• CyberTriki - Program Bezpieczny Kraków

          • Dzień Ofiar Przestępstw to polskie święto obchodzone 22 lutego na mocy ustawy Sejmu RP z dnia 12 lutego 2003 roku celem monitorowania sytuacji ofiar przestępstw oraz działań na rzecz poprawy ich położenia. W ramach tego dnia chcemy przekazać stworzone przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w ramach Programu poprawy bezpieczeństwa dla miasta Krakowa na lata 2022 – 2024 pn. „Bezpieczny Kraków” serię filmów edukacyjnych CyberTriki.

            Są to materiały skierowane do dzieci, młodzieży oraz seniorów, którew przystępny sposób objaśniają jakie zagrożenia czekają na nas w sieci i jak się przed nimi skutecznie bronić.  To kompendium wiedzy dla każdego, kto porusza się w cyberświecie i chce być w nim bezpieczny. Okazuje się, że zastosowanie prostych, nieskomplikowanych  zabiegów to nic trudnego!


            >>>ZOBACZ SERIĘ FILMIKÓW TUTAJ <<<​​​​​​


          • POCZTÓWKA DO KOLEKCJI Z ŻYCIA J. BEMA - KONKURS SU

          •  Kochani,

            przed nami marzec, a marzec to miesiąc poświęcony PATRONOWI SZKOŁY. Mam nadzieję, iż wśród Nas są tacy, którzy pomimo nowoczesnych technologii wciąż wysyłają pocztówki (np. z wakacji, ferii) lub je kolekcjonują. Konkurs dedykuję uczniom klas 4-8, którzy pragną poprzez swój talent, wyobraźnię, wiedzę, stworzyć unikatową serię pocztówek z życia Józefa Bema.

            Technika dowolna z zachowaniem formatu widokówki ( inspiracją niech będą sceny z życia, Jego podobizna ...). Prace należy dostarczyć opiekunom SU do 15 marca br. Można skorzystać ze strony https://www.canva.com/pl_pl/pocztowki/szablony/urodziny/

            Opiekunowie SU

            Agnieszka Piskorska,

            Ewelina Dranka

          • Klasa 1a na urodzinach Mikołaja Kopernika

          • W piątek 17 lutego uczniowie klasy 1a wzięli udział w lekcji bibliotecznej w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

            Zajęcia zatytułowane "Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię..." dotyczyły postaci wybitnego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika i wpisały się w obchody 550 rocznicy jego urodzin. 

             

             

            Podczas zajęć dzieci zapoznały się z biografią Mikołaja Kopernika, dowiedziały się ciekawostek na temat jego życia, rodziny oraz miasta z którego pochodził. Zajęcia były także okazją do powtórzenia wiedzy o Układzie Słonecznym w formie zabaw ruchowych i plastycznych. Na zakończenie wszyscy degustowali pyszne toruńskie pierniczki.

          • WOŚP 2023 - fotorelacja

          • Wszystkim tym, który włączyli się w organizację Szkolnego Finału WOŚP składam serdeczne podziękowania za włożony trud i czas poświęcony na przygotowanie występów artystycznych i pokazów, prac plastycznych i rękodzieła artystycznego. Dziękuję też za udostępnienie, udekorowanie i nagłośnienie, a następnie sprzątanie sali gimnastycznej i jadalni, za przygotowanie i prowadzenie Kawiarenki i Kiermaszu oraz za wszystkie ciasta, desery, przekąski i inne dary rzeczowe, które sprzedawaliśmy lub licytowaliśmy podczas Finału. Dziękuję, że byliście z nami, dziękuję za gromkie oklaski i emocjonujące licytacje oraz za każdą złotówkę wydaną na ten szczytny cel. Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję, że uda nam się powtórzyć ten sukces za rok.

            Adrianna Misiuda

          • SERCEM POZDRAWIAM... - 14 LUTY

          • Kochani,

            warto mówić, co się czuje. Warto też o uczuciach pisać ...14 lutego możesz skorzystać z naszej walentynkowej, szkolnej poczty. Okaż sympatię, życzliwość poprzez walentynkową kartkę (imię, nazwisko, klasa) dedykowaną koleżance, koledze, wychowawcy, nauczycielowi.

          • Podsumowanie akcji SU - Czysta szkoła, czyste korytarze...

