnia 2022 roku (zgoda może być wysłana przez dziennik elektroniczny).

      Za aktywne podróże uznaje się przejazdy do szkoły rowerem, hulajnogą, a także w przypadku dalszych odległości, podróże komunikacją miejską łączone z aktywnymi podróżami odbyte od dnia 4 maja do dnia 31 maja 2022 roku.

      Zasady kampanii są bardzo proste: każdy uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy.

      Najaktywniejsi uczestnicy zabawy otrzymają ciekawe nagrody. Szczegółowe informacje oraz regulamin znajdą Państwo na stronie internetowej naszej szkoły oraz na stronie organizatora Kampanii (link poniżej).

      Koordynator szkolny: Justyna Frączek

     • Wielkanoc

     • Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu własnoręcznie wykonali kartki wielkanocne. Zostały one przekazane Seniorom uczestniczącym w zajęciach "Z kulturą na ty - od malucha do seniora", organizowanych na terenie Centrum Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej "Na Kozłówce". Uczniowie spotkali się z  Seniorkami, złożyli życzenia i wręczyli pięknie zdobione kartki.

     • Pomagamy Polakom na Ukrainie

     • Uczniowie naszej szkoły tuż przed Świętami Wielkanocnymi przyłączyli się do akcji pomocy Polakom na Ukrainie. 

      Na pomoc czekały osoby polskiego pochodzenia, które pozostały na Ukrainie. Najczęście ludzie starsi, ubodzy i nieporadni nawet w czasie pokoju, a co mówiąc wojny. Wielkanocne Paczki zostały przygotowane przez uczniów klasy 7a i 3c oraz przekazane zostały do Domu Polonii w Krakowie. Stamtąd zostały  dowiezione do rodaków w rejonach: wołyńskim, chmielnickim, winnickim, tarnopolskim, odesskim, lwowskim.  

      Serdecznie dziękujemy za okazane serce i pomoc!

     • Świąteczna środa w szkole…

     • Kochani,

      13 kwietnia w naszej szkole królowała świąteczna, wielkanocna  wrzawa, przepełniona JAJEM w roli głównej, a nade wszystko śmiechem !

      Mieliśmy okazję poznać zwyczaje Świąt Wielkiej Nocy, z różnych zakątków świata, a celem każdej klasy było zdobycie gigantycznej pisanki z niespodzianką w środku dla wszystkich uczniów.

      Przecudne gałązki wierzbowe, latawce, kapelusze i tradycyjny stół wielkanocny, wszystkich zachwyciły !

      Wspomnienia to jedyny wehikuł czasu, jakim dysponujemy – zatem galeria zdjęć okaże się bezcenna…, a selfie Pań Dyrektor… - sami zobaczcie !

      Podziękowania szczególne kieruję do Rodziców, którzy poświęcili czas, by dzisiejszy dzień zapisał się w naszej pamięci wielkanocnym akcentem !

      Agnieszka Piskorska

      Ewelina Dranka

      SU, klasa 5a

     • U progu Wielkanocy...

     • W dniu dzisiejszym odbył się apel klas 1-3 pod tytułem Przy wielkanocnym stole. Był to wspólny  program wszystkich klas w trakcie, którego Panie odczytywały wiersze a uczniowie śpiewali wesołe piosenki o tematyce świątecznej.​​​​​​​

      W klasach odbyły się spotkania przy wielkanocnym stole, zaś uczniowie klasy 2b odwiedzili kolegów z klas pierwszych z inscenizacją Wielkanocny alfabet.​​​​​​​

     • Wielkanocne warsztaty z ceramiki

     • W minionym tygodniu odbyła się druga część warsztatów z ceramiki tym razem o tematyce wielkanocnej. Dzieciaki jak zawsze świetnie sobie poradziły i wykonały piękne prace, które na pewno będą ozdobą w domach podczas nadchodzących świąt Wielkanocnych.

     • Klasa 3c z wizytą w bibliotece

     • Po długiej przerwie spowodowanej pandemią Filia nr 44 Biblioteki Publicznej ponownie otworzyła drzwi dla młodych czytelników. W czwartek 31 marca uczniowie klasy 3c wraz z wychowawcą i panią Magdaleną Feliks odwiedzili osiedlową bibliotekę. Dzieci czestniczyczyły w bardzo ciekawych zajęciach przygotowanych przez panie bibliotekarki w oparciu o książkę pt. "Czarna książka kolorów". 

      "Książka ta  jest miejscem spotkań między widzącymi i niewidzącymi. Nie jest książką dla niewidomych, jest książką dla wszystkich, gdyż uczy współodczuwania i uwrażliwia na odmienność. Autorka książki wyobraziła sobie przyjaźń dwóch chłopców, z których jeden, Tomek, jest niewidomy. Jego widzący przyjaciel opowiada nam, jak Tomek potrafi poczuć, dotknąć, usłyszeć, posmakować kolory. My też zaczynamy je widzieć inaczej, tak jak Tomek w 'świecie ciemności'."

      Uczniwoie mieli okazję poznać historię Louisa Braille'a - twórcy alfabetu dla osób niewidomych, a także czuć się w sytuacje osoby niewidomej wykonując intersujące ćwiczenia i eksperymenty.

     • Z wizytą w Teatrze Groteska

     • W marcu uczniowie klasy IIIa, IIIb i IIIc wybrali się do Teatru Groteska w Krakowie. Dzieci uczestniczyły w spektaklu pt.: „Detektyw Pozytywka”, przygotowanym na podstawie książki autorstwa Grzegorza Kasdepke.

      Podczas przedstawienia uczniowie mieli możliwość rozbudzenia swoich zainteresowań teatralnych, uczenia się kultury odbioru sztuki i świadomego z nią obcowania. Kształtowali nawyki właściwego zachowania się  w miejscach publicznych oraz integrowali się podczas wspólnego wyjścia. 

      Detektyw Pozytywka, który potrafi rozwiązać każdą zagadkę,  oczarował dzieci. Świadczył o tym głośny śmiech oraz aktywny i pełen emocji udział w przedstawieniu.

     • Wycieczka klas trzecich do Kopalni Soli w Bochni

     • Uczniowie klasy IIIa, IIIb I IIIc odwiedzili zabytkową, najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni.

             Podróż rozpoczęła się od zjazdu pod ziemię. Panie Przewodniczki - bardzo ciekawie przybliżyły nam historię kopalni, opowiedziały o ciężkiej pracy górników, o tradycjach, obyczajach i legendach z nią związanych. Mieliśmy możliwość podziwiania prawdziwych arcydzieł wykonanych z soli oraz odbyć podróż podziemną kolejką zwaną „Kuba”. Ciekawostką okazała się Kaplica Św. Kingi, ponieważ jest ona jedynym na świecie kościołem, przez który biegną tory kolejowe i przejeżdża pociąg. Na koniec spotkaliśmy się z dobrym duchem kopalni Skarbnikiem, który sprawdził naszą wiedzę i obdarował woreczkami soli tzw. „białym złotem”. Były też gry i zabawy na boisku sportowym w komorze Ważyn.

               Pobyt w kopalni był dla nas interesującą lekcją historii.