          • Kochani,od 7.11.2022r. do 13.01. br. klasy IV-VIII brały udział w akcji SU - Czysta szkoła, czyste korytarze. Uczniowie dbali o czystość sal lekcyjnych, korytarzy, wywiązując się tym samym z obowiązku klasowego dyżurnego.

            Po podsumowaniu punktów warto pochwalić uczniów klas, którzy nienagannie troszczyli się o mienie szkoły. Klasy: 6b, 7a, 6a, 4c, 8b, 8c, 5b zasługują na gratulacje za sumienne i staranne wykonywanie powierzonych obowiązków !!! 

            Akcja będzie kontynuowana w II semestrze.

            Opiekunowie SU,

            Agnieszka Piskorska i Ewelina Dranka

          • Klasa 1b i 1c w Kopalni Soli w Bochni

          • We wtorek 17 stycznia klasy 1b i 1c  wraz z opiekunami wybrały się na całodniową wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni. Oprócz zwiedzania uczniowie wzięli udział w programie edukacyjnym „Śladami pracy górnika”. Swój pobyt rozpoczęliśmy od zjazdu windą górniczą, a następnie przejazdu kolejką podziemną „Kuba”. Poznaliśmy historię wydobycia soli oraz narzędzia i urządzenia, które służyły do urobku soli.

            Mieliśmy okazję spotkać górnika, który opowiedział  o swoim fachu, mundurze i górniczym nakryciu głowy „czako”. Zwiedziliśmy Kaplicę Świętej Kingi, a w komorze Ważyn odpoczęliśmy i zjedliśmy drugie śniadanie. Kolejną atrakcją były gry i zabawy na podziemnym boisku rekreacyjnym.

            Na zakończenie pobytu uczniowie wzięli udział w warsztatach plastycznych, na których wykonali czapki górnicze. Wycieczka była świetną okazją do integracji uczniów klas pierwszych  i dostarczyła wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.

          • Klasa 1a z wizytą w Pałacu Krzysztofory

          • W ostatnim tygodniu stycznia uczniowie klasy 1a wybrali się na pokonkursową wystawę Szopek Krakowskich do pałacu Krzysztofory na krakowskim rynku. 

            W drodze do muzeum dzieci miały okazję zobaczyć szopki umiejscowione w  gablotach w przestrzeni miejskiej. 

             

            Podczas zwiedzania wystawy  w kolejnych salach poznawały postaci obecne w szopkach - te tradycyjne jak i te związane z Krakowem oraz zbierały pieczątki ilustrujące m. in. aniołka, lajkonika, hejnalistę czy Pana Twardowskiego.

            W drodze powrotnej pierwszaki odwiedziły kościół Ojców Bernardynów i z zachwytem przyglądały się największej ruchomej szopce w Krakowie. 

          • Wyniki konkursu plastycznego pt. "Moje wymarzone zwierzę"

          • Wyniki świetlicowego konkursu plastycznego pt. "Moje wymarzone zwierzę":

            I MIEJSCE: Bartosz Madejczyk 1a 

            II MIEJSCE: Jakub Błaszczyk 1b, Emilia Rosiek 1a

            III MIEJSCE: Antonina Deptuła 1a, Oliwia Migas 1b

            WYRÓŻNIENIA: Julia Lalik 1b, Nikola Kopeć 1a, Jakub Sikora 1b

            Gratulujemy szystkim nagrodzonym !

            Nauczyciele świetlicy

          • Lawa w szklance

          • Przyrodnik to osoba, dla której nowe wyzwania nie są niczym strasznym, a obserwowanie, badanie i eksperymentowanie są nieodłączną częścią poznawania otaczającego nas świata.  W myśl tej zasady, w ubiegłym tygodniu, na zajęciach Szkolnego Koła Przyrodniczego, uczniowie klas trzecich wykonali ciekawy i niezwykle efektowny eksperyment o nazwie „lawa w szklance”.

            Aby wykonać doświadczenie w warunkach domowych niezbędne są: szklanka, woda, olej, barwnik spożywczy oraz musująca tabletka. Po odpowiednim zmieszaniu opisanych składników możemy obserwować, jak w fascynujący i przykuwający uwagę sposób pęcherzyki powietrza unoszą w oleju cząsteczki kolorowej wody, co daje efekt znany z popularnych lampek nocnych.

            Chcecie zobaczyć to ciekawe zjawisko na własne oczy? Nie czekajcie, eksperymentujcie :-)

          • Uczniowie SP nr 123 stypendystami programu Mecenas Dziecięcych Talentów

          • Z wielką przyjemnością informuję, że uczniowie naszej Szkoły: Kacper Kubin z klasy 6b i Dawid Pękala z klasy 5a zostali stypendystami programu Mecenas Dziecięcych Talentów organizowanego pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa.


            Celem programu Mecenas Dziecięcych Talentów jest pomoc dzieciom wybitnie zdolnym i utalentowanym, uczęszczającym do szkół podstawowych znajdujących się na terenie miasta Krakowa oraz aby miały możliwości rozwoju swojego talentu. Sylwetki i sukcesy naszych Uczniów znajdują się na stronie: https://liblink.pl/mAEEMIvwbm

            Kacper Kubin - MATEMATYKA, SZACHY, JU-JITSU, lat 12

            Kacper od najmłodszych lat interesuje się matematyką. Chętnie poznaje nowe zagadnienia i bierze udział w konkursach, odnosząc liczne sukcesy. Finalista konkursu Krakowska Matematyka 2021 oraz laureat konkursu Orzeł Matematyczny 2020/21 i 2021/22. Pasją Kacpra są szachy. Jest zawodnikiem Krakowskiego Klubu Szachistów i posiada III kategorię szachową. Finalista ogólnopolskiego projektu Edukacja przez Szachy w Szkole. W 2020 r. zajął 3 miejsce w Małopolsce w I Mistrzostwach Polski w rozwiązywaniu zadań szachowych Juniorów. W Ju-Jitsu Kacper posiada pomarańczowy pas. Od 6 r.ż. trenuje w klubie Grappling Kraków. W 2022 r. w Pucharze Polski w Ju-Jitsu zajął 1 miejsce w swojej kategorii wiekowej. W 2021 r. zdobył podwójny tytuł wicemistrza Polski a także 2 miejsce podczas Pucharu Polski w Ju-Jitsu. W 2020 r. zdobył 2 brązowe medale w Mistrzostwach Polski. Kacper w przyszłości chce być matematykiem. Marzy o zdobyciu normy na II kategorię szachową oraz czarnego pasa w Ju-Jitsu.

            Dawid Pękala - SZACHY, lat 11

            Dawid przygodę z królewską grą rozpoczął w wieku 5 lat. Szachy zostały od tej pory jego ogromną pasją. Wiele godzin spędza przy szachownicy analizując partie najwybitniejszych szachistów. Podczas swojej drogi zdobywa wiele wyróżnień i tytułów. Dwa razy został wicemistrzem Krakowa (w 2018 oraz 2022 roku), zajął też 2 miejsce na Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół i Przedszkoli w szachach w Katowickim Spodku. Rywalizował też na Międzynarodowych Mistrzostwach Schengen - Szachy dla pokoju w Luksemburgu, na których zdobył 3 miejsce. W 2019 roku zdobył 3 miejsce na rozgrywanym na Słowacji Międzynarodowym Szachowym Festiwalu Młodzieży. W 2021 roku został laureatem szachowego konkursu SzachMaks (zdobył 3 miejsce w kraju). Najbliższe cele Dawida to Mistrzostwa Polski 2023 w szachach klasycznych i zdobycie mistrza Polski.

            Serdecznie gratuluję naszym stypendystom i życzę Kacprowi i Dawidowi dalszych wspaniałych sukcesów sportowych oraz spełnienia wszystkich marzeń w Nowym 2023 Roku.

            Ryszard Budkiewicz

          • Jasełka

          • Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami.

             

            W świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie ze Szkolnego Koła Teatralnego, którzy wraz z klasą 4a przygotowali przedstawienie jasełkowe. Zaprezentowali je w czwartek 22 grudnia, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Nie zabrakło także akcentu regionalnego - pary krakowskiej.

            Uroku inscenizacji dodały piękne dekoracje i kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. 

            Po występie głos zabrała dyrektor szkoły, która złożyła wszystkim świąteczne i noworoczne życzenia. 

            Przedstawienie przygotowały p. Dorota Cienkosz, Justyna Zapiór oraz Magdalena Pala.